YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haseki Hastanesi'nden Yılmaz Özdil'e cevap
Haseki Hastanesi'nden Yılmaz Özdil'e cevap
20 Haziran 2013 16:08
Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Gazeteci Yılmaz Özdil’in bugünkü köşe yazısında kullandığı ifadelelerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Hiçbir şekilde cinsiyet ayrımcılığı yapmadıklarını ifade eden yetkililer, "Yazıda hissedilen hekim hasta cinsiyet ayrımcılığı yönündeki ithamlar ve çalışanlarımıza yönelik uygunsuz ifadeler sağlık çalışanlarının vicdanını yaralamaktadır." ifadesini kullandı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil bugünkü köşesinde, 'Hayata pırıl pırıl gülümseyen bi genç kız' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıda Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne adli muayene için getirilen Fransız vatandaşın muayenesi sırasında yaşananlarla ilgili bazı iddialar yer aldı.

Bu iddialar hakkında Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Söz konusu iddialarla ilgili ve yanlış tespitler nedeni ile aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı hissedilmiştir. Yazıda adı geçen hastamız 04. 06. 2013 Salı günü sabaha karşı muayenesi yapılmak üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Polikliniği’ne getirilmiştir. Hastanın muayenesi burada görevli dahiliye uzmanı erkek ve nöroloji uzmanı bayan iki doktor tarafından yapılmıştır. Hastanın üç erkek doktor tarafından muayenesinin yapıldığı şeklindeki ifade ile ne anlatılmak istendiği kurumumuz tarafından anlaşılamamıştır. Hasta mahremiyeti açısından, hastamıza verilen raporun içeriğini paylaşmamız söz konusu değildir. Ancak, raporda yazıda belirtildiği gibi, hastanın bacağında açılma olduğu yönünde bir tespit yoktur. Hastanelerimizde hastalarımızın muayeneleri esnasında, gerek sedyeye alınmaları gerekse istenebilecek laboratuvar ve radyoloji tetkiklerinde yardımcı olmak üzere hastane görevlilerimiz bulunmaktadır. Ancak hasta muayeneleri esnasında bu görevliler poliklinik odası dışına çıkmaktadırlar. Hasta mahremiyeti kurumlarımızda uygulanan olmazsa olmaz kuralların başında gelmektedir. Hastanelerimize müracaat eden hastalarımızın; dili, dini, ırkı, cinsiyeti ya da gözaltında olmaları sağlık çalışanları açısından ayırıcı bir faktör değildir. Herhangi bir hastamıza özel durumları itibari ile farklı bir yaklaşım sergilenmesi söz konusu dahi olmayıp bu tutum ne tıbbın nede insan olmanın gerekleri ile bağdaştırılamaz. Yazıda hissedilen hekim hasta cinsiyet ayrımcılığı yönündeki ithamlar ve çalışanlarımıza yönelik uygunsuz ifadeler sağlık çalışanlarının vicdanını yaralamaktadır."

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler