YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakime inceleme kararı
TİB'de inceleme yapan hakime soruşturma açıldı
Hakime inceleme kararı
18 Kasım 2009 / 16:18 Güncelleme: 18 Kasım 2009 / 17:35

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'nda devam eden soruşturmaların kayıtlarını kopyalama yönünde bilirkişi incelemesi yaptırtan Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hayri Keskin hakkında soruşturma açıldı.

Keskin'in Ergenekon soruşturması kapsamında elde edilen deliller üzerine haklarında soruşturma izni verilen 56 hâkim ve cumhuriyet savcısı arasında yer aldığı ortaya çıkmıştı. Keskin'in TİB'deki gizli Ergenekon bilgilerini kopyalamaya çalışması dikkat çekmişti.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Birinci Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Kesin için soruşturma açıldı.

Keskin’in adı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) yapılan baskında geçmişti. Baskında İletişim Başkanlığı yetkilileri ile Hayri Keskin ve bilir kişiler arasında tartışmalar yaşanmıştı. Sonuçta hazırlanan raporda Yargıtay’ın telefonlarının İletişim Başkanlığı tarafından dinlendiği tespitine yer verilmişti. Rapor inceleme talimatını veren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Hayri Keskin kendisini engelleyen İletişim Başkanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bir suç duyurusu da İletişim Başkanı Fethi Şimşek tarafından yapılmış ve hakimin bu işlem sırasında görev ve yetkilerini aştığını belirtmişti.

Adalet Bakanlığı zaman kaybetmeden bu tespiti yapan İletişim Başkanlığı’ndaki aramaları bizzat yöneten Hayri Keskin hakkında soruşturma başlattı.

Dün iki müfettiş Ankara Adliyesi’ne giderek Hayri Keskin’in ifadesini aldı. Hayri Keskin ikinci aramada da oldukça önem taşıyor çünkü Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, İletişim Başkanlığı’ndaki usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili sürecin genişletilmesi yönünde başka bir talebi daha vardı.

Önümüzdeki günlerde İletişim Başkanlığı’na polis nezaretinde gidilerek ikinci bir arama daha yapılacak ve harddisklere el konulacak. Arama kararında bir direnişle ya da engellemeyle karşılaşılması durumunda da tutuklama kararı verilmesini isteniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler