YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halis Toprak karara itiraz edecek
Halis Toprak'a 7 kızı tarafından açılan davada Toprak'ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edilmesi karar verildi. Bu karara çok üzüldüğünü ifade eden Toprak itiraz edeceğini de söyledi..
Halis Toprak karara itiraz edecek
20 Mart 2010 / 14:01 Güncelleme: 20 Mart 2010 / 17:25

İş adamı Halis Toprak, 7 kızının vesayet altına alınması talebiyle açtıkları davada mahkemenin verdiği ''vesayet altına alınmasını gerektiren bir rahatsızlığı bulunup bulunmadığına'' ilişkin rapor düzenlenmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edilmesi kararına itiraz edecek.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesinin dün ruh ve akıl sağlığının tespit ettirilmesi için Bakırköy Hastanesine sevkine karar vermesini üzüntüyle karşıladığını belirterek, yarım asırdır ülkesine hizmet etmiş bir sanayici olarak bu tür haberlerin kendisini çok üzdüğünü bildirdi.

Açıklamasında, ''Rahatsızlığım sebebiyle yurt dışında tedavi olmak üzere bulunurken yüce mahkemenin şahsımı davalı olarak dinlemeden bu kararı vermesini üzüntüyle karşıladım'' diyen Toprak, kızlarımın avukatı Burhan Apaydın'ın da böyle bir talebinin olmadığını savundu.

Halis Toprak, söz konusu kararın iptal edilmesi için avukatının hazırladığı dilekçeyi 22 Mart Pazartesi günü Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesine sunulacaklarını ifade ederek, kızlarının avukatı Burhan Apaydın'ın da kendisinin hastaneye sevk edilmesiyle ilgili bir talebi olmadığıyla ilgili dilekçeyi de Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesine aynı gün vereceğini bildirdi.

İTİRAZ DİLEKÇESİ

Halis Toprak'ın avukatı Bülent Akar tarafından Pazartesi günü mahkemeye sunulacağı belirtilen dilekçede, Toprak'ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevkinin, açılan vesayet davasında ileri sürülmüş sebeplerin dışına çıkılmasına yol açıldığı ifade edilerek buna itiraz ettikleri belirtiliyor.

Toprak'ın hastaneye sevkinin mevzuata uygun olmadığının ifade edildiği dilekçede, ''Müvekkil aleyhine açılan vesayet davası, Medeni Kanun'un 406. maddesindeki 'mal varlığını kötü yönetme ve kötü yaşama tarzı' sebeplerine dayandırılmıştır. Dolayısıyla mahkemenin açılan bu dava sebepleriyle ilgili olarak uyuşmazlığı çözmesi gerekmektedir'' deniliyor.

Mahkemenin dünkü celsede verdiği kararın Medeni Kanun'un 405. maddesinde yer alan ''akıl hastalığı ve akıl zayıflığı'' sebebiyle vesayet altına alınma davasına dönüştürdüğüne yer verilen dilekçede, bu durumun Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 74. maddesine aykırı olduğu belirtiliyor.

Dilekçede, davacılar tarafından verilen dava dilekçesinde ve sonra sunulan dilekçelerde de akıl hastalığı ve akıl zayıflığı nedeniyle bir inceleme talebinin bulunmadığı ifade edilerek, Toprak'ın hastaneye sevki kararının iptal edilmesi, iptal edilmeyecekse bir önceki celse zaptında karar verildiği gibi Toprak'ın dinlenmesinin ardından hastaneye sevkine karar verilmesi isteniyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İş adamı Halis Toprak'ın kızları Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Mine Toprak, Ayla Toprak Zengin, Aysel Duruk ve Sevgi Toprak Tunga'nın avukatı Burhan Apaydın, 28 Temmuz 2009 tarihinde Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesine Halis Toprak'ın vesayet altına alınmasını içeren bir dilekçe vermişti.

Dilekçede, 71 yaşındaki Toprak'ın 12 çocuk sahibi olduğu ve Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı sırada Kuşadası'nda kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan adlı ''kız çocuğu'' ile evlendiği ifade edilerek, bu yaştaki bir kişinin, kendi torunlarından bile küçük bir ''kız çocuğu'' ile evlenmesinin toplumda büyük tepki topladığına dikkat çekilmişti.

Dilekçede, ''Halis Toprak'ın, işini gücünü bırakarak balayına gittiği için Toprak Holding'in yönetimsiz bırakılması ve taahhüt olunan borçların ödenmemesi sonucunda, TMSF tarafından Holding ve Holdinge bağlı şirketler ile tüm gayrimenkullere el konularak, Holdingle ilgili tüm yetkilerin elinden alındığı'' belirtilmişti.

''Toprak'ın 17 yaşında bir kızla evlenmesinin medyada geniş yer aldığı ve 'Züğürt Ağa' denilerek, zavallı bir tip olarak nitelendiği'' savunulan dilekçede, ''Toprak Holding'i yönetemeyeceği ve özellikle TMSF'ye karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği gerekçesi ve tehlikelerden korunması için Toprak'ın vesayet altına alınması talebinde bulunulmaya ihtiyaç duyulduğu'' ifade edilmişti.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler