YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halis Toprak'ın kızı şaşırttı!
Halis Toprak'ın kızı şaşırttı!
26 Mayıs 2010 14:50
İş adamı Halis Toprak'ın vesayet altına alınması talebiyle 7 kızının açtığı davanın görülmesine devam edildi.

Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, vasi adaylarından Aysel Duruk ve Aynur Toprak ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme hakimi, Halis Toprak'ın celse arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildiğini, ilgili hastaneden mahkemeye gönderilen yazıda tetkiklerin devam ettiği, raporun düzenlendiğinde gönderileceğinin bildirildiğini açıkladı.

Duruşmada ifade veren vasi adayı Aysel Duruk, mahkeme tarafından vesayet kararı verilmesi durumunda kendisi ile birlikte kız kardeşi Aynur Toprak'ın vasi olarak atanmasını istediklerini belirtti.

Babasına ait şirketlerde yöneticilik yaptığını söyleyen Duruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Babamın akıl sağlığı ile ilgili olarak yerinde olmadığına yönelik bir iddiamız yoktur ve talebimiz de olmamıştır. Babamın vesayet altına alınmasını istememizin sebebi çalkantılı özel hayatının iş hayatına çok olumsuz bir şekilde yansıdığını görmekteyiz. Özelikle yaşamış olduğu son evlilik olayı, ayrıca TMSF ile yaşanan sorunları, babamı zor durumda bırakmıştır. Bu yüzden şirketleri yönetemiyor.''

Vasi adayı Aynur Toprak da ablası Aysel Duruk ile birlikte kendisinin vasi olarak atanmasını istedi.

Aynur Toprak, babasına ait şirketlerde bir yıl öncesine kadar çalıştığını belirterek, ''Babamın akıl sağlığının yerinde olmadığına ilişkin bir iddiamız bulunmamaktadır. Vesayet altına alınmasını istememizin sebebi Toprak ailesinin ayakta durmasının sağlanmasıdır. Babamın özel hayatında yaşamış olduğu sıkıntılarından dolayı iş hayatında başarılı olması mümkün değildir. Şirketleri iyi yönetemiyor. Bunun sebebi de aile değerlerinden uzaklaşmasıdır'' şeklinde konuştu.

Toprak'ın avukatı Bülent Akar da şirketlerin kötü yönetimi iddiası ile ilgili tanıklarının duruşmada dinlenilmesini istedi. Müvekkilinin hastaneye gittiğini ve randevu aldığını belirten Akar, rapor yönünden ara karardan vazgeçilmesini talep etti.

Hakim, Halis Toprak ile ilgili heyet raporunun beklenmesine, davalı vekilinin rapor alınmasından vazgeçilmesine yönelik talebinin ise reddine karar verdi.

Halis Toprak'ın duruşmada dinlenilip dinlenilmeyeceği konusunun rapor geldikten sonra değerlendirilmesine karar veren hakim, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ   

İş adamı Halis Toprak'ın kızları Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Mine Toprak, Ayla Toprak Zengin, Aysel Duruk ve Sevgi Toprak Tunga'nın avukatı Burhan Apaydın, 28 Temmuz 2009 tarihinde Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne Halis Toprak'ın vesayet altına alınmasını içeren bir dilekçe vermişti.    

Dilekçede, 71 yaşındaki Toprak'ın 12 çocuk sahibi olduğu ve Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı sırada Kuşadası'nda kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan adlı ''kız çocuğu'' ile evlendiği ifade edilerek, bu yaştaki bir kişinin, kendi torunlarından bile küçük bir ''kız çocuğu'' ile evlenmesinin toplumda büyük tepki topladığına dikkat çekilmişti.    

Dilekçede, ''Halis Toprak'ın, işini gücünü bırakarak balayına gittiği için Toprak Holding'in yönetimsiz bırakılması ve taahhüt olunan borçların ödenmemesi sonucunda, TMSF tarafından holding ve holdinge bağlı şirketler ile tüm gayrimenkullere el konularak, holdingle ilgili tüm yetkilerin elinden alındığı'' belirtilmişti.    

''Toprak'ın 17 yaşında bir kızla evlenmesinin medyada geniş yer aldığı ve 'Züğürt Ağa' denilerek, zavallı bir tip olarak nitelendiği'' savunulan dilekçede, ''Toprak Holding'i yönetemeyeceği ve özellikle TMSF'ye karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği gerekçesi ve tehlikelerden korunması için Toprak'ın vesayet altına alınması talebinde bulunulmaya ihtiyaç duyulduğu'' ifade edilmişti.    

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler