YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakimlere evde bile paralel markaj!
Hakimlere evde bile paralel markaj!
28 Eylül 2014 15:51
Paralel yapı HSYK seçimi öncesi hakim ve savcılara tam saha pres yapmaya başladı.

Danıştay'daki 420 civarındaki tetkik hakimini görev yerinde kıskaca alan paralel yapı mensupları, hakimleri evlerinde de rahat bırakmıyor.

HSYK seçimlerine günler kala paralel yapı, destek almak için Danıştay'daki tetkik hakimleri kıskaca aldı. 12 Ekim'deki seçimi hayat memat meselesi gören paralel yapı, HSYK üyeleriyle yargı üzerinde kurduğu vesayetini sürdürmek için her yolu deniyor. Tehdit ve şantaj yoluyla istediğini elde edemeyen yapı, hediye ve ev ziyaretleriyle oylarını arttırmaya çalışıyor.

Üyelere markaj

Paralel yapı, HSYK'ya idari yargıdan seçilecek 3 asıl, 2 yedek üyeyi belirlemek için oy kullanacak Danıştay'daki tetkik hakimleri ablukaya aldı. Kendi mensuplarını seçtirmek için çevirmediği oyun kalmayan yapı, şimdi de Danıştay üyelerini devreye soktu.

Hediyelerle ikna çabası

Danıştay'da 420 civarında tetkik hakim var. Bu da 420 oy demek. Tetkik hakimleri tek tek dolaşan paralel üyeler, kendilerine oy vermelerini istiyorlar. Bununla da yetinmeyen üyeler, kıskaca aldıkları hakimleri odalarına çağırarak kalem, kravat, gömlek gibi hediye vererek oy devşirmeye çalışıyor. Paralel yapının Danıştay'daki uzantıları, tetkik hakimlerin evlerine de 'oy' ziyaretinde bulunuyor. Böyle bir durumla ilk kez karşılaşan hakimler ise şaşkın.

Yargıya açık müdahale

Tetkik hakimlerin kime oy vereceklerine müdahale eden bazı Yüksek Yargı üyelerinin, HSYK'da oy kullanma hakları yok. Cübbeleriyle siyaseti dizayn etmek isteyen yüksek yargı üyelerinin, kampanya yapması yargıya açık müdahale.

 

YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler