YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkari'de olaylar çıktı
DTP'nin kapatılma kararının açıklanmasının ardından Hakkari güne gergin başladı.
Hakkari'de olaylar çıktı
12 Aralık 2009 / 11:53 Güncelleme: 12 Aralık 2009 / 11:53

Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari'de aralarında çok sayıda öğrencinin de bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, Belediye önünde toplanmaya başladı. Kalabalık buradan da PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıp, Kürtçe marşlar okuyarak DTP binası önüne kadar yürdü.

DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu burada kalabalığa yönelik bir konuşma yaptı. İl Başkanı Kansu, bin asırdan beri Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikaları yürütüldüğünü, bu politikalara rağmen Kürtlerin mücadelesinin devam ettiğini belirterek, "Kürtleri bu politikalarla bitiremezler. Şu ana kadar 5 parti kapatıldı. Ama çözemediler. Anayasa Mahkemesi biliyorsunuz DTP'yi de kapattı. 37 kişi de yasaklı olabilir ama Kürtler 37 kişiden ibaret değildir. Kürtler kendilerine öyle bir yer edinmişyerdir ki, dünyanın en süper gücü Amerika bile gelse yok edemez" dedi.

UYARILARA ALDIRMADILAR

Kansu, kalabalığa saat 14.00'te basın açıklamaları olduğunu ve herkesi DTP binası önüne beklediklerini belirterek, kalabalığın sessizce dağılmasını istedi. Ancak buradan ayrılan bir grup, bu kez de Hastane Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. DTP'li görevliler burada önlem alarak olayların çıkmasına engel olmaya çalıştı. Kalabalık bir süre bu caddede yürüdükten sonra tekrar geri dönerek bu kez Çevre Yoluna yöneldi.

2 POLİSİ LİNÇTEN KURTARDILAR

Çevre yolu üzerinde gördükleri bir panzeri yuhalayan kalabalık orada bulunan 2 sivil polisi görünce bu kez de bunlara saldırmaya başladı. Bir grup DTP'li araya girerek, güvenlik şubede görevli polisleri linçten kurtarıp, uzaklaştırdı. Daha sonra da bölgeye zırhlı araçlar ve çok sayıda çevik kuvvet ekibi geldi. Polisler gösterici grubu, basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Hakkari'de ara sokaklarda olaylar devam ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler