YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkari karıştı!
Hakkari karıştı!
25 Mayıs 2010 15:56
Hakkari'de 2 bin genç, Şerzan Kurt için yürüdü...

Muğla'da geçen hafta çıkan öğrenci olaylarında tabancayla yaralanıp kaldırıldığı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yaşamını yitiren 21 yaşındaki Şerzan Kurt için Hakkari'de yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, sayıları 2 bine yaklaşan üniversite, lise ve dershane öğrencileri katıldı. Yürüş ve yapılan basın açıklaması olaysız biterken, daha sonra küçük bir bir grup, Dağgöl Mahallesi'nde yola barikat kurup sloganlar attı.

BDP tarafından düzenlenen yürüyüşe, BDP Hakkari İl Başkanı M. Sıddık Akış, Belediye Başkan Vekili Ahmet Taş, BDP Merkez İlçe Başkanı Seyhan Şahin'in ile üniversite, lise ve dershanelerde okuyan yaklaşık 2 bin öğrenci katıldı. Kalabalık, Bulvar Caddesi üzerindeki Belediye binası önünde bir araya gelerek burudan yürüyüşe geçti. Kalabalık, Şenler Kavşağı, buradan da tekrar belediye binası önüne kadar geldi. Yürüyüş boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı, 'Yoldaş Şerzan ölümzüsdür' dövüzleri taşındı. Belediye önünde toplanan öğrenciler adına basın açıklamasını Hakkari Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden Kezban Eren okudu. Eren, ülkede her gün devam eden çatışmalı sürecin her geçen gün daha da derinleştiğini savunarak şunları söyledi:

"Türkiye'de barışa, huzura ve kardeşlğe en fazla ihtiyaç duyulan bu süreçte ne yazık ki Kürt öğrencilere, işçilere ırkçı faşit saldırılar her geçen gün artmaktadır. Muğla'da gencecik bir yaşam annesinden babasından akrabasından ve umutlarından alnıp götürülmüştür. Ne uğruna olduğu anlaşılmayan bir kurşunla. O kurşuna da barış, kardeşlik, vatan, toprak diyemessiniz. O kurşun ölümdür, acıdır, bozgundur, düşmanlıktır. Şerzan Kurt'a sıkılan kurşun, halkların birliğine sıkılmıştır. Muğla ve benzeri illerde ortaya çıkan olayların halklar arasında düşmanlığa neden olmaktadır. Bu çerçevede alınacak her türlü kararda aklıselim galip gelmeli. Halkları birbirine düşmanlık çizgisine çekeçek kışkırtmalardan kaçınılmalıdır. Türkiye'de demokrasiden, barıştan, eşit kuşullardan, bir arada yaşamaktan ve adaletten yana tüm demokrasi göçlerini sağ duyulu olmasını, barışa ve demokrasiye sahip çıkmasını, prevakasyonları önlemeye davet ediyoruz."

Yapılan basın açıklamasını ardından kalabalık bir süre oturma eyleminde bulunduktan sonra dağıldı. Olayların çıkmaması için görevlilerin yaptığı uyaralarda da etkili oldu. Ancak 50 kişilik bir grup, Dağgöl Mahallesi'nde yola barikat kurararak slogan attı. Gruba polis müdahalede bulundu. Grubun dağılmaması üzerine gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanılırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. Yapılan müdahalelerin ardından göstericiler ara sokaklara dağılırken, polisle göstericiler arasında zaman zaman kolamacalar yaşandı.

22 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Hakkari'nin Dağgöl Mahallesi'nde çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla İmam Hatip Lisesi'ne giden 22 öğrenci gözaltına alındı.

İmam Hatip Yurdu'nda yemek yedikten sonra okullarına gitmek üzere dışarı çıkan 22 öğrenci, olaylara karıştıkları ileri sürülerek gözaltına alındı. İmam Hatip Lisesi Müdürü Ramazan Özdemir gözaltıları engellemeye çalıştı. Polislerle konuşarak öğrencilerin olayların içerisinde olmadıklarını söyledi. Müdür Özdemir'in tüm ısrarlarına rağmen, öğrenciler ve okul müdürü Özdemir olay yerine çağrılan polis otobüsüne bindirildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler