YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi hallerde oruç tutulmaz?
Hangi hallerde oruç tutulmaz?
25 Haziran 2014 18:00
Hastalık, sefer, gebelik, ihtiyarlık gibi durumlarda Ramazan ayında oruç tutulmaz.

Ramazan orucunun tutulmasına mani olan bazı haller vardır. Bu tür durumlarda tutulacak oruc kişinin sağlığına zarar verebileceğinden orucun tutulamayıp sonradan kazasının yapılması daha uygun görülmüştür.

İşte orucun tutulamadığı haller;
 
Hastalık

Hasta olan veya oruç tutunca hastalığı artan kimse, oruç tutmaz veya tutuyorsa bozabilir. Hastaya bakan da, hasta hükmündedir. Hastaya bakmak için sıkıntıya girerse, oruç tutmayabilir.
 
Sefer

104 km uzağa giden kimse, 15 günden az kaldığı yerde seferi olur. Yolculukta sıkıntı olur, iş aksar veya kazaya sebep olacak bir durum olursa, orucu kazaya bırakmak caiz olur. Hadis-i şerifte, (Seferde sıkıntı içinde oruç tutmak, iyilik sayılmaz) buyuruldu. (Buhari)
 
Gebelik

Kendine veya çocuğuna bir zarar gelecekse, gebe ve emzikli kadın oruç tutmaz. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, gebeyle emzikli kadına oruç tutmaması için ruhsat verdi, orucunu tehir etti) buyuruluyor. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)
 
Emzikli kadın, kendi çocuğunu veya başkasının çocuğunu emzirse de hüküm aynıdır.
 
Açlık ve susuzluk

Kendisinde şiddetli açlık ve susuzluk meydana gelen kimse, ölüm tehlikesi varsa veya aklı gidecekse yahut hastalanıp bir zarara uğrayacaksa orucunu bozabilir.
 
İhtiyarlık

Oruç tutamayan yaşlı kimsenin, iyileşme ihtimali de yoksa tutamadığı günler için fidye verir. 30 günün fidyesi 53 kg. undur. Veya 53 kg. un alacak altın da verilebilir.

İkrah

Oruçlu, (Orucunu bozmazsan seni öldürürüz veya bir uzvunu keseriz) diye tehdit edilmişse, dediklerini yapmaya güçleri yetiyor ve blöf yapmıyorlarsa, oruçlunun orucunu bozması mubah olur.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler