YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasan Fırat Gedik davasında 6 sanık tahliye edildi
Hasan Fırat Gedik davasında 6 sanık tahliye edildi
07 Nisan 2015 00:04
Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasına ilişkin davada yargılanan 6 tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi.
Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasına ilişkin 22'si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, mahkeme heyeti 6 sanığın tahliyesine karar verdi. 

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 22 tutuklu sanık ile 2 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Müştekiler ve avukatları ise duruşmaya katılmadı. Güvenlik gerekçesiyle kapalı yapılması kararlaştırılan duruşmaya, basın mensupları ve izleyiciler de alınmadı. 

Yaklaşık 14 saat süren duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıkların savunması alındı. 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Süleyman Tüfekçi, Kinyas Taşhan, Yakup Kutlu, Şafak Velioğlu, Ercan Kütük ve Ahmet Turhan'ın üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

Diğer tutuklu 16 sanığın bu hallerinin devamına karar veren mahkeme, sanıklardan Uğur Köroğlu, Bekir Teker ve Vedat Maden hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması için müzekkere yazılmasını kararlaştırdı. 

Savunması alınamayan sanıkların SEGBİS yöntemiyle gelecek celse savunma yapmasına karar veren mahkeme, iddianamenin başlık kısmında müşteki olarak yer alanlar ile olaylarda müşteki olarak isimleri yazılan kişilerin duruşmada hazır edilmeleri için zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmetti.

Duruşma, 13 Nisan Pazartesi gününe ertelendi. 

Olayın geçmişi

Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu, Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. 

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 22'si tutuklu 35 şüphelinin 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler