YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hanefi Avcı kararı yerel mahkemeye gönderildi
Hanefi Avcı kararı yerel mahkemeye gönderildi
20 Haziran 2014 17:11
Anayasa Mahkemesinin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile ilgili verdiği ihlal kararı, yerel mahkemeye gönderildi.

Anayasa Mahkemesinin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile ilgili verdiği ihlale ilişkin gerekçeli karar, UYAP üzerinden yerel mahkemeye gönderildi. Avcı'nın avukatı Fidel Okan, kararı tahliye için Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne götürecek.

Devrimci Karargah Örgütüne yardım suçundan 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası alan, Odatv Davası kapsamında yargılaması devam eden Avcı'nın avukatı Okan, Yargıtay 9. Ceza Dairesine dün başvurarak, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı doğrultusunda Avcı'nın tahliyesine karar verilmesini istediğini hatırlattı.

Okan, Dairenin dün yaptığı inceleme sonucunda Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının gelmesini beklemeyi kararlaştırdığını bildirdi.

UYAP üzerinden alınan kararı kendisinin Yargıtay 9. Ceza Dairesine götüreceğini belirten Okan, tahliye taleplerine ilişkin Daireden bugün bir karar çıkmasını umduklarını kaydetti.

Silivri Cezaevinde 4 yıldır tutuklu bulunan Hanefi Avcı, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuş, Yüksek Mahkeme de  "tutukluluk gerekçeleri yetersiz olduğu için" Avcı'nın haklarının ihlal edildiğine karar vermişti.

Avcı'nın Devrimci Karargah Örgütüne yardım suçundan aldığı 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezasının temyiz incelemesi Yargıtay'da yapıldığından, tahliyeye de Yargıtay karar verecek.

 Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Başsavcılığa müzekkere yazdı

Anayasa Mahkemesinin eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkındaki ihlal kararının gerekçesinin ulaştığı Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 105. maddesi uyarınca Avcı'nın tahliyesi konusunda karar vermek için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazdı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Avcı hakkındaki Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının ulaşmasının ardından, dosyayı incelemeye başladı.

Heyet, CMK 105. maddesi uyarınca Avcı'nın Dairenin Başsavcılıktan görüşün gelmesinin ardından tahliye konusunda karar vermek için, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından görüş almak üzere müzekkere yazdı.

Müzekkerenin Başsavcılığa ulaştığı öğrenildi. Başsavcılıktan gelecek görüşün ardından Avcı'nın tahliyesi konusunda karar vermek için Dairenin yasa gereği 3 gün süresi bulunuyor.

CMK'nın 105. maddesi bir sanık hakkında verilen tutuklama kararının geri alınması ve salıverilmesine ilişkin yapılan istem üzerine mercisince, cumhuriyet savcısının görüşü alındıktan sonra, üç gün içinde istemin kabulüne, reddine veya adli kontrol uygulanmasına karar verilebileceğini öngörüyor.

Gerekçeden:

"Avcı hakkında derece mahkemelerince verilen tutukluluğa itiraz ve itirazın reddine dair kararların gerekçelerinin tutukluluğun devamının hukuka uygunluğu ve tutulmanın meşruluğunu haklı gösterecek özen ve içerikte olmadığı, aynı hususların tekrarı niteliğinde olduğu görülmektedir"

-"Tutukluluk halinin devamına ilişkin bu gerekçelerin ilgili ve yeterli olduğu söylenemez. İlgili ve yeterli olmayan gerekçelere dayanılarak başvurucunun özgürlüğünden mahrum bırakıldığı dikkate alındığında söz konusu tutukluluk süresi makul olarak değerlendirilemez"

-"Tutukluluğun devamına karar verilirken davanın genel durumu yanında tahliyesini talep eden kişinin özel durumunun dikkate alınması ve bu anlamda tutukluluk gerekçelerinin kişiselleştirilmesi bir zorunluluktur"

-"Aynı davada yargılanan bazı sanıkların durumlarından hareketle genelleme yapılarak diğerlerinin de aynı davranışta bulunabileceğini varsaymak kişiselleştirmeyi engellediği gibi özgürlüğün esas, tutukluluğun istisna olduğu yönündeki anlayışla da bağdaşmaz"

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler