YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hapisteki PKK'lıları serbest bırakıyor
Hapisteki PKK'lıları serbest bırakıyor
07 Ağustos 2012 08:07
Türkiye'de bulunan Humus Devrim Konseyi Sözcüsü Halid Ebu Salah, Baas yönetiminin PKK ile ilişkisini gözler önüne seren açıklamalar yaptı.

Siyasî suçlardan tutuklu 1.200 PKK üyesinin hapishaneden çıkarıldığını belirten sözcü, Kürt bölgesinde adi suçlardan tutuklu 3 bine yakın kişinin de serbest bırakıldığını kaydetti.

Türkiye, Hakkâri'deki saldırının ardından şehitlerini uğurlarken, Suriye'nin PKK'ya verdiği destek ile ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Bir aydır Türkiye'de bulunan Humus Devrim Konseyi Sözcüsü Halid Ebu Salah, "Baas ve PKK'nın birlikte çalıştığının en büyük göstergesi Kandil'den 4 bin silahlı teröristin inerek, Suriye'deki Kürt bölgesine geçmesidir. Burada birlikte hareket ediyorlar." dedi. Devrim Konseyi'nin Kürt bölgesindeki olayları yakından izlediğini vurgulayan Ebu Salah'ın verdiği bilgiye göre, siyasî suçlardan tutuklu 1.200 PKK üyesi hapishaneden çıkarıldı. Kürt bölgesinde adi suçlardan tutuklu 3 bine yakın kişi de serbest bırakıldı. 1998 yılında terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasıyla sonuçlanan süreçte imzalanan Adana Antlaşması gereğince, Şam yönetimi PKK üyelerine karşı geniş çaplı tutuklamalara girişmişti.

Ebu Salah, hapisten çıkarılanların Afrin'den Derik'e kadar olan bölgede güvenliği sağlamakla görevlendirildiğini söyledi. Serbest bırakılan siyasî tutukluların çoğunun Afrin'de kurulan ve PKK'nın Suriye kolu olduğu iddia edilen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) merkezine geçtiğini aktaran sözcü, 3 adet de kontrol noktası kurulduğunu dile getirdi.

Bunlara rağmen Kürtlerin çoğunun ayrılıkçı olmadığının altını çizen Ebu Salah, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Türkiye'ye tehdit unsuru olabilecek bir oluşuma izin vermeyeceğini kaydetti. Ebu Salah, Esed'in Kürt meselesine yönelik stratejisini ise şöyle değerlendirdi: "Esed, Kürtleri bağımsızlık vaadiyle oyalayarak, kendine düşman olmasını engelliyor. Diğer taraftan da bu bölgede yaşayan Arap ve Türkmenlere 'Eğer ben düşersem, Kürtlerin kontrolünde yaşamak zorunda kalırsınız.' mesajı veriyor." 25 yaşındaki Ebu Salah, halkına zulmeden Suriye ordusuna verilen uluslararası destek ile ilgili de ayrıntılar verdi. Hizbullah üyelerinin Humus'taki çatışmalara katıldığına şahit olduğunu söylerken, "Lübnan lehçesiyle konuşan, Suriye askerlerinden farklı üniforma giyinen ve sakallı olan Hizbullah üyeleri Humus'un Bab-u Amr mahallesinde kıyım yaptılar." ifadelerini kullandı. 8-9 ay önce ÖSO'nun İran'dan gelen askerleri tutukladığını belirtti. İranlı komutanların daha çok strateji geliştirme, keskin nişancılar ve telekomünikasyon uzmanları olduğunu kaydetti ve ekledi: "Şam'daki genel karargâhta Rus askeri ve strateji uzmanlarının bulunduğuna dair de önemli bilgiler edindik." Medyanın Halep'te yaşananlara odaklanmasının diğer şehirlerde çatışma olmadığı anlamına gelmediğini ifade eden Ebu Salah, "Humus işgal altında. İnsanların erzakları bitmek üzere. Elektrik, su çok büyük sıkıntı. Tıbbî yardım ulaştırmak da imkânsız. Humus 80'lerin Beyrut'una, Rus işgalindeki Grozni'ye Sırp kuşatmasındaki Saraybosna'ya benziyor." dedi. Kızılhaç'ı da yardım taleplerine olumlu cevap vermemekle suçladı. Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler