YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi sandıkta oy kullanacağım? YSK TC Kimlik no Seçmen Sorgulama
Hangi sandıkta oy kullanacağım? YSK TC Kimlik no Seçmen Sorgulama
31 Ekim 2015 08:12
Seçimde hangi sandıkta oy kullanacağım?1 Kasım'da Türkiye genel seçime gidiyor. Hangi sandıkta oy kullanacağım? Nerede oy kullanacağım? Seçmen sorgulama...Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

1 Kasım 2015 Pazar günü oy kullanacakların merak ettiği bazı sorular var. Bazı vatandaş ise henüz seçim kağıdını alabilmiş değil ve seçimde hangi sandıkta oy kullanacaklarını merak ediyor. Hangi sandıkta oy kullanacağım? Nerede oy kullanacağım? Seçmen sorgulama...sorularının cevabı haberimizde.

Genel seçimler, Türkiye genelinde 01 Kasım 2015 tarihinde yapılacak. Türkiye uzun bir aradan sonra, koalisyonun kurulaması nedeniyle erken seçime gidiyor. 1 Kasım seçimleriyle, Türkiye 2015 yılında iki tane genel seçim seçim atlatmış olacak. Pazar günü oy kullanacakların merak ettiği bazı sorular var.Bazı vatandaş ise henüz seçim kağıdını alabilmiş değil ve seçimde hangi sandıkta oy kullanacaklarını merak ediyor. Hangi sandıkta oy kullanacağım? Nerede oy kullanacağım? Seçmen sorgulama...sorularının cevabı haberimizde.

1 Kasım seçimlerinde hangi sandıkta oy kullanacağım? YSK, sandık sorgulama sistemi ile hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hangi sandıkta oy kullanacağım uygulaması artık aktif. Seçmenler kimlik bilgileri ile YSK resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla sorgulama yapabiliyor ve oy kullanacağı sandığı görebiliyorlar. Sizlere vereceğimiz bağlantılar üzerinden yapılacak sorgulamalarla birlikte 1 Kasım'da oy kullanacağınız sandığı görebilirsiniz.

TC Kimlik Numaranız ile, YSK'nın sitesine girerek nerede oy kullanacağınızı öğrenebilrisiniz...

NEREDE OY KULLANACAĞIM 1 KASIM 2015 - TIKLA

1 KASIMDA NEREDE NASIL OY KULLANACAĞIM?

1 Kasım’da gerçekleştirilecek olan genel seçimlerde sadece milletvekili seçimi yapılacağı için tek pusula ve tek sandıkta oy verme işlemi tamamlanacak.

İlk kez oy kullanacak olan gençler için YSK altta görünen grafik rehberi hazırladı. Seçim görevlileri tarafından size verilecek olan oy pusulası ve zarfla birlikte YSK tarafından hazırlanan seçim kabinine girilecek. Kabinde bulunan mühürle tercih ettiğiniz siyasi partinin veya bağımsız milletvekilinin hemen altında bulunan yuvarlak alan işaretlenecek.

Mührün taşmamasına, başka partilerle karışacak şekilde kullanılmamasına ve oyunuzu verdikten sonra pusulayı katlarken daha kurumamış olan mürekkebin bulaşmamasına dikkat edin.

Mührünüzü vurup oy verdiğiniz parti üstte kalacak şekilde katlayın ve kuruması için birkaç saniye bekledikten sonra zarfa yerleştirip zarfınızı sıkıca kapatın.

Sonra kabinden çıkın ve zarfınızı seçim yetkililerinin göstereceği sandığa atarak oy verme işlemini tamamlayın.

1 KASIM SEÇİM GÜNÜ OY KULLANMAYA GİDERKEN DİKKAT

Balıkçı ve denizciler öncelikli olmak üzere söz konusu tarihlerde ilgililer ve vatandaşların dikkatli olmasının, tedbirli davranmalarının istendiği meteorolojik uyarı, fırtınanın en kuvvetli esmesinin beklendiği tarihin, Cumartesi gününü Pazar'a bağlayan gece ve pazar gününü de kapsaması.

1 KASIM SEÇİMLERİNDE OY VERME SÜRESİ

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde pazar günü, oy verme için saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zaman oy verme süresidir.

Ancak Yüksek Seçim Kurulunun 31/08/2015 gün ve 2015/1572 sayılı kararı uyarınca; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında da oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanır.

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verir. Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamaz (298/89, 96).

Seçim günü için "tam fırtına" uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgeleri için Cumartesi gününden itibaren etkili olacak fırtına uyarısı yaptı. Söz konusu tarihlerde ilgililer ve vatandaşların dikkatli olmasının, tedbirli davranmalarının istendiği meteorolojik uyarı, fırtınanın en kuvvetli esmesinin beklendiği tarihin, Cumartesi gününü Pazar'a bağlayan gece ve pazar gününü de kapsaması.

 // servet onder
Hangi sandikta oy kulanacam...
01 Kasım 2015 14:12
 // özgür uğiş
Hangi sandıkta oy kullanacağım...
01 Kasım 2015 13:40
 // Ferha
Hangi sirad aoy kulanacam...
01 Kasım 2015 12:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler