YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamza Celepoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet istendi
Adana eski Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında MİT'e ait iki TIR'ın durdurulması olayını organize ettiği iddiasıyla dava açıldı.
Hamza Celepoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet istendi
16 Mayıs 2016 / 07:30 Güncelleme: 16 Mayıs 2016 / 07:42

TIR'lardan alınan numuneleri yasadışı şekilde Jandarma Kriminal Dairesi'nde analiz ettirdiği belirtilen Emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu da aynı iddianamede şüpheli oldu.

İki komutan hakkında; “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme”, “Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme”, “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme” ve “Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Casusluk Maksadıyla Açıklama” suçları kapsamında iddianame düzenlendi.

JÖH GÖNDERMEYİ TEKLİF ETMİŞ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından düzenlenen iddianamede Hamza Celepoğlu'nun Tırların durdurulduğu 1-19 Ocak 2014 tarihlerinde yoğun telefon irtibatı bulunduğu kaydedildi.

Celepoğlu'nun MİT TIR'larının 1 Ocak 2014'te Kırıkhan'da durdurulduğu esnada Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Kubilay Ayvaz'ı arayarak TIR'lara müdahale etmek için olay yerine Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timi göndermeyi teklif ettiği anlatılan iddianamede, yine 18 Ocak 2014 tarihinde Celepoğlu'nun daha önce Tırları arattırmak istemeyen Yüzbaşı Kubilay Ayvaz'a “Mahkeme kararı olsaydı TIR aranırdı” ifadesinde bulunduğu ifade edildi.

SIR İFŞAASININ KOORDİNATÖR CELEPOĞLU

Celepoğlu'nun, 19 Ocak 2014'te Adana Ceyhan'da tırların durdurulması ve aranması sürecinde İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay ile çok yoğun irtibatının bulunduğu da belirlendi.

İddianamede, “Celepoğlu'nun her ne kadar savunmasında adli görevi olmadığı ve olaylara müdahil olmadığını belirtse de, şüphelinin her iki olayda da aktif olarak rol aldığı ve MİT'e ait tırların durdurulması ve aranması eylemlerini koordine ettiği ve eylemlerin gerçekleştirilmesinde yönetici pozisyonunda etkin rol aldığı anlaşılmıştır.” denildi.

İKİ GÖRÜŞMESİ TESPİT EDİLDİ

İddianamede, Celepoğlu'nun iki kez olay yerindeki Kubilay Ayvaz'ı aradığı ve devlet sırlarının ifşasını engellemeye çalışan MİT mensuplarının direncini kırmak istediği belirtildi.

İddianamede kabul edilirse halen söz konusu soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Hamza Celepoğlu ve Burhanettin Cihangiroğlu, bir ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 35 yıla kadar da hapis cezası istemiyle yargılanacaklar. Dosyanın Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde devam eden MİT TIR'ları davası ile birleştirilmesi bekleniyor.

Cihangiroğlu talimat verdi

İddianamede, TIR'lardan alınan numunelerin 20 Ocak günü Ankara'daki Jandarma Kriminal Labrotuarı'na gönderildiği, o dönem Daire Başkanı olan Burhanettin Cihangiroğlu'nun Laboratuvar Komutanı Jandarma Yarbay Mustafa Yardımcı'yı aradığı ve numunelerin incelenmesi talimatı verdiği kaydedildi.

Burhanettin Cihangiroğlu

Cihangiroğlu'nun devlet sırrı kapsamındaki yardım malzemelerinden incelenmek üzere numune alınması anından itibaren örgütsel eylemden haberdar olduğu kaydedilen iddianamede, “Yardım tırlarını durduran FETÖ/PDY Terör Örgütü yönetici ve üyesi konumundaki sanıklarla örgütsel irtibat içerisinde bulunduğu belirlenmiştir” denildi.

Malzemelerin incelenerek rapor düzenlenmesinin akabinde, 23 Ocak 2014 günü henüz raporun Adana İl Jandarma Komutanlığı'na gönderilmesinden önce de Mustafa Yardımcı ile iki görüşmesi tespit edilen Cihangiroğlu'nun eylemin tamamlanması aşamasını da yakından takip ederek talimat verdiği ileri sürüldü.

 

YENİ ŞAFAK

 // Fetocunun adi ibo
Arkadas en guvenilir kurumlara bile sizmislar.Sabah aksam zit fikirdeki amirlerinin acigini kollayip onlar hakkinda dedikodu cikartip iftira atiyorlar fitne fesat cikariyorlar askeri birlikteki bu usulsuzlukler cok tehlikeli personeli birbirine dusuruyorlar.Kayseride bile fetonun sozu geciyor.Amirler islem yapmaktan korkuyorlar.Cunku guvendikleri birileri var...
16 Mayıs 2016 19:16
 // Osmanlı osmanlı
Pensilvanyadaki bir yiğİT Abisi ona hem dünya hem ahiret saadeti vadetti heralde . Belkide kendi kontenjanından cennet tapusu bile vermiştir kimbilir....
16 Mayıs 2016 16:50
 // Fetocular sarmis
Inanin bana ne yazik ki devletimizin butun kurumlarina sizmislar.Calisma yontemleri hep ayni herkes korkuyor kimse mudahale edemiyor.Ozellikle Tsk da cunku bunlar acik kollayip harekete geciyorlar.Organize olarak calisiyorlaren kucuk bir acigi cok buyuk bir acik gibi lanse ediyorlar.Kendileri hakkinda islem yapmak isteyen amirlerini bu sekilde korkutuyorlar.Cunku Ankaradaki bir general Kayserideki personelin uzerinde etkili oluyor.DinlemeFiziki takip erbas ve erleri haber almak icin kullaniyorla...
16 Mayıs 2016 14:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler