YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangi gazetecilere 'yavşak' dedi?
Hangi gazetecilere 'yavşak' dedi?
24 Mart 2011 10:40
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'den çok tartışılacak açıklamalar...

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’daki “Görüş Farkı” programına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin,  12 Haziran seçimlerinde başörtülü adaya yeşil ışık yaktı. CHP olarak böyle bir konunun gündemlerinde olmadığını söyleyen Tekin, “Anayasal sorun var mı onu bilmiyorum. Ancak Gürsel Tekin olarak benim için hiçbir sakıncası yok” dedi. Tekin, Meclis’e başörtülü bir adayın girmesi durumunda Merve Kavakçı’ya yapılan muameleyi yapmayacaklarını da söyledi. Tekin, “AKP bu şansını deneyebilir, biz de zorluk çıkarmayız” ifadelerini kullandı.

Ergenekon Sanıklarının adaylığı konusunda farklı bakışım var

CHP’den adaylık başvurusu yapan Ergenekon sanıklarına liste garantisi verilmediğini de söyleyen Tekin, “Ben başta olmak üzere hiçbir adayımızın adaylığı netleşmiş değildir, garantisi yoktur. Yeni gelmiş insanlara garanti vermek Sayın Kılıçdaroğlu’nun dünyasında hiç yoktur. Önemli olan 11 Nisan’da çıkacak listedir” dedi. Ergenekon sanıklarının CHP’yi “sığınılacak liman” gibi görmesinden hoşnut olmadığı izlenimini veren Tekin, “Kişisel kararım değil. Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum. MYK ve PM’ de bu konu görüşülecek. Benim farklı bir bakışım var” diye konuştu.

 “ Tombaladan Vekil Oldu, CHP’den İstifa Etsin”

Gürsel Tekin, partisini “mezhep ayrımcılığı” ile suçlayan İstanbul milletvekili Esfender Korkmaz’ı da istifaya çağırdı. Korkmaz için, “ Tombaladan vekil” diyen Tekin, mezhep ayrımcılığı iddiasına şu karşılığı verdi: “Hele Esfender bey gibi birilerinin bize şovenizmi hatırlatması çok acı bir şey. Biz özgürlükçüyüz demokrasiden yanayız. Bize böyle yakıştırma yapan adamların vekillikten de, partiden de derhal istifa etmesi gerekir. Rahatsızsan niye partide duruyorsun kardeşim” 

“Baykal’ın yeri garanti değil, belki başka bir yer olabilir”

Tekin, Antalya’dan 1’nci sıra adayı olmasına kesin gözüyle bakılan CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ın milletvekili adaylığı konusunda da ilginç açıklamalar yaptı. Gürsel Tekin, “Vallahi garanti diye bir şey yok. Garanti niye olsun? Belki başka bir yer olabilir” diyerek Baykal’ın Antalya dışından başka bir yere kaydırılabileceğini ima etti. CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav’ın adaylığı konusunda ise, “Bilemiyorum. Daha başvurulara bakmadım. Milletvekili başvurusu var mı, yok mu bilemiyorum” sözleriyle de Sav’ın aday olmayabileceğine işaret etti.

Cahil-Cühela, gazeteci bozuntuları

Fikri Sağlar’ın CHP’ye üyelik başvurusunun reddedilmesini “yol kazası” olarak niteleyen Gürsel Tekin, bu olayın arkasında kendisinin olduğunu iddia eden gazetecilere ağır bir şekilde yüklendi. Tekin, “ Başvuruyu MYK’ya indiren benim. Bana silah mı dayamışlar da indirmişim. Bunu bilmeyen gazeteciler cahil-cühela. İş olsun diye yazıyorlar. Bunları ciddiye bile alıp aramıyorum. Birkaç gazeteci var ki bunlar gazeteci filan değil. Gazeteci bozuntuları”

 Mehmet Faraç’a “Yavşak” dedi

CHP’li Gürsel Tekin, bir süre öncesine kadar CHP Parti Meclis(PM)’nde üye olan gazeteci Mehmet Faraç’ı çok ağır bir dille eleştirdi. Faraç’ın gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı ile birlikte çıktığı TV programında kendisinin “sahtecilikten” yargılandığını iddia ettiklerini söyleyen Gürsel Tekin, “Onlarla hesaplaşacağım, dava açacağım. O lafları onlara yedirteceğim. Bu gazetecilik değil. Bu kadar yavşakça şey olabilir mi?1 değil, 2 değil. Biz de insanız. Sokağa çıkamazlar” dedi. Mehmet Faraç için, “Benim partilim filan da değil. Utanırım ben böyle partililerden. Ben 27 yıllık CHP’liyim. Daha dün gelmiş parti üyeliğine utanmadan parti yetkilisi hakkında bunları konuşuyor. Yüreği yetiyorsa benimle konuşacak” ifadelerini kullandı.

“Benim Adım Gürsel Tekin, gider 2 yıl hapis yatarım”

Yargıdaki davasını gündeme getirenlere meydan okuyan Gürsel Tekin, şöyle devam etti:” Benim adım Gürsel Tekin. Tek başımayım. Ardımda halk desteği var. Ne kadar yavşak ilişki, içerde dışarıda ne kadar çete varsa bunlarla mücadeleyi kendime namus borcu bilmişim. Şerefimle yemin ediyorum benim dosyamla benim dışımda herkes ilgileniyor.  Dosyada eroin ticareti yok, hırsızlık yok. Hiç önemli değil. İki yıl gider şerefle de cezamı çeker, yatarım”

Plaza İl Başkanlığı dönemi bitti

Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanlığı’ndan istifa eden Nebil İlseven’in “Kurt kuzuyu yedi” sözlerine de ilk kez cevap verdi. “Kurt tuzak kurar, puslu havayı sever, tilkiyle ortaklaşa bu işi yapar” diyen Tekin, “Ben cam gibiyim. Niye tuzak kurayım, onu ben atamışım oraya. Beğenmedim kardeşim aldım seni ne olacak? Ne yaptı da engelledim.53 gün İl başkanlığı yaptı. Ben 53 günde İstanbul’u ayağa kaldırmıştım. CHP’de artık Plaza İl Başkanlığı dönemi bitmiştir. Sokak il başkanlığı dönemi başlamıştır. İl başkanları ölü evinin yasçısı, düğün evinin tefçisi olacak.

Diyanet İşleri eski Başkanı Bardakoğlu ve MB Başkanı Yılmaz’a CHP milletvekilliği çağrısı

 CHP’ye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, 12 Haziran seçimlerinde muhafazakâr, merkez sağ aday gösterebileceklerini de söyledi. Tekin, “Adaylık için sosyal demokrat olmak şart değil. Birinci önceliğimiz zor zamanlarda gemisini terk etmemiş olanlar olacak. CHP ilkelerine sıcak bakan herkese kapımız açık. Temel ilkelere karşı çıkmayan, bizden farklı aday da olabilir” dedi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Diyanet İşleri eski Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu’na CHP’den milletvekilliği çağrısını yineleyen Tekin, “Saflarımızda olurlarsa mutlu oluruz” dedi.

 

karşı atak
 // Ali Bahçetepe
Gürsel beyin birçok davranışına karşı bir tavır içinde oldum,şu türbanlı konusunda CHP den inanılmaz eleştiriler olacak.Ben böyle bir eleştiride bulunmuyacagım ,çünkü bu duruş AKPnin türban kozunu yaralıyacaktır,ayrıcana AKP nin gerçek yüzünü göstermeye yarıyacagını düşünüyorum.Kadını ikinci sınıf bir anlayışla degerlendirenlerin bu politika karşısındaki tutumlarını ibretle izliyelim.Bu bomba açıklamayı destekliyorum....
24 Mart 2011 08:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler