YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halaç ailesi hastaneye toplam 12 milyon YTL'lik ta
Halaç ailesi hastaneye toplam 12 milyon YTL'lik ta
Halaç ailesi hastaneye toplam 12 milyon YTL'lik ta
15 Kasım 2008 / 21:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sıtma hastalığından vefat eden İstanbul Altın Rafinerisi'nin sahibi Ömer Halaç'ın ailesi, Acıbadem Hastanesi ve Doktor Murat Saruç aleyhine rekor tazminat davası açtı.


Zaman'da yer alan habere göre, geç teşhis konulduğunu iddia eden Halaç ailesi, hastaneden 10 milyon YTL'si maddî, 1,8 milyon YTL'si de manevî olmak üzere toplam 11,8 milyon YTL talep etti. Bakırköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülecek dava, bugüne kadar tıbbî hata gerekçesiyle Türkiye'de açılan en yüksek tazminat talebini içeriyor. Aile, harcı 25 bin yeni lira tutan davayı kazanmaları halinde parayı Ömer Halaç adına kurulacak vakıfta hayır işlerine harcayacak. Acıbadem Hastanesi ise uluslararası standartta bir hastane olduklarını ve Ömer Halaç ile ilgili tüm gereklilik ve zorunlulukları yerine getirdiklerini, hastanenin bir kusuru olmadığını savundu.


İstanbul Özel Acıbadem Hastanesi'nde 5 Mayıs 2008'de tedaviye alınan işadamı Ömer Halaç, 12 Mayıs'ta yoğun bakım servisinde vefat etti. Halaç ailesi, 'sıtma olabilir' uyarılarını dikkate almayan doktorların 'sıtma' tanısını 4'üncü günde koyduğunu ileri sürdü. Halaç'ın yakınları hastalarının geciken tanı ve buna bağlı olarak tedavide gecikilmesi sonucu öldüğünü iddia etti. Aile, kendilerinin getirdiği ilaçlarla teşhisten bir gün sonra tedavinin ancak başlayabildiğini ifade etti.


Ömer Halaç'ın ailesi, mahkeme harcı olan 25 bin 800 YTL'yi yatırdı. İlk duruşmalardan sonra ödenen harç tutarı 150 bin YTL'yi aşacak. Ailesinin davayı kaybetmesi halinde harçlar ve mahkeme masrafları dahil 160 bin YTL'lik masrafı olacak. Toplam 11,8 milyon YTL'lik tazminat davası, 'fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydıyla' açıldı.


Rekor tazminat talebiyle karşı karşıya kalan Acıbadem Hastanesi, davayla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Sıtma nedeniyle tedavi gören hastamız merhum Ömer Halaç için, hastanemize yatışından vefatına kadar olan süreçte sağlık durumu ile ilgili olarak, tıbbi tüm gereklilik ve zorunluluklar yerine getirilmiştir." Hastane, 13 Mayıs 2008'de yaptığı açıklamada ise Halaç'a hastaneye yatışının 3. gününe denk gelen 7 Mayıs günü sıtma teşhisi konulduğunu ancak tedaviden sonuç alınamadığı için vefat ettiğini duyurmuştu.


Sıtma Afrika gezisinde bulaştı


Türkiye'nin uluslararası akreditasyona sahip ilk altın rafinerisinin sahibi olan Ömer Halaç (38), Bahçelievler İşadamları Derneği üyeleriyle birlikte katıldığı Afrika seyahatlerinden sonra bu ülkelerde altın madeni sahaları almıştı. Bunlardan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki sahada ilk üretimi yerinde görmek amacıyla 16 Nisan 2008'de iki çalışanıyla bu ülkeye gitti ve farkında olmadan Anofel cinsi sivrisinekten sıtmayı da burada kaptı. 1 Mayıs'ta yaptığı Kırgızistan gezisinde hastalık belirtilerini gösterdi. Tedavi için yattığı Acıbadem'de 12 Mayıs'ta vefat etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler