YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halit Refiğ'e son veda....
Halit Refiğ'e son veda....
13 Ekim 2009 15:35
Geçtiğimiz pazar günü hayatını kaybeden Usta Yönetmen Halit Refiğ son yolculuğuna uğurlandı...

Pazar günü tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ünlü yönetmen Halit Refiğ, son yolculuğuna uğurlandı. Refiğ'i, beraber çalıştığı sinema sanatçıları yalnız bırakmadı.

Halit Refiğ için saat 10.00'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde bir tören düzenlendi.

Törenin ardından Refiğ'in Türk bayrağına sarılı tabutu Teşvikiye Camii'ne getirildi. Refiğ'in tabutunu aralarında Nuri Alço'nun da bulunduğu bazı sinema oyuncuları cenaze aracından alarak musalla taşına koydu.

Cenaze musalla taşına konduktan sonra Halif Refiğ'in eşi Gülper Refiğ de Teşvikiye Camii'ne geldi. Ayakta zor duran Refiğ'in koluna giren sinema sanatçısı Müjde Ar, kendisini teskin etmeye çalıştı. Bir banka oturarak taziyeleri kabul eden Gülper Refiğ'in göğsündeki resmi okşayarak ağladı görüldü.

Cenazeye; Refiğ'in eşinin yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, eski İBB Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbu İl Başkanı Gürsel Tekin, ünlü şarkıcılar; Orhan Gencebay, Nuri Sesigüzel ve Erol Evgin, sinema oyuncuları; Fatma Girik, Türkan Şoray, Fikret Hakan, Yıldız Kenter, Nuri Alço, Yaşar Alptekin, Müjde Ar, Perihan Savaş, Meral Orhansoy, Nebil Özgentürk, gazeteci Hüseyin Gülerce, yazar Harun Tokak'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

Ayrıca, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cenazeye çelenk gönderdi.

Fatiha okuyan ve yönetmenin ardından dua eden sinema sanatçılarından Nuri Alço, kendisiyle birçok filmde çalıştığını söyledi. Alço, çok sevdiği Halit Refiğ'in sinema dünyasına son zamanlarda küs olduğunu ve böyle ayrıldığını söyledi.

Halit Refiğ'in bacanağı gazeteci Can Ataklı ise, Türk sinemasının büyük bir üstadını kaybettiğini söyledi. Ataklı, Refiğ'in Türk sinemasına öncülük ederken toplumsal gelişmelere de çok duyarlı yaklaştığını anlattı.

Sinema oyuncusu Fatma Girik de, çok üzgün olduğunu belirterek, 50 yıllık dostunu kaybettiğini dile getirdi.

Girik, "Duygularımızı anlatmaya imkân yok. Duygularımızı siz anlayın. Bütün Türkiye'nin başı sağ olsun. Onu hep esprili halini hatırlamak istiyorum." dedi.

Türkan Şoray da, "Türk sineması olarak büyük bir kayıp dost olarak bir kayıp. O her zaman Türk sinemasında yaptığı filmlerle yaşayacak." şeklinde konuştu.

Halit Refiğ'in tabutu kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alındı. Cenaze aracına kadar alkışlar eşliğinde taşındı.

Refiğ'in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Allah rahmet eylesin
 // can
ONU ÖZLEYECEĞİZ.....
13 Ekim 2009 14:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler