YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi ilden aday oldu?
Ergenekon tuıtuklularından Doğu Perinçek de vekillik zırhına bürünmek isteyenlerden... Daha önce aday olacağını açıklamıştı. Bugün resimileştirdi... Ve İzmir 2. bölgeden milletvekili adaylığını koydu...
Hangi ilden aday oldu?
07 Nisan 2011 / 14:35 Güncelleme: 07 Nisan 2011 / 14:35

İŞÇİ Partisi (İP), 12 Haziran Genel Seçimleri’nde yüzde 10’luk baraja takılmamak için 40 seçim bölgesinde Cumhuriyetçi Güçbirliği’nden bağımsız adaylara destek verecek. Cumhuriyetçi Güçbirliği, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’i İzmir 2’nci bölgeden bağımsız aday göstereceğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Güçbirliği Yürütme Kurulu Sözcüsü Erdoğan Özer, İzmir’deki Ege Palas Oteli’nde gerçekleştirilen toplantında İzmir 1 ve 2’nci bölge adaylarını açıkladı. Özer, 1’inci bölgeden İP Genel Başkan Yardımcısı Emekli Hava Korgeneral Yaşar Müjdeci, 2’nci bölgeden ise 4 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’i aday göstermeye karar verdiklerini açıkladı. Özer, "Antidemokratik yüzde 10 barajı dikkate alındığında, Meclis’te yeni bir grup oluşturmak, ancak seçimlere bağımsız adaylar bloğu ile girmekle mümkün olacaktır. Cumhuriyet Güçbirliği adayları Meclis’te grup kuracak. AKP iddia ettiği oyu alsa bile hükümet kurabilecek 276 milletvekilini çıkaramayacak. AKP ve BDP harici partilerle birlikte milli hükümet kurulacak" dedi.

İP Genel Başkan Yardımcısı 2’nci bölge adayı Yaşar Müjdeci, vatan ve millet için biraraya geldiklerini söyledi. Müjdeci, İP’nin bağımsız adayların katılacağı 40 seçim bölgesi dışındaki yerlerde seçime kendi milletvekili adaylarıyla katılacağını söyledi. Bu yönteme bağımsız adayların barajdan etkilenmemesi nedeniyle, İP’ni seçimlerden alıkoymamak için başvurduklarını belirten Müjdeci, "Bu nefsi müdafadır. Daha önce BDP aynı şekilde Meclis’e girdi. Anayasa, seçim kanundaki boşluklardan yararlanarak girdiler. Onlar yaparken, biz memleketini seven İP’liler niye yapmasın" dedi. Müjdeci, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) içindeki, bu adaylık yöntemine bazı karşı çıkışların Dernekteki iç anlaşmazlıklardan kaynaklandığını söyledi.

Doğu Perinçek adına ise İP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen konuştu. Şen, Perinçek’in selamlarını ve teşekkürlerini ilettiğini belirterek, Cumhuriyet Mitingi gerçekleştiren İzmirlilere güvendiğini söyledi. Toplantıya katılan 150 kişi adaylıkları ayakta alkışladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler