YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk MİT'ten bilgi talep ediyor
Halk MİT'ten bilgi talep ediyor
09 Ocak 2012 15:14
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, son dönemde izlediği halka açılma politikasının meyvelerini topluyor.

2011 yılında 8 bin 635 kişi, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde MİT'ten bilgi talep ederken, 6 bin 841 vatandaş, ''yardımcı olmak'' için istihbarat ve bilgi paylaşımı yaptı.

2010 yılında MİT'in internet sitesini, 1 milyon 41 bin 379 kez ziyaret ederken, bunlardan yüzde 46'sı ''yardımcı olma'' içeriği taşıyordu. 2011'de ise hem internet sitesine ziyaret, hem de ''istihbarat paylaşımı'' içerikli elektronik posta sayısı arttı.

85'inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan MİT'in, vatandaşları ''istihbarat çarkına dahil etme'' projesi olumlu sonuçlar veriyor.

MİT'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 2011 yılında MİT'in internet sitesini 1 milyon 387 bin 172 kişi ziyaret etti. 8 bin 635 kişi Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde MİT'ten bilgi talep ederken, 5 bin 658 bilgi talebine olumlu yanıt verildi. Gizlilik içeren ve yasal karşılığı olmayan bilgi talepleri ise yanıtsız bırakıldı.

2011 yılında 6 bin 841 kişi, MİT'in internet sitesindeki özel yazılımla korunan ''istihbarat verme'' sayfasına ''yardımcı olma'' içerikli bilgi bıraktı. Kurumun web sitesindeki verilere göre, aralık ayında toplam 906 kişi MİT'in ''istihbarat çarkı''na dahil olup bilgi paylaşımı yoluna giderken, ekimde bu rakam 979, eylül ayında ise 796 olarak gerçekleşti. MİT'in web sitesinin ''nasıl yardım edebilirsin '' sayfası içinde, özel hazırlanmış bir ''istihbarat verme'' formu bulunuyor. Formun üzerinde, ''yardımcı olma'' içerikli mesaj göndermek isteyenlere ''gizlilik'' garantisi veriliyor.

Vatandaşlar, secure socret layer programı sayesinde şifrelenerek korunan MİT'in internet sitesine olmuş veya olacak olayla veya bir şahısla ilgili bilgileri bırakmak suretiyle, istihbarat oluşumunun ilk aşamasını başlatıyor.


-Vatandaşlar istihbarat çarkına gönüllü katılıyor-


Geçen ay, MİT'e gelen elektronik postaların yüzde 54'ü ''yardımcı olma'' içeriği taşırken, bu mesajların 2011 boyunca gelen elektronik postalar içindeki oranı yüzde 44 oldu. Vatandaşlar, MİT'e ihbarda bulununca ''istihbarat çarkı''na dahil oluyor. İstihbarat çarkı, ''olmuş veya olacak bir olay hakkında, ham bilgi toplama, tasnif ve kıymetlendirme yorum ve yayım aşamalarına, yani ham bilgiye ulaşılmasından bunun istihbarat malzemesi haline gelmesi aşamasına'' kadar geçen süreyi içeriyor.

Benzer bilgileri biraraya getirip kıymetlendiren istihbarat uzmanları, haberlerin alındığı kaynağın güvenilirliğini ve istihbaratın doğruluk derecesini test ettikten sonra eldeki bilgileri yorumluyor. Son aşamada da elde edilen bilgi doğrultusunda oluşturulan istihbarat bilgileri ilgili kurumlara ulaştırılıyor.


-MİT'le ilgili merak edilenler-


MİT'in kurumsal web sitesinde, vatandaşların MİT'le ilgili merak ettiği tüm sorulara yanıtlar veriliyor. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde MİT'e gönderilen elektronik posta mesajları içinde teşkilat çalışanlarının görev ve yetkileri, ücretleriyle ilgili soruların yanı sıra vatandaşların kendisiyle ilgili MİT'te dosya tutulup tutulmadığına ilişkin sorular öne çıkıyor.

MİT'e gelen elektronik postalar arasında, ''MİT Müsteşarlığında işe yeni başlayan kişi ne kadar maaş almaktadır '' ve ''Evli olmak MİT'te çalışmaya engel midir '' soruları geliyor. ''Telefonumun dinlendiğini nasıl anlarım '', ''MİT mensuplarının silah taşıma yetkisi var mıdır '' ve ''MİT'te çalışan bir kişi, hangi hallerde kimliğini açıklayabilir '' gibi soruların yanı sıra ''Bayanlar MİT'e girebilir mi '' ve ''Üniversite öğrencileri MİT'te staj yapabilir mi '' gibi müsteşarlık personeli olarak çalışmaya yönelik sorular öne çıkıyor. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler