YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halkın en çok önemsediği 3 Türk Devlet Adamı
GENAR tarafından yapılan ankete göre, listenin başında Atatürk var
Halkın en çok önemsediği 3 Türk Devlet Adamı
16 Mayıs 2009 / 21:59 Güncelleme: 16 Mayıs 2009 / 00:00

LİSTENİN BAŞINDA ATATÜRK VAR - 2. VE 3. İSE...


En çok tanınan 3 Türk: Kim derseniz...
İşte GENAR tarafından yapılan ankete göre halkın en çok önemsediği 3 Türk devlet adamı...


Türk dili ve lehçelerini konuşan bölgeler hakkında önemli bir çalışmaya imza atan Türk Dünyası Belediyeler Birliği, son araştırmanın sonuçlarını açıkladı. GENAR Araştırma Şirketi'ne yaptırılan "Balkanlar ve Türkiye; Göç, Şehir ve Yerel Yönetimler" başlıklı araştırma, Balkanlar ve Türkiye'de yaşayan, göç etmiş insanlarla ilgili önemli veriler ortaya koydu.


'Balkanlar ve Türkiye; Göç, Şehir ve Yerel Yönetimler' araştırmasının sunum programı, Grand Cevahir Otel'de yapıldı. Programın açış konuşmasını yapan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Erol Kaya, araştırmanın kendi alanında bir ilk olduğunu vurguladı. Kaya, "Bu çalışmaların yanı sıra buralarda yaşayan insanların kültürel anlamda ortak değerlerine vurgu yapan projeler hayata geçirildi. Balkanlar ile Türkiye arasında yaşanan göçler sonucu güçlü ve derin bağlar oluştuğunu biliyoruz." dedi.


GENAR Araştırma Şirketi tarafından yürütülen araştırma kapsamında 3 ayrı çalışma yapıldı: Balkan ülkelerinde yaşayanlar, Balkanlar'dan göç edip Türkiye'de yaşayanlar ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile araştırma kapsamında görüşmeler gerçekleştirildi. Her bir başlık altında kişilere farklı sorular soruldu ve alınan cevaplar Türk dili ve lehçelerini konuşan ülke ve bölgelerde yer alan halkların birbirlerine bakış açılarını ortaya koydu.


TÜRKÇE, BALKANLAR'DA PRESTİJ SAĞLIYOR


Sonuçlara göre, Türkçe bilmek Balkanlar'da bir prestij unsuru olarak değerlendiriliyor. Örneğin Makedonya'da deneklerin yüzde 55'i Türk olmasına rağmen Türkçe bilenlerin oranı yüzde 81. Yunanistan'daki deneklerin yüzde 100'ünün Türkçe biliyor olması ise en dikkat çeken sonuçlardan birisi. Balkanlar'da en çok TRT 1 izlenirken, program olarak ise en çok diziler takip ediliyor. Deneklerin en çok takip ettiği ve severek dinlediği Türk müzisyen ise yüzde 19 oran ile Tarkan. Onu Mustafa Sandal ve İbrahim Tatlıses takip ediyor. Deneklere hangi takımı tuttukları sorulduğunda, Galatasaray yüzde 38,2 ile birinci, Fenerbahçe yüzde 37 ile ikinci konumda.


Balkanlar'da akla gelen üç büyük tarihî şahsiyet sırasıyla Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Tito. Sıralama yüzde 20,2 Atatürk, yüzde 5,6 Fatih Sultan Mehmet, yüzde 4,3 Tito şeklinde oluşuyor. Deneklerin en çok önemsediği devlet adamı yüzde 56,3 ile Atatürk. Atatürk'ü R. Tayyip Erdoğan (yüzde 11,6) ve Turgut Özal (yüzde 6,3) takip ediyor.


ZAMANGÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler