YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halis Toprak'ın kızlarından şok talep
17 yaşını doldurmayan Nazlıcan, Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından koruma altına alınsın
Halis Toprak'ın kızlarından şok talep
04 Ağustos 2009 / 08:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Halis Toprak'ın 7 kızı, savcılığa başvurarak, 71 yaşındaki babalarının evlendiği 17 yaşındaki Nazlıcan Tagizade'nin Çocuk Esirgeme Kurumu'na tesliminin sağlanmasını talep etti.

İşadamı Halis Toprak, geçtiğimiz 18 Temmuz'da Kuşadası'nda kıyılan nikahla kendisinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tagizade ile evlendi. Bu evliliğe karşı çıkan Toprak'ın ilk karısı Ayşe Hanım'dan olan kızları, geçtiğimiz hafta içerisinde mahkemeye başvurarak, “evliliğin iptali” ve “vasi tayini” davaları açtı. Açtıkları davalarla yetinmeyen Toprak'ın kızları Aysel Duruk, Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Ayşe Zengin Toprak, Sevgi Toprak Tunga ve Mine Toprak, dün de Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, “küçük üvey anne”leri Tagizade'nin koruma altına alınmasını istedi.

O HALEN ÇOCUK

Kız kardeşler adına suç duyurusunda bulunan ünlü avukat Burhan Apaydın, savcılığa sunduğu dilekçesinde, Türkiye'nin 1989 yılından itibaren Milletlerarası Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf olduğu hatırlatmasında bulundu. Tagizade'nin 13 Ağustos 2009 tarihi itibariyle 17 yaşını tamamlayacağını ileri süren Apaydın, “Nazlıcan, bu sözleşme kapsamında halen çocuktur” iddiasında bulundu. Apaydın, 18 yaşından küçük her insanın, uluslararası anlaşmalar ve Anayasa hükümleri ile “çocuk” sayıldığını savundu.

BU EVLİLİK YAPILAMAZ

Türk Medeni Kanunu'nun 124'üncü maddesi uyarınca, erkek veya kadının 17 yaşını doldurmadan evlenemeyeceğinin hüküm altına alındığını ileri süren Apaydın, dilekçesinde, “Maddede, 'olağanüstü hal veya pek önemli bir sebep olduğu takdirde hakim evlilik izni verebilir' denilmekte. Oysa bu evlenme akdi ile ilgili olarak kız çocuğunu hamile kalması veya cinsel ilişkiye giren erkeğin de bu yüzden cezai bir müeyyide ile karşılaşması gibi bir durumun da söz konusu olmadığına göre hakim, bu evliliğe izin verse dahi, bu karar doğrultusunda evlilik yapılamaz” iddialarına yer verdi.


Yurtdışına çıkış yasağı konulsun

Kamu vicdanının bu olay nedeniyle rahatsız olduğunu savunan Burhan Apaydın, “Tagizade, yaptığı bu evlilikle eğitim hakkından yoksun kalmış, bedensel ve zihinsel gelişimi tehlike altında girmiştir” dedi. Tüm bu nedenlerle söz konusu evliliğin geçersiz olduğunu savunan Apaydın, Tagizade'nin oturduğu yerin kolluk marifeti tespit edilmesini ve buradan alınarak Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilmesi isteminde bulundu. Halis Toprak ile Nazlıcan Tagizade çiftinin yurtdışına çıkacakları yönünde bir duyum aldıklarını da iddia eden avukat Apaydın, bunun engellenmesi için acilen ikiliye yurtdışı çıkış yasağı konulması talebinde bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler