YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Harekatta son durum...
Özel birlikler geçişleri tuttu, PKK Kandil'e hapsediliyor...
Harekatta son durum...
22 Ekim 2011 / 07:39 Güncelleme: 22 Ekim 2011 / 07:42
Çukurca'da 24 askerin şehit edilmesinin ardından başlatılan sınır ötesi operasyon sürüyor.

Helikopterlerle Irak topraklarına indirilen özel birlikler, teröristlerin Türkiye'ye geçiş noktalarını kontrol altına aldı. Yurtiçin-deki operasyon ise Çukurca çevresinde yoğunlaştı. Kazan Vadisi ve Haskel Dağı bölgelerinde PKK'lıların geçiş gü- zergâhları özel birlikler tarafından tutuluyor.

Teröristlerin bulunduğu düşünülen alanlar uçaklar tarafından bombalanıyor. İnsansız hava araçlarının tespit ettiği noktalar Kobra helikopterlerle de ateş altına alınıyor.

Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları, öncelikle PKK kamplarındaki uçaksavar bataryalarını hedef alırken, stratejik bölgelere Sikorsky helikopterlerle özel birlikler indiriliyor. Kara harekâtına katılan birlikler teröristlerin bulunabileceği alanları tarıyor. PKK'lıların çevredeki köylere yerleşerek peşmerge gibi davranma ihtimalini de değerlendiren güvenlik güçleri, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi birlikleriyle sürekli koordinasyon sağlıyor.

Özel birlikler, PKK'lıların mayın tuzağı ve pusu girişimleri sebebiyle son derece dikkatli davranıyor. Bu durum askerlerin ilerleyişini yavaşlatıyor. İHA'ların görüntüleri ve yer birliklerinin verdiği koordinatlara göre Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları belirlenen hedefleri bombalıyor. Zap kampını da içinde barındıran Haftanin bölgesinde zaman zaman teröristlerle sıcak temas sağlandığı belirtiliyor. Zap kampına doğru ilerleyen özel birliklerin Irak topraklarında yaklaşık 8 kilometre ilerlediği kaydediliyor. Askerlerin kendi aralarındaki haberleşmesi için seyyar telsiz röleleri kurulduğu, uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı da sürekli seyyar jammer cihazlarının önlem aldığı belirtiliyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler