YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkari'deki olayların arkasında kimler var?
Yüksekova’da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından provokasyon girişimleri sürüyor. PKK içindeki tahrik yanlısı gruplara karşı halkı uyaran sivil toplum örgütü temsilcileri ise, çözüm sürecinin hedef alındığını ifade etti.
Hakkari'deki olayların arkasında kimler var?
10 Aralık 2013 / 07:15 Güncelleme: 10 Aralık 2013 / 07:28

Çözüm süreci öncesi terör olaylarıyla adını duyuran Hakkari Yüksekova’da 2 kişinin öldüğü bir kişinin de yaralandığı olaylar esnasında halk barışa canını siper etti. Süreç öncesi sokak olaylarına topyekün katıldığı görülen Yüksekovalılar,  provokatörlerin barışı zedeleyen oyunlarını boşa çıkararak “Barış sahip olduğumuz en kıymetli şey” mesajını verdi. Görüşler şöyle oluştu:

Süreç zarar görmemeli

-BDP Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Kurt: “Devam eden barış süreci var. Bu noktada herkesin umut bağladığı, Edirne’den Hakkari’ye kadar cenaze gitmediği bir yılı doldurduk. Ama maalesef barışın konuşulduğu zamanlarda böyle  provokatörlük denilebilecek olaylar gelişiyor. Elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Süreç zarar görmesin, ölümler olmasın diye çalışacağız. Vefat edenlerin ailesi de ‘Bu son olsun. Bizim ciğerimiz yandı başkasının yanmasın’ diyor.”

Provokatörlere dikkat

-Şırnak Baro Başkanı Nurşirevan Elçi: ”Kürt halkı, Türkiye’de herkesten çok barış sürecini arzuluyor. Savaş ortamı, Kürdistandediğimiz bölgede yakılan köyler, ölenler, cezaevine atılanlarla Kürtlere büyük zarar verdi. O nedenle Hakkari’deki yaklaşımı sergileyip, barışa sahip çıkıyorlar. Bölgemizde derin devlet hala ayakta ve devletin imkanlarından yararlanıyorlar. Barış süreci için de en büyük tehlike onlardır. ”

-BDP eski M.Vekili Akın Birdal: “BDP’nin askerleri kurtarması çok olumlu. Askerlerin sağ bırakılmış olması önemli ve bunu da değerlendirmek lazım. Aksi bir durum da olabilirdi, onun önüne geçilmesi önemli. Bunun yanında uzun zamandır barış sürecinin devam etmesi, bir yıldır asker polis gerilla cenaze gelmemesi çok olumlu, çok iyi oldu.”

Barış için ısrarcıyız

-BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt: “Bu süreç devam etmeli. Taraflar daha kalıcı adımlar atması lazım. Sürecin bozulmaması, bir şeye kurban edilmemesi için ısrar da edeceğiz. Askerleri alırken elbette zorlanma oldu ama halk kendisi almıştı, getirdi bize teslim etti. Biz de aldık yerlerine ulaştırdık.”

-Hakkari Üni. Rektörü Ebubekir Ceylan: “Bu süreçten insanlar ve halk çok memnun. Herkes barış için dua ediyor.”

Provokatör alarmı

Yüksekova’da polis araçlarını çarpraz ateşe alan 2 kişinin ölümünün ardından başlayan olaylar devam ederken olayları provoke eden silahlı 20 kişinin halkın arasına karışarak sokaklarda gezdiği ve provokatif eylem hazırlığı yaptığı belirlendi. 3 kişinin roketatar taşıdığı bildirilen şüphelilere karşı güvenlik birimleri alarma geçirildi. İlk gün yapılan eylemlere neden olan ‘PKKlıların mezarlarının tahrip edildiği’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı tespit edildi. Tedavi altına alınan eylemcinin ise üzerinde M.T. adına düzenlenmiş kimlik olduğu ancak gerçekte B.T. isimli kişi olduğu ve PKK’nın kırsal alan faaliyetlerinde bulunmaktan dolayı arandığı belirtildi.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler