YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasan Celal Güzel Demirel'in defterine bakın ne yazdı...
Hasan Celal Güzel Demirel'in defterine bakın ne yazdı...
20 Haziran 2015 05:40
Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel Süleyman Demirel'in vefatının ardından deftere yazdığı yazıyı paylaştı.

Kanal A Genel Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünde gerçekleşen Gözden Kaçanlar programına konuk olan Hasan Celal, Demirel'in vefatının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Hasan Celal Güzel'in konuşmasından satır başları:

"Seni çoban sülü olarak çok sevdik"

"Süleyman Demirel 40 sene Türkiye'nin siyasi hayatına damgasını vurmuş, gerçekten son derece ilgi çekici, yakın tarihimizin en önemli devlet adamlarından birisiydi. Böyle bir kişi için iyi bilirdik ya da kötü bilirdik demek o kadar kolay bir iş değil. Ama uzatmayacağım şunu söyleyeyim, ben vefatından sonra gittiğimde defterine de yazdım şunu:

"Seni çoban Sülü olarak çok sevdik, çok benimsedik. Ve demokrasi mücadelene inandık. Ama ne yazık ki, 28 Şubat'ta bu mücadeleye ihanet ettin. Ve 80 yaşından sonra da yön değiştirdin. CHP'li olmaya kalktın, solcu olmaya kalktın ve bizim bu şekilde sevgimizi kaybettin. Ama yine de bu vatana, devlete hizmetlerin çok oldu. İnşallah bu hizmetlerin, yanlışlarına, günahlarına kefaret olur. Allah taksiratını affetsin amin" diye yazdım. Aynen de böyle düşünüyorum.

Demirel dediğim gibi 7 defa Başbakan oldu, projeci düşündü, sahada mikro planları iyi yaptı, köprüler, barajlar kralı olarak anıldı. Ama şunu da söyleyelim ki, demokrasi diye millet iradesinde fazla temsilde mücadele etmeden şapkayı aldı hep gitti. Daha sonra da 28 Şubat'ta ne yazık ki, tezkere bıraktı şapka değiştirdi ve darbecilerle el ele oldu. 28 Şubat'ın teknik direktörlüğünü yaptı."

"Sayın Demirel Yusyuvarlaktı..."

"Demirel çok zekiydi, kabiliyetliydi. Ama maalesef samimi değildi. Hani dün dündür bugün, bugündür. meselesi... Bakın size bir anekdotumu anlatayım:

Turgut Özal, o zaman bende Devlet Bakanı, hükümet sözcüsüyüm. ANAP Milletvekillerinden bir grup kurmuştu, o grup Sayın Demirel'in daha önceki yıllarda söylediği sözleri çıkarırlardı ve Sayın Demirel konuştuğunda onun tam tersini söylediği zaman birisi çıkar, "Falan yerde, falanca tarihte zabıtlardan şunları söylemişsiniz falan" derdi.

Ben mesela Allah'a hamdolsun politikada başıma hiç böyle bir şey gelmedi. Çünkü her konuşmayı yapmadan önce daha öncekileri okurdum ben.  Sert bir şey söylemeyeyim diye. Çünkü insanların fikirleri değişebilir. Ama Sayın Demirel yusyuvarlaktı. Hiç düz bir yerde duramazdı. Her gün dün dündür, bugün bugündür felsefesi içindeydi."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

yusyuvarlak
 // uykucu
Degil firildakdi. Itimad telkin etmeyen, odlek ve omurgasizdi. Yalani ve riyasi boldu. Ben rahmet okumadim ve okumam. ...
20 Haziran 2015 Cumartesi 10:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler