YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasabını birilerinin vermesi lazım
Hasabını birilerinin vermesi lazım
19 Mart 2012 20:10
İzinsiz nevruz kutlamalarına hükümet kanadından tepki geldi. Bakan Yıldırım, "Bu olaylarda vatandaşlar mağdur oldu.Araçlar, dükkanlar, insanların malı mülkü tahrip edildi. Bunların hesabını birilerinin vermesi lazım'' dedi...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul ve Diyarbakır'daki izinsiz Nevruz kutlamalarında, vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, ''Araçlar, dükkanlar, insanların malı mülkü tahrip edildi. Bunların hesabını birilerinin vermesi lazım'' dedi.

Bakan Yıldırım, Etiyopya Sanayi Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Mekonnen Manyazewal'ı makamında kabulünde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, pazar günü İstanbul ve Diyarbakır'da yapılan izinsiz Nevruz kutlamalarını nasıl değerlendirdiğine yönelik soru üzerine Yıldırım, yapılmaya çalışılanların nevruz kutlamalarından ziyade toplumsal huzuru ve güveni bozmaya yönelik girişimler olduğunu söyledi.

Bu olaylarda vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Seyahat etmek isteyenler seyahat edemedi, Araçlar, dükkanlar, insanların malı mülkü tahrip edildi. Bunların hesabını birilerinin vermesi lazım. Eğer bayram, taşla sopayla kırıp dökmekle karşılanıyorsa o zaman bizim bildiğimiz bayramlar çok değişmiş demektir'' dedi.

Olayların bayramla, kutlamayla, baharla ve dostlukla Nevruzu karşılamayla bir ilgisinin bulunmadığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Olayları herkes ibretle izledi. Asırlık Türk geleneği Orta Asya'dan bugüne devam eden Nevruzun bir ideolojik kampanyaya ve bölücü terör örgütünün adeta bir arenasına dönüştürülmesi, Türk milleti tarafından asla kabul edilemez. İzan sahibi hiç bir insan bunu kabul etmez. Bunun böyle bilinmesi lazım. Çarşamba günü, nevruz gününde gerekli kutlamalar büyük bir olgunlukla yurdun her tarafında yapılacaktır. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimiz Gününde böyle bir tablo yaşanması şehitlerimizin ruhunu da ayrıca incitmiştir.''

Bir başka gazetecinin olaylarla ilgili hükümetle ve BDP arasında bir görüşme olup olmadığını sorması üzerine Yıldırım, ''Nevruz günü değil. Kutlama adı altında özellikle Diyarbakır ve İstanbul'da izinsiz gösteri girişimi olmuştur. Güvenlik güçleri de gerekli karşılığı vermiştir. Türkiye bir hukuk devletidir hukukun gereği yapılacaktır'' yanıtını verdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler