YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Halk desteğini kaybetti"
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, gerilim ve şiddetten beslenen PKK'da halk desteğinin azalmasıyla çok başlılığın ortaya çıktığını söyledi.
"Halk desteğini kaybetti"
27 Temmuz 2011 / 09:31 Güncelleme: 27 Temmuz 2011 / 09:49

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, BDP’lilerin özerklik söylemleri ile PKK’nın son saldırılarının terör örgütünün halk desteğini kaybetmesinden kaynaklandığını söyledi.  Aydın, “BDP’li vekillerin yemin etmeyip özerklik gibi söylemlere girmesiyle, Silvan ve Mardin’deki saldırıların üstüste gelmesi manidar. Halk şiddete destek vermeyince bu hale geldiler” dedi.

PKK’da lider arayışı başladı

“Bunların tek gıdası şiddet ve gerilim” diyen Aydın, halk desteğini kaybetmesiyle PKK’da çok başlılık ortaya çıktığını söyledi. Aydın “Hesaplarına gelince ‘Öcalan böyle buyurdu’ deyip, gelmeyince de Kandil’den talimat alıyorlar. Bir karışıklık içine girdiler. PKK’ya bölgedeki halk desteği azaldıkça liderlik arayışına, bir güç çatışmasına girdiler. İnşallah en kısa zamanda bu süreç sağduyunun hakim olmasıyla son bulacak. Çünkü bu ülke 30 senedir çok zayiat verdi” dedi.

Teröre halk desteğinin sona ermesinde AK Parti hükümetinin politikalarının etkisine vurgu yapan Aydın şöyle konuştu:

Yatırımlarla makas kapanıyor

“Son dönemde devlet bu bölgeyle diğer bölgeler arasındaki makas açığını azalttı. Bölge insanı ‘benim devletim’ demeye başladı. Bölgeye hükümetimiz 25 katrilyonun üzerinde bir yatırım yaptı. Devam eden yatırımlarla da bu makas kapanıyor. Bölgeye sahip çıkıyoruz. Biz sahip çıktıkça da terör istismar zeminini kaybediyor. Çünkü siz devlet olarak ne kadar el uzatırsanız, halk sizi o kadar sahiplenir. Bir aidiyet bilinci bölgede gelişmeye başladı. Bu da PKK’ya halk desteğinin kaybolmasına zemin hazırladı. Halk desteği kayboldukça kendi aralarında üst düzeyde sorunlar yaşamaları normal.”

Meclis’e gelin anayasa yapalım

BDP milletvekillerine çağrı yapan Ahmet Aydın, “Toplumu ajite ederek, gerilimi körüklemenin gerek bölge halkında, gerek tüm Türkiye halkında karşılığı yok. Tek başlarına Kürtlerin gerçek temsilcileriymiş gibi hareket ediyorlar. Aslında bu sorunu ve Kürtleri bir manada siyasi gelecekleri uğruna kullanmaya çalışıyorlar. Buna bir son verip Meclis’e gelmeliler. Gelin oturup konuşalım. Türkiye’ye yakışır yeni anayasayı birlikte yapalım” diye konuştu.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler