YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hanefi Avcı o görüntüleri ik kez yayınladı
Paralel Yapı'yı deşifre ettikten sonra hapse atılan fakat yapının varlığı kamuoyuna malolduktan sonra tahliye olan Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı Paralel Yapı'nın komplosunu deşifre edecek tarihi bir görüntü yayınladı.
Hanefi Avcı o görüntüleri ik kez yayınladı
30 Eylül 2014 / 19:00 Güncelleme: 30 Eylül 2014 / 17:59

Paralel Yapı'yı Haliçte Yaşayan Simonlar adlı kitabında anlattıktan sonra çeşitli suçlamalarla apar topar hapse atılan Hanefi Avcı Paralel Yapı adını verdiği oluşumun kendisine ve istediği bir çok hedefe nasıl kumpas kurduğunu ilk kez çarpıcı görüntü ve belgelerle açıkladı. 

Sahte ihbarı komiser yapıyor

Taksim Hill otelde basın buluşması düzenleyen Hanefi Avcı, Hür Haber'in de bulunduğu toplantıda geçtiğimiz Pazartesi günü basına yansıyan sahte ihbar ve bu ihbarı yapan isimlerin komiserler olduğu iddiasını, ayrıca mevzuata aykırı biçimde arama sırasında sahte ihbarı yapan komiserin makam odasında olduğunu görüntüleriyle ispatladı.

rs1-101.jpg

Arama sırasında makam odasında

Eskişehir İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Başkomiser Erkan Soydan'ın görevli olmadığı halde mevzuata aykırı olarak aramalar sırasında Avcı’nın makam odasında da bulunduğu tespit edildi.

Kendini saklamaya çalışıyor

Avcı'nın izlettiği görüntülerde Soydan arama sırasında kendini gizlemeye çalışıyor.

Olayın ayrıntıları:

Hanefi Avcı henüz bu belgeleri yayınlamadan önce Cumhuriyet'te yazan Gazeteci Ahmet Şık konuyla ilgili bilgiler vermiş ve kaleme aldığı haberde şunları belirtmişti: 

Komplo zinciri ortaya çıktı

Emniyet teşkilatındaki Gülen Hareketi örgütlenmesinin en önemli delili olarak gösterilen usulsüz telefon dinlemelerine yönelik açılan soruşturmalardan sonra “sahte ihbarlarla” ilgili de soruşturma da açıldı. Bir ihbar mektubuyla, geçen haziran ayında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nde başlatılan bir soruşturma, ucu Hanefi Avcı’nın tutuklanmasına kadar uzanan bir komplo zincirini açığa çıkardı.

Ankesötlü telefondan sahte ihbar

Ankesörlü telefondan bir eroin sevkıyatı ihbarı yapan kişinin sahte isim kullanan bir başkomiser, baskın yapılmasını istediği adresin ise dönemin Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi Müdürü’nün ilişkisi olduğu kadının evi olduğu anlaşıldı.

Soruşturma raporunda, fiziki takip ve usulsüz dinlemeler yoluyla elde edilen bilgilerin bir araya getirilerek “Kişilerin özel hayatları ile ilgili önemli sırların kötü niyetli kullanılmasına yol açabilecek bir faaliyette bulunulduğu değerlendirilmektedir” tespitinde bulunuldu.

İhbarı yapan bir polis

Konunun Hanefi Avcı’nın tutuklanmasıyla olan ilgisi ise asılsız ihbar yapan polisin kimliği. Eskişehir İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Başkomiser Erkan Soydan, Hanefi Avcı’nın suçlanmasına yol açan usulsüz telefon dinleme kayıtlarının bulunduğu makam odasında aramalar başlamadan hemen önce görülmüştü. Soydan’ın, görevli olmadığı halde mevzuata aykırı olarak aramalar sırasında Avcı’nın makam odasında da bulunduğu tespit edildi.

Sahte ihbarı, gerçek ihbar ortaya çıkardı

Komplo zincirini ortaya çıkaran soruşturma Cihan Tuğlu adıyla Eskişehir Valiliği’ne gönderilen bir ihbar mektubuyla başladı. Hanefi Avcı’ya yapılan operasyonda yer alan kamu görevlilerinin usulsüzlükler yaptığı iddia edilen mektupta, makam odasında yapılan aramaların mahkeme kararına dayanmadan gerçekleştiği belirtiliyordu.

İhbarda, komplo düzenlemek için asılsız ihbarlar yapıldığı da belirtiliyordu. Bunun üzerine bir Emniyet müdürü ve vali yardımcısı görevlendirilerek 16Mayıs 2014’te araştırma başlatıldı. Eskişehir’deki 2010-2012 yılları arasındaki tüm ihbarlar incelendi. 6 Ocak 2011’de Ali Tekin ismiyle 155’e yapılan bir ihbar dikkat çekti.

Yalan ihbarda bulundu ancak...

Saat 22.11’de telefon açan Ali Tekin, verdiği adrese Şırnak’tan 80 kilogram eroin geldiğini ve 2 saat içinde İstanbul’a sevkıyatının yapılacağını söylüyordu. Ancak 155 hattındaki polis, kuşkulanmış ve ihbarın yapıldığı ankesörün yerini tespit ederek yakındaki ekiplerden ihbarcıyı gözaltına almalarını istemişti. İhbarcı Tekin, ankesörlü telefonda konuşurken yakalanmıştı.

Ancak ihbarcı kendisinin İstihbarat Şubesi’nde başkomiser olarak çalışan Erkan Soydan olduğunu söyleyince durum karıştı. Soydan, “istihbari bir çalışma yürüttüğü, şüpheli şahısları takip ettiği” iddiasında bulunup kendisini yakalayan ekibi de kimliğini deşifre etmekle suçladı. Soydan’ın beyanları çelişkili bulununca konu üst makamlara intikal ettirildi. Dönemin İl Emniyet Müdürü Naci Kuru, İstihbarat ile Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şube Müdürleri tarafından hem sahte ihbar hem de uyuşturucu sevkıyatı konularının araştırılması talimatı verdiğini belirterek Soydan’ı serbest bıraktırdı. Yalan ihbarda bulunduğu tespit edilmesine rağmen Soydan hakkında soruşturma açılmadı.

Yapılan incelemelerde KOM Şube Müdürü Suat Kural’ın da ihbarda belirtilen uyuşturucu konusunu araştıracak ekibi yoldan çevirip kendisinin ilgileneceğini söyleyerek araştırmayı durdurduğu belirlendi. Olay tarihinde Emniyet Müdür Yardımcısı olan Abdülkadir Kutlu verdiği ifadede Hanefi Avcı’nın makamının aranmasından hemen önce Erkan Soydan’ı odada gördüğünü de söyledi.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

HÜRHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler