YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk 'Çözüm Süreci' devam etmeli dedi
Seçmen, 25. dönem milletvekillerinden yüzde 61.8 oranında ‘Meclis’te beyaz bir sayfa açılması’nı istiyor. ‘Çözüm süreci devam etmeli’ diyen seçmenin oranı yüzde 67’yi bulurken, 4 bakan için ‘Yüce Divan konusu açılmalı’ diyenler yüzde 69’u aşıyor.
Halk 'Çözüm Süreci' devam etmeli dedi
01 Temmuz 2015 / 14:52 Güncelleme: 01 Temmuz 2015 / 14:54

Koalisyon görüşmelerinin başlamasına birkaç gün kala Habertürk, seçmenin nabzını tuttu.  ANDY-AR Kamuoyu Araştırma Şirketi’yle seçmenin düşüncesine kulak verip beklenti ve isteklerini sordu.

İşte seçmenin cevapları...

TOPLUMUN ÜÇTE İKİSİ: HESAPLAŞMA OLMASIN

ANDY-AR araştırma şirketi seçmenlere 25. dönem milletvekili seçiminin ardından ortaya çıkan 4 partili Meclis’te, “Geçmişteki olaylar üzerinden hesaplaşma yapılsın mı, yoksa beyaz bir sayfa açılıp uzlaşma mı sağlansın?” diye sordu.

Ankete katılanların yüzde 61.8’i, üçte ikiye yakını, ‘Meclis’te beyaz bir sayfa açılmalı’ dedi. Üçte bir oranında, yüzde 33.1’lik dilimse ‘Hesaplaşma olmalı’ yönünde fikir bildirdi. Ankete katılanların yüzde 5.1’iyse ‘Fikrinin olmadığını’ dile getirdi.

DÖRT PARTİNİN SEÇMENİ ‘BEYAZ SAYFA’DA UZLAŞTI

Araştırma şirketi aynı soruyu Meclis’e temsilci gönderen 4 partinin seçmeni üzerinden de değerlendirdi. AK Parti, CHP, MHP ve HDP seçmeninin büyük bölümünün ‘uzlaşma’dan yana olduğu ortaya çıktı.

AK Partili seçmenin yüzde 74.2’si, CHP’li seçmen yüzde 49.7’si, MHP’lilerin yüzde 58.9’u ve HDP’ye oy verenlerin yüzde 58.3’ü, ‘Beyaz sayfa açılmalı’ yönünde cevap verdi. ‘Meclis’te hesaplaşma olsun’ diyenlerde en yüksek oy oranı yüzde 47.4’le CHP’li seçmende oldu. MHP ve HDP seçmeninin ‘Hesaplaşma’ yanıtıysa yüzde 39’a yakın çıktı. Meclis’te ‘Hesaplaşma’ istemeyen en düşük oransa yüzde 18.9 ile AK Partili seçmen oldu.

rs1-340.jpg

CUMHURBAŞKANI’NIN YETKİLERİ KOALİSYONUN ŞARTI OLMALI: % 52.1

Araştırma şirketi anket yaptığı seçmenlere, “Size göre muhalefet partilerinin seçim öncesi ve sonrasında gündeminde tuttuğu, Cumhurbaşkanı’nın yetkileri, koalisyonun şartlarından biri olmalı mı?” diye sordu. Seçmenlerin yarıdan fazlası, yüzde 52.1’i, ‘Evet, koalisyonun şartlarından biri olmalı’ cevabını verirken, ankete katılanların yüzde 39.7’si, ‘Hayır, olmamalı’ dedi. Yüzde 8.2’yse, ‘Fikrim, cevabım yok’ yorumunda bulundu.

Araştırmadan çıkan önemli bir sonuç da ‘Çözüm süreci’yle ilgili oldu. Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası, yüzde 67’si ‘Çözüm süreci devam etmeli’ yanıtını verdi. Sürecin sonlandırılmasını isteyenlerin oranı yüzde 23.4’te kalırken, ‘Fikrim, cevabım yok’ diyenlerin yüzdesi 9.6 oldu.

HDP SEÇMENİ SÜRECİN DEVAMINDAN YANA: % 93.2

Aynı sorunun partilere göre dağılımında, ‘Çözüm süreci’nin devam etmesi yönünde en yüksek orana yüzde 93.2’yle HDP seçmeni ulaştı. HDP’yi, yüzde 75 ile AK Parti izlerken, CHP’li seçmenin yüzde 65.2’si, MHP’li seçmeninse yüzde 43.9’u ‘Süreç devam etmeli’ cevabını verdi. Çözüm sürecinin sonlandırılmasını isteyen yanıtta en yüksek oy oranına yüzde 44.8 ile MHP’li seçmen ulaştı. İkinci sırada yüzde 21.1 ile CHP, üçüncü sırada yüzde 19.2’yle AK Parti, son sıradaysa yüzde 4.5 ile HDP’li seçmen yer aldı.

rs2-088.jpg

AK PARTİ SEÇMENİNİN % 57.2’Sİ ‘YÜCE DİVAN’ İÇİN ‘EVET’ DEDİ

Yüce Divan sorusunu yanıtlayan seçmenin partilere göre dağılımında AK Partili seçmenlerin yüzde 57.2’si ‘Yüce Divan’ konusunun tekrar açılması gerektiğini belirtti. Bunu yüzde 77.2’yle MHP, yüzde 80.4’le CHP ve yüzde 83.4’le de HDP seçmeni izledi.

4 bakanla ilgili ‘Yüce Divan’ sürecinin ‘açılmaması’ gerektiğini söyleyen AK Partililerin oranı yüzde 31.5 olurken, en düşük yüzdeyi 7.9 ile CHP’li seçmen verdi. Yüce Divan konusunun açılmaması gerektiğini belirten HDP’lilerin oranı yüzde 11.4, MHP’lilerin oranıysa yüzde 13.4 oldu.

rs3-032.jpg

4 BAKAN İÇİN YÜCE DİVAN KONUSU AÇILMALI: % 69.1

Liderlerin seçim meydanlarında gündeme getirdiği, ‘4 bakanla ilgili Yüce Divan’ sürecini de ANDY-AR seçmene sordu. Seçmene, “4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi konusu sizce tekrar açılmalı mı açılmamalı mı?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 69.1’lik oranı ‘Evet açılmalı’ cevabını verirken ‘Hayır, açılmamalı’ yanıtı verenlerin yüzdesi 18.4 oldu. Bu soruya ‘Fikrim, cevabım yok’ diyenlerse yüzde 12.5’lik bir oranı buldu

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler