YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hanefi Avcı'dan kaçak savcılar hakkında çarpıcı açıklamalar
Hanefi Avcı'dan kaçak savcılar hakkında çarpıcı açıklamalar
19 Ağustos 2015 05:57
Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, haklarında yakalama kararı çıkarılan dönemin savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan dönemin savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara önce Gürcistan’a ardından Ermenistan’a ve son olarak da Almanya’ya kaçmıştı.

Bir yandan savcılığın kırmızı bülten için hazırlığı sürerken diğer yandan da kaçak eski savcıların kritik isimler olması nedeniyle istihbarat birimleri tüm irtibatları mercek altına aldı. İstihbarat birimleri tarafından izlerinin bulunmasıyla ilgili de çalışma başlatıldı. Yapılan araştırmaların ardından Öz’ün devletin gizli belge ve bilgilerini de yanında götürdüğü iddia edildi. Öz’ün özellikle hükümete karşı kullanılabilecek belgeleri Türkiye’ye iade edilmemesi karşılığında Alman istihbarat birimleriyle paylaşacağı düşünülüyor.

HANEFİ AVCI: BÖYLE BELGELER KAÇAKLARDA BULUNMAZ

Bugün basında çıkan bu haberi “Asıl önemli belgelerin daha sağlam adamlarda, şüphe çekmeyecek kişilerde bulunacağını düşünüyorum. Yani böyle belgelerin kaçak adamlarda bulunacağını sanmıyorum. O biraz kendilerinin çıkardığı bir haberdir” şeklinde yorumlayan Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, Paralel yapıya ilişkin AjansHaber’e önemli açıklamalarda bulundu:

“HESAP VERMEKTEN KORKTULAR”

Ben belge götürdüklerini sanmıyorum ama kaçtıkları belli. Hesap vermekten korktukları için kaçtılar çünkü bu hesabı veremezlerdi. Çünkü arkalarından gelecek olan davaların, arkalarından gelecek soruşturma var ama başka soruşturmalar da gelecek hala devam eden şikâyetler konusunda. Yani hesap vermekten çekindikleri için gittiklerini düşünüyorum ama belge götürdüklerini sanmıyorum.

“BELGELER DAHA SAĞLAM ADAMLARDA”

Asıl önemli belgelerin daha sağlam adamlarda, şüphe çekmeyecek kişilerde bulunacağını düşünüyorum. Yani böyle belgelerin kaçak adamlarda bulunacağını sanmıyorum. O biraz kendilerinin çıkardığı bir haberdir. Böyle haberler çıkartıyorlar, belge götürdük falan. Bunlar kendi uydurmalarıdır. Böyle bir belge götürüldüğünü düşünmüyorum, böyle bir belgenin bunlarda bulunması bile mantıklı değildir. Onlar kendilerinin yaptığı bir haberdir.

"BELGELERİN ÇOĞU CEMAATİN ELİNDE”

O belgelerin çoğu zaten cemaatin elinde, zamanında götürdükleri bütün belgeler onların elinde. Belgeler onların arşivindedir. Gerektiği zaman kullanırlar, onların o anki politikalarına bağlı.

ALMANYA DA GEÇİCİ

Ben onların Almanya’da da geçici olduğunu kanaatindeyim. Belki de şu anda orayı da terk ettiler. Almanya’da sürekli kalacaklarını tahmin etmem yani orayı bir basamak gibi kullanıyorlar. Almanya’yla bir işbirliği içerisinde olduklarını tahmin etmiyorum.

AjansHaber

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler