YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç: Bugün itibariyle emekliyim
Anayasa Mahkemesi'nden ayrılan Haşim Kılıç açıklama yaptı. Haşim Kılıç, yargının tarafsızlık ve bağımsızlık sorununun olduğunu belirtti ve onu görev süresinde en çok üzen olayın 'darbecilikle' suçlanması olduğunu söyledi.
Haşim Kılıç: Bugün itibariyle emekliyim
10 Şubat 2015 / 11:20 Güncelleme: 10 Şubat 2015 / 11:42

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bugün itibarıyla emeklilik kararı aldığını ve dilekçesini gönderdiğini belirterek "Ve artık emekliyim" ifadesini kullandı.

"25 yıllık görevimde beni en çok üzen şahsıma 'darbeci' denmesi üzmüştür"

Anayasa Mahkemesi ile ilgili yasada 90'ıncı maddenin değiştirilmesi beni en çok mutlu eden bir olaydır. Bu Türkiye için devrimdir. Bu yasa Anayasa Mahkemesi'ni yerellikten evrenselliğe taşımıştır.

''Özellikle şahsıma karşı yapılan 'darbeci, kumpasçı' ya da birtakım şeyler içerisinde 'siyaseti yönlendirmeye ya da siyaset mühendisliği yapmaya' dönük eleştiriler yapıldı. Hele hele 'darbecilik' kelimesi beni inanın derinden üzen en önemli eleştiri olmuştur. Verdiğim kararlarla, yazdığım karşı oylarla benim temel hak ve özgürlüklere olan bağlılığım, demokrasi anlayışımdan en çok faydalananlar beni 'darbeci' sıfatıyla itham etmişlerdir.

Bugün başkanlık görevimi bıraktığım için kısa bir konuşma yapmaya gayret ettim. Sansür ile konuştum. Önümüzdeki günlerde daha özgür konuşacağımızı ümit ediyorum."

"Böyle yargı ile yola devam edemeyiz"

Böyle bir yargı ile yola devam edemeyiz. Bunun sebebi de yargıdaki seçimlerdir. Bu seçimler oldukça siyasi kırılmalar devam edecektir. Yargıdaki seçimler yargıyı çürütmektedir. Yargı intikam aracı değildir. Birilerinin hedefe ulaşacağı güç de değildir.

Giderken bu ikazımın altını çizmek istiyorum. Seçilen arkadaşımıza başarılar diliyorum.

"Yargıda tarafsızlık sorunu var"

Yargıda tarafsızlık sorunu var. 2012 Anayasa ile ilgili seçimde yargıda demokratik seçilme hakkı verildi. Ancak HSYK'nın çoğulcu seçimine eleştirim yok. Ama bunun geride bıraktığı enkaza bakıldığında yargının ne kadar zor durumda olduğunun altını çizmeden edemeyeceğim.

"Anayasa Mahkemesi temel hak ve özgürlükler mahkemesi haline dönüşmüştür"

'Bugün Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruya bakmış olduğu ve bunun sonunda vermiş olduğu kararlar sonunda artık temel hak ve özgürlükler mahkemesi haline dönüşmüştür. Geçmişte kanunların anayasaya uygunluğunu denetleyen bir kurum olmaktan bu görevi ikinci plana düşmüş, birinci plana bireysel başvuru yoluyla baktığı temel hak ve özgürlüklerin mahkemesi haline dönüştüğünü ben büyük mutlulukla belirtmek istiyorum.

"Anayasa Mahkemesi aynı çerçevede görevini sürdürecektir"

Daraltıcı bir Anayasa Mahkemesi yerine özgürlükleri savunan bir Anayasa Mahkemesi var. 2010 yılında yapılan değişiklik ile Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru imkanı verildi. Bu görev başarı ile yürütüldü. Bu çerçevede mahkeme görevini sürsürecektir.

"Saldırılar karşısındayım"

Meşakkatli bir yol oldu. Bugün de farklı nitelemeler ve saldırılar karşısında kaldım. Bunlardan yılmadım. Doğru bildiğim yolda yürümeye devam etti. Türkiye o kadar kutuplaştı ki farklılıklar arasında dialog kuramama tehlikesi var. Bundan hızla uzaklaşmamız gerek. Siyasi aktörlere görev düşüyor.

"Herhangi bir siyasi projem yok"

Herhangi bir siyasi projem yok. Emeklilik kararımın temelinde yeni seçilen arkadaşıma daha rahat çalışma ortamı sağlamak içindir. Bir mahkemede iki başkan olmaz. Doğruları söylemeye, halka, üniversitelerdeki genç arkadaşlarımıza anlatmaya devam edeceğim.

Bugün Türkiye'nin bağımsız ve tarafsız yargının oluşması konusunda ciddi sorunları var. Nefret söyleminin olduğu, ayrımcılığa doğru giden bir yoldayız. Yargıdaki bağımsız olmama durumu, hukuk güvenliğini de tehdit ediyor.

vicdanen rahat mısın?
 // Ömer
12000 TL alan bir hukukçu 500-600 kitabın fotokopisini devletin imkanları ile çekip kendi kütüphanesine koyabilir mi(emek -telif hakkı )?,12000 TL alan birileri kendine cüz-i bir bedelle tahsi edilmiş evinin suyunun tahlil parasını mahkemeye ödetmesi ahlaki mi?1200 TL maaş alan biri yıllık izinde olduğu halde mahkemeden toplam tutarı 5TL olan bir kaç gazeteyi devletin arabası-şöfürü ile evine istetmesi ahlaki mi? kendine sürekli özel yemek ve kuzu etti sipariş etmek ahlaki mi? demogogluğu bırak...
10 Şubat 2015 Salı 20:54
Korkaklar yargıçlık ya-pa-maz
 // Ömer
mahkemede iki başkan olmaz evet doğrudur ama o maddeyi ekleyen kim? Şayet s.kaleli seçilse idi hemen istifa edecek miydin? "Türkiye o kadar kutuplaştı ki farklılıklar arasında dialog kuramama tehlikesi var. Bundan hızla uzaklaşmamız gerek. Siyasi aktörlere görev düşüyor."diyorsun ama siyasileri mahfildeki üstakıl verici tarafından eline verilen metin ile karşına alıp adeta kalaylıyorsun.sonradan da çıkıp ben kendimi sansürlüyorum diyorsun.bu halk yer mi?...
10 Şubat 2015 Salı 12:16
...
 // Ömer
Umarım bu mahkemeye bir daha ziyaret amaçlı dahi olsa dönmezsin.söylemleri farklı eylemeleri farklı bir kişilik.aym kuruluşu ve yargılama usulleri hak.kanun (6216) ile yaptıkları ortada.Bir de üstüne kaymak vakıf saltanatı için gösterdiğin gayretin binde birini personel için gösterebildin mi?hiç inandırıcı değilsin kusura bakma....
10 Şubat 2015 Salı 11:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler