YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hala 'darbe'yi anıyorsak,  demokrasiyi özümsememişizdir
Hala 'darbe'yi anıyorsak, demokrasiyi özümsememişizdir
05 Temmuz 2013 13:43
TBMM Başkanı Cemil Çiçek,"Halen 'darbe' adını anıyorsak, yeteri kadar demokrasiyi özümsememişiz demektir'' dedi.

Çiçek, katıldığı bir televizyon rogramında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çiçek, "Darbeleri yaşamış ve halen onun olumsuz sonuçlarını telafi için çalışan bir ülkenin Meclis Başkanı olarak şunu söylüyorum ki artık demokrasi ile darbeyi yan yana getiren toplumların geleceği çok sağlıklı değil. Onun için darbelere karşı olmalıyız. Darbe ile hukuku yan yana getirmek abesle iştigaldir. Seçimle gelinir seçimle gidilir. Darbe çığırtkanlığı yapmak saçma, zırva ifadelerdir'' diye konuştu.

Türkiye'nin, Mısır ile kıyaslanmayacak kadar demokraside mesafe aldığını belirten Çiçek, Mısır'ın Türkiye'nin seneler evvel yaşadığını şimdi yaşadığını vurguladı. Çiçek, şunları kaydetti:

''Hiçbir ülkede halkın yüzde 100 oyuyla iktidara gelinmez. 'Benim dediğim olmadı, o zaman sokağa çıkayım, darbeye davetiye çıkarayım. Halktan alamadığım iktidarı bu yolla elde etmeye kalkarım' dersen, o zaman ne istikrar kalır, ne ülke kalır, ne de o ülkede demokrasiden eser kalır. Türkiyebu işleri geride bıraktı ama halen 'darbe' adını anıyorsak, yeteri kadar demokrasiyi özümsememişiz demektir.''

Yeni anayasa konusuna da değinen Çiçek, ''Ülkemizde bugünekadar darbelerin sonucundaanayasalar yapıldı. Yeni bir anayasa için yeni bir darbe beklemeye gerek yok. Türkiye'deki her yeni gelişme, yeni bir anayasa ihtiyacını bir defa daha önümüze getiriyor. 'Masadan o parti mi kalkacak, bu parti mi kalkacak ' tartışmalarını bir kenara bırakıp, bu masadan anayasayı çıkartmamız lazım. Yoksa Türkiye zaman kaybeder" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler