YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk demokratikleşme paketi ile ilgili ne düşünüyor?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'’ın açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’ halktan büyük destek gördü. Son yapılan araştırmaya göre toplumun yüzde 72’'si ‘Demokratikleşme Paketi’'ne 'evet' diyor.
Halk demokratikleşme paketi ile ilgili ne düşünüyor?
12 Ekim 2013 / 08:41 Güncelleme: 12 Ekim 2013 / 08:46

MAK Danışmanlık’'ın, Hükümet'in açıkladığı Demokratikleşme Paketi'yle ilgili yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre, ankete katıların yüzde 50.5'’i pakete '‘evet'’ derken, ‘'yetmez ama evet'’ diyenlerin oranıyla bu oran yüzde 72.1’'e çıktı. ‘'Hayır'’ diyenler ise yüzde 19.4’'te kaldı.

MAK Danışmanlık Demokratikleşme Paketi'’ni, 2-6 Ekim tarihleri arasında 81 ilde 10 bin 800 deneğe sordu. Anket sonuçlarına göre halkın yüzde 72.1’'i pakete destek verdi. "“Başbakan'’ın kamuoyuna açıkladığı Demokratikleşme Paketi'’ni doğru buluyor musunuz?”" sorusuna ankete katılanların yüzde 50.5’'i 'evet' derken, yüzde 21.6'’sı 'yetmez ama evet' yanıtını verdi. Pakete hayır diyenlerin oranı yüzde 19.4, kararsızların oranı yüzde 8.5 oldu.

Kısmi af da çıkmalıydı

Ankette, pakete ‘yetmez ama evet’ diyenlere “Sizce demokratikleşme paketinde başka ne olmalıydı” sorusu da yöneltildi. Yüzde 44 ‘kısmi af çıkmalı’ yanıtı verirken, yüzde 26 ‘Ayasofya camiye dönüşmeli’, yüzde 21’ de “tekke ve zaviye, medreselerle cemevleri yasal statü kazanmalı” dedi. “Demokratikleşme Paketi’'nde size göre olmasaydı dediğiniz madde var mı?” sorusuna ise yüzde 31'’i ‘andımız’, yüzde 22 ise ‘kiliseye hak verilmesi’ yanıtını verirken yüzde 21’ de ‘seçim sistemi’ olmamalıydı seçeneğini işaretledi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler