YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasan Celal Güzel: Kenan Evren Osmanlıca not alırdı
Kanal A'da yayınlanan Çerçeve programına katılan eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Osmanlıca tartışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
Hasan Celal Güzel: Kenan Evren Osmanlıca not alırdı
11 Aralık 2014 / 09:00 Güncelleme: 11 Aralık 2014 / 13:19

Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu Çerçeve programına eski bakan Hasan Celal Güzel konuk oldu. Güzel, Osmanlıca'nın önemini kültürel mirasa etkisi üzerinden açıkladı.

Hasan Celal Güzel'in konuşmasının satır başları şöyle:

"Osmanlıca dediğimiz dil Cumhurbaşkanının ve hükümetin verdiği önemden çok daha önemlidir. Çünkü Türk milleti nezdinde değerlidir."

"Öncelikle Osmanlıca diye ayrı bir dil yoktur. Osmanlı Türkçesi vardır. Buna eski Türkçe dememiz daha doğru olur. Osmanlıca Arapça değildir. Arap harfleri ile Türkçenin ifadesidir. Osmanlıca eski yazıda Türkçedir."

"Yunus Emre o birbirinden güzel yalın, sade ifadelerini, şiirlerini ve ilahilerini Osmanlıca dediğimiz eski Türkçe ile kaleme almıştır. Bu dil bin senedir bizim dilimizdir. Ama maalesef biz 1929'dan sonraki dönemde, adeta bir devrim sarasına tutulmuşçasına geçmişle alakalı her şeyi  kesip biçerek, kötü diyerek, kötüleyerek yıkıp tahrip etmeye çalıştık."

"1928'de Türkiye'de okuma yazma oranı en az yüzde 80'lerde idi... "

"Yapılan devrimle halk ertesi gün birden cahilleşti. Bu hiç görülmemiş bir şeydir. Bu sadece bir Osmanlıca bir Türkçe meselesi değil. Bütün kültürümüzü milli kültürümüzü ayaklar altına aldık. Milletimizin bütün manevi ve kültürel bağlarını kestik."

"1929'da sanki uzaydan ışınlanmış, mazisi olmayan, dedesi olmayan bir ayrı nesilmiş gibi muamele ettik kendimize. Halbuki bu millet kendini Allah'ın ismini yaymaya adamış ve İslam'ın bayrağı olmuş bir millettir."

"Ne İskenderiye Kütüphanesi Ne de Bağdat Kütüphanesinin yakılması buna benzer biz kendi elimizle tarihimizi sıfırladık."

"Bu iş baştan yanlıştı. Biz koskoca Osmanlı'yı ve Selçuklu'yu bıraktık, Hititler'den kendimize ata edinmeye kalktık."

"İşin aslı Müslüman Türk Milletinin İslami ve Milli bağlarını kesmek istediler. Bu ülkede laiklik laikçilik oldu."

"Osmanlı arşivlerinde yazanlar dünyanın hiç bir yerinde yoktur"

"Osmanlı'nın arşivleri dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Ve bu arşivler sadece Osmanlı'nın değil, nüfuzu altında tuttuğu 70 civarında ülkenin de tarihidir."

"İnönü devrinde Bulgaristan'a vagonlar dolusu eseri hurda parasına sattık. Ve beğenmediğimiz Bulgarlar bu eserlerle Sofya'da dünyanın en büyük Oryantalizm merkezini kurdular."

"Kenan Evren eski Türkçe ile not alırdı"

"Ben Milli Eğitim Bakanı iken Kenan Evren Cumhurbaşkanıydı. Bir gün bir aradayken baktım ki, Paşa eski Türkçe ile not alıyor. Dedim Paşam, " Hani devrim kanunları siz nasıl böyle eski Türkçe yazarsınız?" Kıpkırmızı oldu "Sayın Güzel bu benim kolayım geliyor" dedi."

"Osmanlıca zorunlu olmalıdır"

"Bence Osmanlıca zorunlu olmalıdır. Çünkü bu çok önemli bir kültür dersidir. Ancak körü körüne karşı çıkanları daha fazla huylandırmamak için, hem de ilk başlarda rahat bir organizasyon için başlangıçta seçmeli olmalıdır."

"Gençlerimiz Osmanlıca öğrenerek yeni ufuklara yelken açacak ve kültürel miraslarına erişeceklerdir."

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler