YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkari'de Aşiretler PKK'ya Karşı Birleşme Kararı
Hakkari'de Aşiretler PKK'ya Karşı Birleşme Kararı
09 Eylül 2015 19:59
Hakkari'de varlığını sürdüren Gerdi aşiretinin kanaat önderleri, PKK'ya ve HDP'ye karşı birleşme kararı aldı ve "Devletin arkasındayız" mesajı verdi.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Derecik Beldesi ve köylerinde yaşayan Gerdi Aşireti’ne mensup yaklaşık 400 kişi, son zamanlarda yaşanan çatışmalı ortamın bölge halkına zarar verdiğini belirterek PKK’ya karşı tavır alacaklarını açıkladı. Derecik Beldesi’nin Ak Partili Belediye Başkanı ve Gerdi Aşireti mensubu Ekrem Çetinkaya, "PKK’yı içimize almayacağız ve devletin yanında yer alacağız" dedi.

Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya, belediye bahçesinde yaptığı açıklamada, son günlerdeki çatışmalı ortamdan dolayı Gerdi aşireti olarak bir araya geldiklerini söyledi. Başkan Çetinkaya şunları söyledi:

"Yaşanan bu olaylar bölge halkına zarar verdiği için Gerdi Aşireti olarak bugün bir araya gelme kararı aldık. Gerdi aşireti Derecik ve köylerinde 25 bin nüfusludur. Kuzey Irakta da 40 bine yakın nüfusu var. Barzani’ye bağlıyız. Derecik beldemizde PKK’yı içimize sokmayacağız. Onları kabul etmiyoruz. Bizler Derecik halkı olarak devletimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Kuzey Irakta da Gerdi Aşireti üyeleri olarak Barzani’ye bağlıyız. En son Şemdinli’nin Durak Köyü’nde PKK’lılar tarafından taranan bir araçta Celal İnan isimli bir vatandaşımız hayatını kaybetti."

Daha sonra bu yöndeki görüşlerini tek tek açıklayan aşiret üyeleri, bir kağıda isimlerini yazıp imzalayarak Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye gönderecekleri söyledi.

hadi bakalım
 // İsa
Artık seçimde göreceğiz hadi bakalım İnş....
09 Eylül 2015 20:49
 // h.g
Sizlere helal olsun...
09 Eylül 2015 20:33
 // cfty
Barzaninin yanina gidin...
09 Eylül 2015 20:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler