YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi lider nerede oyunu kullandı?
Hangi lider nerede oyunu kullandı?
12 Haziran 2011 14:30
O gün geldi çattı. Türkiye seçimini yapıyor. Parti liderlerinin bazıları İstanbul'da oyunu kullanırken bazıları da Ankara'da kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, oyunu Çankaya İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Gül, eşi Hayrünnisa Gül ve oğlu Mehmet Emre Gül ile birlikte Cumhurbaşkanlığı konutundan yürüyerek oy kullanacağı Çankaya İlköğretim Okulu'na geldi. Okulun girişinde vatandaşların alkışlarla karşıladığı Cumhurbaşkanı Gül ve eşi, kendilerini bekleyenlerle kısa süre sohbet etti.

Daha sonra 1139 nolu sandığın bulunduğu sınıfa giden Cumhurbaşkanı Gül, eşi ve oğlu, oylarını kullandılar.

Cumhurbaşkanı Gül, oyunu ''hayırlı olsun'' diyerek sandığa attıktan sonra ''zarfların küçük olduğunu söylüyorlardı. Ama gayet iyiymiş'' dedi.

Gül'ün oğlu Mehmet Emre Gül de genel seçimlerde ilk kez oy kullanmış oldu.

Cumhurbaşkanı Gül, okuldan ayrılırken gazetecilere açıklamada bulundu. Seçimin millete, vatana, memlekete hayırlı olmasını dileyen Gül, demokrasilerin en güzel yanlarından birinin millet iradesinin sandığa yansıdığı, çok partili seçimlerin yapıldığı günler olduğunu söyledi.

Gül, demokrasinin sadece oy kullanmak anlamına gelmediğini ama oy kullanmanın ve çok partili seçimlerin demokrasinin temel direği olduğunu dile getirdi.

Gül, şunları kaydetti:

''Millet artık kararını bugün verecek. Yarın Türkiye'yi kim nasıl yönetecek bunu işaret edecek. Bundan sonra hep beraber bütün seçim meydanlarında söylenenlerin orada kalmasını, bundan sonra bütün siyesi partilerimizin bütün siyasi liderlerin, herkesin elbirliği içerisinde, herkesin bu ülkenin bütün vatandaşlarının geleceğine yönelik işbirliği içerisine girmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu olgunluğu herkesin göstereceğinden hiçbir şüphem yoktur. Daha önce de bunlar olmuştur. Her şey seçim meydanlarında kalmıştır, ertesi gün ise ülkemizin problemlerini çözmek, ülkemizi daha güçlü yapmak bütün vatandaşlarımızın beklentisi doğrultusunda çalışmak için elbirliği içerisinde olma günüdür. Türkiye bunu da ispatlayacaktır. Bundan hiçbir tereddütüm yoktur. Bir kez daha seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bütün vatandaşlarıma da hala oy kullanmak için çok vakit var, hiç kimsenin ihmal etmeden muhakkak bu vatandaşlık görevlerini yerine getirmelerini bir kez daha tavsiye ediyorum.''

Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşlarla bir süre sohbet ettikten sonra konuta geçti. Konuta geçerken Gül, yolun karşısında bulunan taksi durağındakilere, ''çok kalabalık bugün. Başka bir gün uğrarım'' dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İSTANBUL'DA OYUNU KULLANDI

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul'da kullandı.

Üsküdar Altunizade'deki konutunda geceyi geçiren Başbakan Erdoğan, oyunu kullanmak için eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte saat 11.50 sıralarında Burhaniye İlköğretim Okulu'na geldi.

Erdoğan, okulun birinci katındaki 2-C sınıfında 2182 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan da aynı sandıkta oy verdi.

Başbakan Erdoğan'ın oyunu kullandığı 2182 numaralı sandık, toplam 293 seçmeni kapsıyor.

KILIÇDAROĞLU ANKARA'DA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi ve oğlu ile birlikte Çukurambar'da Arjantin İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.

Kılıçdaroğlu, eşi Sevim ve oğlu Kerem ile 4201 nolu sandığın bulunduğu sınıfa geldi. Önce Kılıçdaroğlu, ardından eşi ve oğlu kabinlerin arkasına geçerek oyunu kullandı.

Kılıçdaroğlu, okul çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Uzun bir maratonun sonuna geldik. Bugün halkın karar günü. Halkın kararına saygı duyacağız. Güzel bir hava var. Demokrasi şöleni var. Umuyorum, demokrasi ve özgürlüğü bu ülkeye getirmek için çabalarımız yerini bulur.''

Aynı okula oy kullanmaya gelen vatandaşlar da Kılıçdaroğlu'na alkışlarla destek vererek, ''Başbakan Kılıçdaroğlu'' şeklinde tezahüratta bulundular.

Kılıçdaroğlu, daha sonra ailesiyle birlikte okuldan ayrıldı.

MHP LİDERİ BAHÇELİ ANKARA'DA OYUNU KULLANDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, oyunu Ankara'da kullandı.

Partililerle birlikte Anıttepe İlköğretim Okuluna gelen MHP Genel Başkanı Bahçeli, oyunu 4460 No'lu sandıkta kullandıktan sonra görevlilerle tokalaştı ve okuldan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine genel seçimleri değerlendiren Bahçeli, 24. dönem milletvekilli genel seçimlerinin ''büyük Türk milletine, bütün siyasi partilere ve onların değerli adaylarına hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ettiğini'' söyledi.

Bütün siyasi partilerin seçim faaliyet döneminde elden gelen bütün gayreti gösterdiğini belirten Bahçeli, ''Düşüncelerimizi halkımıza ulaştırmanın çabası içinde olmuştur. Artık karar milletimizindir, bugün akşam inşallah hayırlı sonuçlar milletimiz için oluşur'' dedi.

Oy pusulasının çok büyük olduğuna ilişkin eleştiriler olduğunu ifade eden bir gazetecinin sorusu üzerine Bahçeli, ''Biz oyumuzu kolay kullandık'' diye konuştu.

İlk kez şeffaf sandıkların kullanılmasıyla ilgili olarak da Bahçeli, ''Daha iyi oldu'' değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlar Bahçeli'ye yoğun ilgi gösterirken, okul çevresinde özel harekat polislerinin geniş güvenlik önemi aldığı gözlendi.

SADULLAH ERGİN HATAY'DA

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, oyunu Hatay'da kullandı.

Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesine eşi Şükran Ergin ile gelen Ergin, 1453 numaralı sandıkta oyunu kullanarak görevlilere çalışmalarında başarılar diledi.

Ergin, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçimin Türkiye'ye hayırlı olması dileğinde bulundu.

Türkiye'nin seçim sonrasında oluşacak yeni bir parlamentoyla yoluna devam edeceğini ifade eden Ergin, şöyle konuştu:

''Sandıktan ülkemizin, milletimizin hayrına bir sonuç çıkmasını temenni ediyoruz. Bölgemizde ciddi sorunlar var. Ortadoğu, Kuzey Afrika coğrafyasında sosyal problemler var. Avrupa'da ciddi ekonomik krizler yaşanıyor. Bütün bu sorunlu bölgenin içerisinde Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir yıldız gibi parlıyor.

Bunun nedeni Türkiye'nin 8,5 yıldır yaşamış olduğu siyasi ve ekonomik istikrar sürecidir. Temenni ediyorum bu istikrar süreci bozulmaz, başlamış olan yatırımlar devam eder. Sandıklar açıldığında Türkiye'nin geleceğe sağlam yürüyüşü sürer.''

AYM BAŞKANI HAŞİM KILIÇ ANKARA'DA

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, oyunu Ankara'da kullandı.

Eşi Gönül Kılıç ile birlikte Ahmet Andiçen İlköğretim Okulu'na gelen Haşim Kılıç, 2088 nolu sandıkta oyunu kullandıktan sonra ''hayırlı olsun'' dileğinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden de aynı sandıkta oy kullandı.

GENELKURMAY BAŞKANI ORG.IŞIK KOŞENER ANKARA'DA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, oyunu Çankaya İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Oy kullanacağı okula eşi Nurdan Koşaner ile birlikte sivil plakalı araçla gelen Orgeneral Koşaner, basın mensuplarının yoğun ilgisi arasında 1124 nolu sandığın olduğu sınıfa gitti.

Sandık görevlileri ile tek tek tokalaşan Orgeneral Koşaner ile eşi Nurdan Koşaner, nüfus cüzdanlarını görevlilere verdi. Daha sonra oylarını kullanan Orgeneral Koşaner ve eşi, okuldan ayrıldı.

Orgeneral Koşaner okuldan ayrılırken bazı vatandaşlar, alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundu.

TARIM BAKANI EKER DİYARBAKIR'DA

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, oyunu Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde kullandı.

Eşi Yasemin Eker ile birlikte oyunu kullanmak için TOKİ Lisesi'ne gelen ve sandık görevlileriyle tokalaşan Bakan Eker, daha sonra seçmen bilgi kağıdı ile TC kimlik numarası bulunan kimliğini sandık görevlisine vererek, oy pusulasını aldı

Eker, oyunu kullandıktan sonra, okul çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu. Eker, ''Seçim sürecinde anlattık, çalıştık. Bugün millet konuşacak, son sözü onlar söyleyecek. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ufak tefek şeyler dışında bir şey yaşanmadı, inşallah akşama kadar böyle olur. Milletin iradesi sandığa yansır. İnanıyoruz ki milletimiz hangi kararı verirse o karar çok güzel bir karar olacak. Milletimiz her zaman en iyi değerlendirmeyi yapar'' dedi.

Eker, gazetecilerin, daha önce 100 metre olan ve bu seçimde 15 metreye indirilen güvenlik güçlerinin sandıklara yakınlığı konusunda şikayetlerin anımsatılması üzerine şunları söyledi:

''Bize bu konuda bir iki yerle ilgili olay intikal etti, itiraz etmişler. Emniyet de gerekli açıklamayı yapmış onlara. Yani polisin yeni mevzuata göre 15 metreye kadar gelebileceğini ve sadece sandık kurulu başkanının, sandık kurulu üyelerinin de davet edebileceğini, gerektiği hallerde buna ait bilgilendirmenin yapıldığını söylediler. Bana sabah Diyarbakır'da bir iki ilçemizde bazı okullarla ilgili o sıkıntı iletildi. Ben de ilgili arkadaşlarla görüştüm ve onu da söylediler.''

BAŞBAKAN YARDIMCISI ARINÇ, BURSA'DA...

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, oyunu Bursa'da kullandı.

Doğum yeri olan Demirtaş Mahallesi'nde bulunan Gevher Sönmez İlköğretim Okulu'na saat 11.10'da gelen Arınç, kendisini bekleyen gazetecileri selamladıktan sonra, 2153 nolu sandıkta 24. dönem milletvekili seçimleri için oyunu kullandı. Arınç, bir süre sandık görevlileri ve vatandaşlarla sohbet etti.

Okul çıkışında gazetecilere açıklama yapan Arınç, ''Bir oy bir oydur. Anayasa'da temel haklardan biri seçme ve seçilme hakkıdır. Bugün oyumuzu kullanmak büyük bir sorumluluktur. Bana da kısmet oldu Demirtaş'ta oyumu kullandım. Milletimiz, memleketimiz için, ülkemizin geleceği için hayırlı olmasını diliyorum. Oy kullanmak büyük bir mutluluk. İnşallah seçim sonuçları da milletimizin hayrına olur'' diye konuştu.

Arınç, bir gazetecinin ''Şanlıurfa'da bir grup gazetecilere saldırmış. Bilginiz oldu mu '' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bir bilgim yok doğrusu. Türkiye genelinde bazı olaylar olur ama güvenlik güçleri görevinin başında. Dün İçişleri Bakanımız da bütün tedbirleri aldıklarını söylemişti. Yani hakikaten olaydan haberim yok, geçmiş olsun. Her seçimde Türkiye'nin birçok yerinde güvenliği ihlal edecek olaylar yaşanabilir. Belki Şanlıurfa'daki olaylar bağımsız adayların çekişmesinden de olabilir bilemiyorum. Ama çok dikkat çekecek ölçüde büyük bir olay, olumsuz anlamda yaşanmayacağını ümit ediyorum. Zaten günün yarısı geçti, inşallah geri kalan saatlerde de her taraftan huzurlu, güzel, barışçı mesajlar alırız.''

TBMM BAŞKANI ŞAHİN, KARABÜK'TE...

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, oyunu Karabük'te kullandı.

Şahin, Karabük'ün Ovacık ilçesindeki Ekincik köyünde bulunan baba evinden, Esentepe Mahallesi'nde oy kullanacağı Anayasa İlköğretim Okulu'na geldi. Okulun girişinde AK Parti İl Başkanı Ömer Ayar ve partililer tarafından karşılanan Şahin, kendilerini bekleyenlerle kısa süre sohbet etti.

Daha sonra 1200 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa giden TBMM Başkanı Şahin, ''hayırlı olsun'' diyerek oy pusulasının bulunduğu zarfı sandığa attı.

Şahin, okuldan ayrılırken yaptığı açıklamada, seçimlerin ülkeye ve Karabük'e hayırlı sonuçlar getirmesini dileyerek, demokrasinin seçimler varsa olabileceğini söyledi.

Şeffaf seçimin yaşandığını rejimlere, demokratik rejimler denilebileceğini anlatan Şahin, şöyle konuştu:

''Milletimiz her zaman demokrasi sınavından başarı ile çıkmıştır, inanıyorum ki bugün de başarıyla çıkacaktır. Ülkemizin gelişmesine bu seçimlerin katkılar sağlamasını diliyorum. Bunun dışında bir şey söylemek şu anda siyasetçi için yasak kalkana kadar pek mümkün değildir.''

Bir gazetecinin, ''Anayasayı yapan meclisin başkanı olarak Anayasa İlköğretim Okulu'nda oy kullanmayı özel olarak mı seçtiğini'' sorması üzerine Şahin, ''Burayı doğrusu tercih ettim. Tabi ismi özellikle bu seçimlerde tüm siyasi partilerimizin seçim sonrasıyla ilgili anayasa değişikliğini gündeme almış olmaları da böyle bir ilginç tevafuk (uygun gelme) oluşturdu. Benim de dikkatimi çekti. TBMM Başkanı olarak ve tüm yasaların başta anayasa olmak üzere yapılmasının merci olan meclisin başkanı olarak burada oy kullanmak benim için çok anlamlıydı doğrusu'' diye konuştu.

Şahin, seçim süresince hep sağduyu çağrısı yaptığının hatırlatılması üzerine, ''Tabi siyasi partilerimiz ve onların adayları seçimlerde başarılı olmak için mevcut yasalar ve partilerinin programları çerçevesinde çalışmalarını, kampanyalarını yürüttüler. Karabük'te seviyeli, karşılıklı ve nezaket sınırları içinde ufak istisnalar da olsa bir kampanyanın yürütüldüğünü düşünüyorum. O nedenle tüm siyasi partilerinin ve onların adayları değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

SÜHEYL BATUM ESKİŞEHİR'DE

CHP Genel Başkanı Süheyl Batum, oyunu Eskişehir'de kullandı.

Vişnelik Mahallesi Melahat Ünüğür İlköğretim Okulu'ndaki 1354 nolu sandıkta oyunu kullanan Batum, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, çok çalıştıklarını ve sonuçları beklediklerini belirtti.

Seçimlerin Eskişehir ve Türkiye için hayırlı olmasını dileyen Batum, şöyle konuştu:

''Benim için önemli olan şu, Türkiye çevresindeki ülkelere baktığınız zaman önemli bir ülkedir. 1960 yılında, seçimlerin çevresindeki bazı ülkelerden farklı olabilmesi için Yüksek Seçim Kurulunu, il ve ilçe seçim kurullarını kurmuş ve bunları yargıçların denetimine bırakmış bir ülkedir. Bu çok önemli. Çevremizdeki bazı ülkelere baktığımızda bunları 2000'li yıllarda sağlamaya başladıklarını gördüğümüzde, Türkiye'nin önemini anlarız.''

Batum ve beraberindekiler, daha sonra okulda kurulu sandıkları gezdi, vatandaşlarla sohbet etti.

GÜRSEL TEKİN KADIKÖY'DE...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, oyunu Kadıköy'de kullandı.

Kalamış Şehit Binbaşı Murat Özyalçın İlköğretim Okulu'ndaki 2159 numaralı sandıkta 24. dönem milletvekili seçimleri için oyunu kullanan Tekin, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Tekin, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, çok önemli bir seçim olduğunu belirterek, ''Önemini şuradan görüyorum, yolda ve içeride genç çocukları gördüm. Dün akşam Amerika'dan buraya gelmişler oylarını kullanıp bu akşam geri dönecekler. Çok sayıda yurttaşımız heyecanlı, sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başında. 12 Haziran Türkiye'ye, herkese ve CHP'ye hayırlı olsun'' diye konuştu.

Tekin'in eşi Nihan Tekin de aynı sandıkta oyunu kullandı.

DENİZ BAYKAL ANTALYA'DA

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, oyunu Antalya'da kullandı.

Deniz Baykal, Konyaaltı Caddesi'ndeki evinden eşi Olcay Baykal ile birlikte çıkarak, CHP Antalya İl Başkanı Özer Ülker ve partililerle buluştu. Baykal, daha sonra oy kullanacağı Barbaros İlköğretim Okulu'na gitti. Baykal, eşi ile birlikte 1029 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Deniz Baykal, oy kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, iyisiyle kötüsüyle bir seçim kampanyasının daha tamamlandığını söyledi. Baykal, ''Çok olumlu bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. Artık söz milletin. Vatandaşlarımız kararını verecek. Hepimiz bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Gerekenleri yaptık, bundan sonra takdir milletin. Hayırlı olsun'' dedi.

Baykal, seçim sonuçlarını Antalya'da takip edip etmeyeceğiyle ilgili soru üzerine, ''Seçimi takip edeceğim. Antalya'daki seçim sonuçlarını da takip edeceğim. Ama mekan şart değil, nerede olduğu belli olmaz. Yakından izleyeceğim. Artık günümüzde teknoloji, gelişmeleri her yerde izlememize olanak sağlıyor. Büyük ilgiyle Antalya'daki seçim sonuçlarını izleyeceğim. İnşallah Türkiye için iyi olur'' diye konuştu.

Baykal, seçim sonuçlarında tahmininin olup olmadığıyla ilgili soruya ise ''hayır yok'' dedi. Baykal, daha sonra eşiyle birlikte evine geçti.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK BATMAN'DA...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, oyunu Batman'da kullandı.

Yavuz Selim Mahallesi Yavuz Selim İlköğretim Okulu'na gelen Maliye Bakanı Şimşek, 1376 nolu sandıkta oyunu kullandı. Gözlemci sıfatıyla Batman'da bulunan Malezya Parlamentosu Keadilan Rakyat Partisi'nden Nurul İzah Anwar, Bakan Şimşek'in oy kullanma işlemlerini cep telefonu ile görüntüledi.

Bakan Şimşek, okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, oyunu Batman'ın en fakir mahallesinde kullandığını, seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, ''Seçimler Batman'ımız için, Türkiye için hayırlara vesile olsun. İnşallah istikrar sürecek, ülkemiz kazanacak. Çok önemli bir gün. Oyumuzu Batman'ın en fakir mahallesinde kullandım, hayırlara vesile olsun'' dedi.

DSP LİDERİ TÜRKER İSTANBUL'DA...

DSP Genel Başkanı Masum Türker, oyunu İstanbul'da kullandı.

Türkiye Emlak Bankası Ataşehir Lisesi'ndeki 2068 numaralı sandıkta oyunu kullanan Türker, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok zorlu bir seçim hazırlığı ve propaganda döneminden geçtiklerini belirtti. Türker, zaman zaman parlamentoda grubu bulunan parti liderlerinin, başbakanın, anamuhalefet partisi başkanının gergin ortam yaratmaya çalıştıklarını savundu.

Türker, ''Onların amaçları kutuplaştırıp, oyları yalnız iki partide, üç partide toplamaktı. Her şeye rağmen bugüne geldik. Yarından sonra birlik beraberlik içinde Türkiye'nin yararı için, çıkarı için, vatandaşlarımızın çıkarı için ve ulusal duruşumuzdan ödün vermeden el ele verip, eleştireceğiz, üreteceğiz birlikte. İnşallah bu seçim, Türkiye'nin önünü açacak'' diye konuştu.

SP LİDERİ KAMALAK ANKARA'DA

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, oyunu Ankara'da kullandı.

Kamalak, eşi Zübeyde Kamalak ile birlikte saat 11.10'da oy kullanacağı Turhan Dökmeci İlköğretim Okulu'na geldi. Kamalak ve eşi, 4011 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Kamalak, çıkışta yaptığı değerlendirmede, siyasilerin söz söyleme hakkının bittiğini, bundan sonra vatandaşın söz hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Kamalak, seçmenin iradesine saygılı olduklarını belirterek, seçimin ülkeye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diledi.

NUMAN KURTULMUŞ İSTANBUL'DA

 

AS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, oyunu Fatih'te kullandı.

Kurtulmuş, eşi Sevgi, kızı Ayşe ve oğlu İsmail Kurtulmuş ile saat 11.00'de oy kullanacağı 29 Mayıs İlköğretim Okuluna geldi. Kurtulmuş, eşi ve çocuklarının oy kullanmasının ardından, 1358 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Numan Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, kendileri açısından çok hareketli, çok yoğun bir seçim dönemi geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Bugün artık söz milletindir, karar milletindir. Milletimizin vereceği karara hepimiz saygı göstereceğiz. Ümit ediyorum ki Türkiye bu seçimlerle birlikte ileri demokrasi yolunda bir adım daha atacaktır. Çıkan sonuçların şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah Türkiye'nin geleceğine çok daha güçlü bir şekilde hazırlanması için bu seçim sonuçları vesile olur.''

Kurtulmuş, oyunu kullandığı sınıfın eğitim öğretime başladığı sınıf olduğunu, yanı sıra oğlu İsmail Kurtulmuş'un da ilk kez oy kullanması dolayısıyla bu seçimin kendileri için ayrıca bir önemi ve heyecanı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, daha sonra okul müdürü Feyzullah Akdemir ile görüştü. Akdemir, Numan Kurtulmuş'un 1969-1970 eğitim öğretim döneminde 5. sınıf mezuniyet diplomasını okullarından aldığını ve diplomanın fotokopisini de Kurtulmuş'a vermek istediklerini belirtti. Diplomanın fotokopisini alan Kurtulmuş, o dönemde okulun isminin Akşemsettin İlkokulu olduğunu ifade etti.

Okuldan ayrılışı sırasında Kurtulmuş, evlerinden kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı. Daha sonra 14 aylık bir kız çocuğunu seven Kurtulmuş, bebeğin elindeki seçmen kağıdını da göstererek, ''En küçük seçmenimiz'' şeklinde espri yaptı.
     

 BBP LİDERİ TOPÇU ANKARA'DA...   

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, oyunu Ankara'da kullandı.

Topçu, bir grup partili ile birlikte saat 10.30 civarında Turhan Dökmeci İlköğretim Okulu'na geldi. Oyunu 4020 nolu sandıkta kullanan Topçu, çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine, seçim güvenliği ile ilgili ciddi duyumlarının bulunduğunu belirterek, cumhurbaşkanı, başbakan ve içişleri Bakanına bu duyarlılıklarını ilettiklerini söyledi.

Bölücü terör örgütünün seçimlere yönelik provokasyonlarının Türk milletinin sağduyusu ile aşılacağını ifade eden Topçu, şöyle devam etti:

''Sandığa vatandaşımızın ilgisinin çok fazla olacağına inanıyorum. Neticesinde milletimiz, vatanımız için, devletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Neticede herkesin gözü Ankara'da. Sadece Edirne'den, Hakkari'den, Ardahan'dan sorumlu değiliz. Kosova'dan Türkistan'a kadar, Kırım'dan Yemen'e kadar, Libya'dan Mısır'a kadar, bu coğrafyada herkesin gözü Ankara'da. İnşallah buna uygun bir meclis tecelli eder. Çıkacak meclis de ülkemize, Türk-İslam coğrafyasına, güvenlik, özgürlük ve refahı getirecek irade koyar. Neticede sandıktan çıkan her sonuç, ne olursa olsun herkesin de buna saygı duyması, baş eğmesi gerekir. Çıkacak sonuç milletin iradesidir.'' 

Topçu ve beraberindeki partililer, daha sonra okuldan ayrıldı.

HİLMİ ÖZKÖK İZMİR URLA'DA

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, oyunu İzmir'in Urla ilçesinde kullandı.

Sabah saatlerinde eşi Özenç Özkök ile Urla EGİAD İlköğretim Okulu'na gelen Özkök, 1102 numaralı sandığa oyunu attı.

Oyunu kullanmasının ardından sandık görevlileriyle bir süre sohbet eden Özkök, seçim ile ilgili ''hayırlısı olsun'' dileğinde bulundu.

ORG.HASAN AKSAY ANKARA'DA

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, eşi ile Çankaya İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.

Sivil plakalı araçla oy kullanacağı okula gelen Orgeneral Aksay ve eşi İclal Aksay, 1129 nolu sandığın bulunduğu sınıfa geldi. Sandık görevlilerine nüfus cüzdanlarını veren Orgeneral Aksay ve eşi daha sonra kabinlerin arkasına geçerek oylarını kullandı.

Oy işleminin tamamlanmasının ardından sandık görevlilerine teşekkür eden Orgeneral Hasan Aksay ve eşi, daha sonra okuldan ayrıldı.

AHMET NECDET SEZER ANKARA GÖLBAŞI'NDA

Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, oyunu Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Şahin Sevin İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Gölbaşı'daki Karşıyaka Mahallesi'nde ikamet eden Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, oy kullanmaya eşi Semra Sezer ile birlikte geldi.

Şahin Sevin İlköğretim Okulu'ndaki 1140 nolu sandıkta oylarını kullanan Sezer çifti, daha sonra okuldan ayrıldı.

SÜLEYMAN DEMİREL, ANKARA'DA

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oyunu Ankara'da kullandı.

Demirel, saat 11.30'da Teğmen Kalmaz İlköğretim Okulu'nda gelerek oyunu kullandı.

Demirel, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçimlerin, millete ve memlekete, bütün insanlığa hayırlı olmasını diledi.

Bir gazetecinin, ''Seçim meydanlarında isminiz çok geçti'' diyerek değerlendirmesini sorması üzerine, Demirel, ''Ben seçim meydanlarına çıkmadım ama çıkarıldım'' dedi.

Demirel, daha sonra geldi okuldan ayrıldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler