YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi il kaç şehit verdi?
Terörle mücadele operasyonlarında şehit düşenlerin memleketleri incelendiğinde çok çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor
Hangi il kaç şehit verdi?
14 Eylül 2009 / 16:59 Güncelleme: 14 Eylül 2009 / 17:06

PKK’nın eyleme geçtiği 1984’ten bu yana, terörle mücadele operasyonlarında şehit düşen güvenlik görevlileri ile geçici köy korucularının memleketleri incelendiğinde çok çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor. Pek çok evladı PKK’nın tuzağına düşerek dağlarda yaşamını yitiren Güneydoğu halkının, yüzlerce evladı da PKK’ya karşı savaşıp şehit oldu.

EN FAZLA ŞEHİT'İ ŞIRNAK VERDİ

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık üç ili İstanbul, Ankara ve İzmir dikkate alınmadığında, en fazla şehit veren illerin Şırnak, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Van ve Kahramanmaraş olduğu görülüyor. Kürt nüfusun yoğun olduğu bu illerin nüfuslarına kıyasla şehit sayılarına bakıldığında, çok çarpıcı bir sonuç ortaya çıkıyor. 270 bin nüfuslu Şırnak, 12.5 milyon insanın yaşadığı İstanbul’dan fazla şehit verdi. Şırnak 303 şehit vererek “en fazla şehit veren il” konumunda bulunuyor. Nüfusu 143 binolan Hakkâri ise 4.3 milyon nüfuslu Başkent Ankara ile eşit sayıda şehit verdi: 264 .

İŞTE İLLERE GÖRE DAĞILIM

Terörle mücadele operasyonlarında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şehitlerinin sayısı 5 bini aştı. 700’den fazla emniyet mensubu ile 1400’e yakın geçici köy Korucusu da PKK’yla mücadele ederken şehit oldu. Asker, polis ve köy korucusu olarak toplam 7.873 şehidin illere göre dağılımı ise şöyle:

sehit_a.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler