YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç baskı yaptı ama AYM prim vermedi
AYM eski raportörü Osman Can, Başkan Haşim Kılıç’ın, yüzde 10 seçim barajı ile ilgili karardan önce yaptığı açıklamalarla mahkeme üyelerine dolaylı yoldan baskı yaptığını ancak üyelerin bu baskıya karşı direndiğini söyledi.
Haşim Kılıç baskı yaptı ama AYM prim vermedi
08 Ocak 2015 / 07:56 Güncelleme: 08 Ocak 2015 / 07:58

AYM seçim barajının indirilmesine ilişkin başvuruyu yetkisizlik nedeniyle kabul etmedi.

Oysa AYM Başkanı Haşim Kılıç, mahkemenin bu başvuruyu değerlendireceği günden kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarda “Barajın hak ihlali’ olduğu kararının çıkması halinde bunun 2015 seçimlerini de bağlayacağını” açıklamıştı. Kılıç’ın bu açıklamalarının AYM üyelerini etki altına almak amacını taşıdığını belirten AK Parti MKYK üyesi ve AYM eski Raportörü  Prof. Dr. Osman Can, “Haşim Bey’in tutumu tabii ki hukuki değil. Konuşmalarında psikolojik unsurlar vardı. Burada AYM’den daha çok Haşim Bey’in son dönemdeki politik çıkışları bağlamında bir karar çıkacağı düşüncesi oluştu” dedi.

Konuşmalarla algı yaratıldı

AYM’nin karar alacağına ilişkin algı yaratıldığından bahseden Prof. Can, şöyle konuştu: “Haşim Kılıç’ın ‘Önümüze gelsin bakacağız. Şöyle karar verince böyle olur’ demesinin kamuoyu algısı, siyasilerden daha fazla AYM üyelerini etkiler. Bir aydır tüm kamuoyu bunun üzerinde konuşuyor. Ve tüm bakışlar AYM üyelerinin üzerine yoğunlaşmış durumda. Dolaylı yoldan kamuoyu baskısı ile AYM üyelerini etkileme çabası olduğu çok açık. Eğer siyasi baskıdan söz ediyorsak, buraya bakmak lazım. Haşim Bey bu konuda dolaylı, dolambaçlı yoldan AYM üyelerine baskı yaptı. Ama AYM üyeleri baskılara artık prim vermeyen bir yaklaşım sergiledi.”

Üyeler doğru tavır gösterdi

Haşim Kılıç’ın oylamaya katılmamasının doğru bir karar olduğunu belirten Can, “AYM heyeti ile Başkanını aynı düşünmemek lazım. AYM Başkanı’nın bir oyu vardır. Dolayısıyla herhangi bir daha fazla etkisi yok. Katılsaydı belki tartışmaları biraz daha güçlendirirdi. AYM üyeleri sağdan soldan gelecek baskılara göre değil, anayasa ve kurallara göre davalara baktıklarnı net olarak ortaya koydular. Türkiye için çok sevindirici bir durum. Haşim Bey’in neden katılmadığını söylemek spekülasyon olur” dedi.

Haşim Kılıç’ın bir farkı var

Anayasa Mahkemesi'nin eski başkanlarıyla Haşim Kılıç arasında bir fark olduğunu belirten AYM eski raportörü Osman Can, şunları söyledi: “Diğer başkanlar, eski vesayetin unsurlarındandı. Kılıç, demokratikleşmede pozitif katkısı olan insan” diye konuştu.

‘Payım var’ düşüncesi

Can şöyle devam etti: “Türkiye’nin bugüne geldiği noktada, pay sahibi olduğunu, ‘Bunların hepsinde benim payım var. Ben olmasaydım, olmazdı’ diye düşünüyor. Bu kadar sık konuşmasında kendince yarattığı kıymetin bilinmemesi durumda etkili sanırım.”

 

STARGAZETE

tenakuzun her türlüsü ahlaksızlıktır
 // Ömer
sn Can “Diğer başkanlar, eski vesayetin unsurlarındandı... " demiş. Vesayetçi vesayetçiliğini gizlememesi ideolojik savunu açısından nasıl ki objektif ve dürüstlük ise,muhafazakar ve demokrat görünüm altında biatçı ve ihanetçiler ile birlikte kendi yaşamları boyunca bir saltanat içerisinde yaşamlarını sürdürme için talepelerinin ret edildiğini içine sindirememekte bir o kadar ahlaksızlık ve riyakarlıktır.Bu saltanatın ve statünün sona erme dönemlerinde vuku bulan bir pis hastalıktır maalesef...
08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler