YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi ilçelerin il olması için kanun teklifi yapıldı
AK Parti ve MHP vekilleri 4 yeni il kurulması kanun teklifi verdi
Hangi ilçelerin il olması için kanun teklifi yapıldı
22 Mayıs 2009 / 15:02 Güncelleme: 22 Mayıs 2009 / 00:00

TBMM'ye '4 ilçeyi il yapalım' teklifi

AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler. Kanun teklifleri komisyonlarda ele alınacak. İl yapılması istenen ilçeler:   


AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler. Kanun teklifleri ile Diyarbakır’ın Ergani, Mersin’in Silifke ve Anamur, Konya’nın da Akşehir ilçesinin il yapılması isteniyor.


AK Parti Diyarbakır milletvekili Osman Aslan, Ergani ilçesinin il yapılmasını istedi ve halen Diyarbakır’a bağlı olan Çermik, Çüngüş, Dicle ve Eğil ilçeleri ile Elazığ’a bağlı bulunan Maden ilçesinin yeni kurulacak Ergani iline bağlanmasını istedi. Halen Ergani ilçesinin köyleri ile birlikte 109 bin nüfusu bulunuyor.


MHP Mersin milletvekilleri Kadir Ural ve Behiç Çelik de halen Mersin’e bağlı bulunan Silifke ve Anamur ilçelerinin il yapılmasını istediler. 400 bin nüfuslu Silifke’ye Mersin’in Gülnar ve Mut ilçeleri ile yeni kurulacak Uzuncaburç ilçesinin bağlanması önerildi.


Mersin’e 230 kilometre uzaklıkta bulunan Anamur ilçesine ise Mersin’in Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile yeni ilçe yapılacak Kazancı ve Kalediren’in bağlanması istendi.


MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı da, 200 bin nüfuslu Akşehir ilçesinin il yapılıp, halen Konya’ya bağlı olan Çeltik, Doğanhisar, Tuzlukçu, Yunak ve Sultandağı ilçelerinin bağlanması öneriliyor.


Kanun teklifleri TBMM İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonlarında ele alınacak.Gazeteport


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler