YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk Başkanlık sistemi için ne diyor?
Araştırma şirketi ORC, halkın Başkanlık sistemi için ne düşündüğünü ortaya koymak için yaptığı araştırmadan halkın Başkanlık sistemine için olumlu düşdündüğü sonucu çıktı.
Halk Başkanlık sistemi için ne diyor?
15 Ağustos 2014 / 16:20 Güncelleme: 15 Ağustos 2014 / 16:35

Araştırma şirketi ORC’nin 11-13 Ağustos tarihleri arasında yaptığı araştırmada, “Devlet Başkanlığına geçişle ilgili referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur?” sorusuna halkın yüzde 50,9’u “Evet” cevabını verdi.

30 büyükşehirde 2,750 kişiyle yüz yüze anket tekniği kullanılarak yapılan araştırmaya göre “Devlet Başkanlığı’na geçiş ile ilgili referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur?” sorusuna ankete katılanların yüzde 50,9 "Evet", yüzde 41’i hayır derken yüzde 8,1’lik bir kesim de soruyu yanıtsız bıraktı. Ak Partili seçmene sorulan “Size göre Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan aynı isim mi olmalı?” sorusunu ankete katılanların yüzde 90’ı “Evet” şeklinde yanıtlarken yüzde 3,5 “Hayır”, yüzde 6,5 ise fikir belirtmedi.

Yeni Başbakan?

Ak Parti seçmeni “Başbakan olacak ismin milletvekili olma zorunluluğu göz önünde bulundurulduğunda size göre Genel Başkan ve Başbakan kim olmalı?” sorusunu ankete katılanların yüzde 60,9’u “Ahmet Davutoğlu”, yüzde 14’ü “Binali Yıldırım”, yüzde 9,3’ü “Ali Babacan”, yüzde 8,1’i “Bülent Arınç”, yüzde 7,7’si ise “diğer” şeklinde yanıtladı.

Ak Partili seçmene yöneltilen bir başka soruysa 3 dönem kuralı hakkında oldu. ORC’nin Ak Parti seçmenine sorduğu, “Size göre Ak Parti tüzüğünde yer alan, milletvekilliği için en fazla 3 dönem üst üste aday olabilme kuralı değiştirilmeli mi? sorusuna ankete katılanların yüzde 68’i “3 dönem kuralına devam edilmeli” yüzde 22,3’ü, “3 dönem kuralı kaldırılmalı” derken yüzde 9,7’lik kısımda “fikrim yok” şeklinde yanıtladı.

Kılıçdaroğlu gitmeli mi?

ORC’nin araştırmasında CHP’li seçmene sorulan, “CHP’de genel başkan değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 51,5’i hayır, yüzde 48,5’i ise "Evet" cevabını verdi.

MHP seçmenine yönlendirilen “MHP’de genel başkan değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunaysa ankete katılanların yüzde 56,5’i evet, yüzde 43,5’iyse hayır cevabını verdi.

halk-baskanlik-sistemine-ne-diyor-538958-664x354.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler