YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halep bombardıman altında
Halep, Esed güçerinin ağır bombardımanı altında
Halep bombardıman altında
28 Temmuz 2012 / 11:33 Güncelleme: 28 Temmuz 2012 / 11:36
Suriye'de muhalif askerler ile Suriye ordusu arasındaki en şiddetli çatışmalar ülkenin ikinci büyük şehri olan Halep'te gerçekleşiyor. Özgür Suriye Ordusu Halep'in kontrolünü almak isterken, yönetime bağlı ordu kaybettiği yerleri geri olmak için operasyonlarını sıklaştırıyor.

Halep'in kırsal kesimleri büyük ölçüde muhaliflerin kontrolünde. Suriye ordusu ise Halep'in Salahaddin bölgesine yönelik operasyon gerçekleştirdi. Suriye ordusu helikopterlerin yanı sıra tank ve top atışları ile Selahaddin semtine yönelik bombardıman başlattı.

Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde Suriye ordusunun Selahaddin'e gerçekleştirdiği bombardıman sonrasında şehirden kara dumanların yükseldiği görülüyor. Yoğun patlama ve silah seslerinin geldiği Selahaddin'in bazı bölgelerine Suriye ordusuna ait tanların girdiğine dikkat çekiliyor. Muhalif askerler ile yönetime bağlı ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Halep'te Selahaddin Semtine 10 adet tankın girdiği kaydediliyor.

Halep, aynı zamanda Suriye ekonomi ve ticaret merkezi olarak biliniyor. Muhalifler ile ordu arasında şiddetli çatışmaların gerçekleştiği Halep'in düşmesi durumunda Esed rejiminin de büyük ölçüde düşmesi anlamına geleceği ifade ediliyor.

Esed yönetimine bağlı ordu birlikleri, havadan ve karadan Halep'i bombalıyor.

ESED, UYARILARA KULAK ASMIYOR!

Muhalifler dün, Suriye askerlerinin Halep'e savaş uçakları ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu dünyaya duyurmuştu. Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

BM İnsan Hakları Komiseri Pillay "Katliam an meselesi." diye endişelerini dile getirirken, Başbakan Tayyip Erdoğan da dün İngiltere'de yaptığı açıklamada Esed'in Hale'e yatığı yığınaklara dikkat çekmişti. "Temennimiz odur ki rejim burada gereken cevabı Suriye'nin öz evlatlarından alır" ifadesini kullanmıştı.  (Ajanslar)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler