YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakimden skandal FETÖ kararı: Terör örgütü olması için...
Hatay’da Mahkeme Başkanı Ahmet Turan Oral, FETÖ'nün terör örgütü olarak kabulü için Birleşmiş Milletler Daimi Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararının olması gerektiğini ifade etti.
Hakimden skandal FETÖ kararı: Terör örgütü olması için...
03 Ekim 2016 / 02:14 Güncelleme: 03 Ekim 2016 / 08:31

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Oral, FETÖ'cülerin kullandığı ve MİT'in şifrelerini kırdığı ByLock aplikasyonu ile yazıştığı belirlenen bir şüpheliyle ilgili iddianameyi reddettiği kararda, skandal ifadeler kullandı. Oral'ın yanı sıra Burhan Akbiber ve Nedime İskenderoğlu Güllü adlı üyelerin imzasının bulunduğu karar, sadece 2 hafta öncesine ait.

FETÖ KIRMIZI KİTAP'TA

Kararda "FETÖ'nün terör örgütü olarak kabulü için Birleşmiş Milletler Daimi Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararının olması gerektiği" belirtiliyor. 

Oysa Türkiye'de terör örgütleri Bakanlar Kurulu değil, Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla belirleniyor. FETÖ de Kırmızı Kitap'a girmiş bir örgüt. Türkiye'nin kendi güvenliğini tehdit eden örgütleri, BM Güvenlik Konseyi'ne onaylatmak gibi bir yükümlülüğü de bulunmuyor. 

Bu son kararda Başkan Oral ve üyeler, FETÖ için BM ve Bakanlar Kurulu kararı istemekle yetinmedi ve 'Örgütün (FETÖ) kuruluşu, kurucuları, amacı, stratejisi ve eylemlerinin neler olduğunun belirlenmesini' talep ederek iddianameyi de reddetti. 

İddianame, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ şüphelisi Naim Kelce hakkında hazırladığı bir iddianame... Asıl skandal ise iddianamenin, 241 vatandaşımızın şehit olduğu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra reddedilmiş olması.

SABAH Özel İstihbarat'ın ulaştığı ret kararında FETÖ ile şu cümle de kuruldu: "(FETÖ'nün) Türkiye'de ve Türkiye dışında Türk vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlara karşı gerçekleştirdiği eylem ve faaliyetlerinin bulunup bulunmadığı, varsa bu eylem ve faaliyetlerinin nelerden ibaret olduğu..." 15 Temmuz sonrası 3 bin 500 civarında hâkim ve savcıyı ihraç eden HSYK'nın, bu skandal karara imza atan başkan ve üyeler hakkında inceleme başlatacağı öğrenildi. 

FETÖ'nün terör örgütü olduğuna dair HSYK'nın gerekçeli kararının yanı sıra Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar da bulunuyor.

KARAR DAKİ O SATIRLAR

Skandal cümlelerin yer aldığı karar, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Millete ve Devlete Karış İşlenen Suçlar Bürosu'na gönderildi. 6 Eylül 2016'da 2016/374 numara ile düzenlenmiş iddianameye ilişkin kararda şu ifadelere yer veriliyor: 
"Şüpheli Naim Kelce FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütü üyesi olduğunun belirtilmesine rağmen şüphelinin mensubu olduğu iddia edilen FETÖ/PDY isimli terör örgütünün 3173 sayılı kanunun 1 ve TK 314. maddelerinde tanımlanan terör örgütü ya da silahlı terör örgütü olduğunu gösterir düzeyde örgütün niteliğinin hiçbir duraksamaya yer vermeyecek biçimde belirlenmesine yönelik olarak bağlantısını ortaya koyacak şekilde..."

BYLOCK'U YETERSİZ BULDU

Bu bölümden sonra da 'BM, Bakanlar Kurulu, örgüt stratejisi ve Türkiye aleyhine faaliyetler' ifadelerinin bulunduğu skandal cümleler yer alıyor. 

İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlardan belge-doküman temin edilmediği gibi gerekçeler de yine bu kısımda sıralanıyor. Kararda ayrıca şüpheliyle ilgili ByLock incelemesinin de yetersiz olduğu öne sürülüyor.

İŞTE ÖNCEKİ 'KAMİKAZE'LER

FETÖ yanlısı benzer kararlara daha önce de, Tahşiye kumpası davası sanıklarını korsan bir tahliye operasyonu ile cezaevinden çıkarmak isteyen Metin Özçelik ve Mustafa Başer ile yanıltıcı rapor düzenleyen Balyoz bilirkişileri hakkındaki davayı reddeden hâkim İlhan Karagöz imza atmıştı. 
Karagöz, Gülen'in mehdi olduğunu ima edip sulh ceza mahkemeleri için de 'ucube' demişti. Özçelik ve Başer tutuklu, Karagöz ise psikolojik tedavi görüyor.

kader ettiğin bulsun yani işte..
 // hursit dilaver
işte bu kadar.. fazla daha ne diyelim..'geldi gülsüm, gitti gülsüm, kader ettiğin bulsun' diyen flashtv sabah gazete okuyan yılmaz agbinin de kulakları çınlasın.sabahları gazeteyi tam sayfa gösteriyor .. tavsiye ederim. ve yolu da bizim mahalleli gibi....
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:29
 // Ahmet
Devletin Kırmızı kitabı , darbe , mevcut durum ? Hakim duruma hakim değil galiba :)....
03 Ekim 2016 13:20
meeee meeee meeleyip kasabı bekleriz bu gidişle.
 // Ömer
Geçmişte,Bilerek bir yerlerden aldığı talimatla yalnış karar veren, veya davasında haklı olan vatandaşı değil,anayasal suçluluğu tespit edilmesine rağmen devleti kutsayıp yalnış karar vererek ülkeyi AİHM de tazminat ödemeye mahkum bırakan yargıçtan Tazminatın bir kısmınının dahi olsa tahsili için bakanlığa daha girişimde bulunmadan önümüzde Türkiye haritası. Sonuç: Haklısınız.YALNIŞ KARARI VEREN DÜŞÜNSÜN ARTIK. o zaman Feto daha doğmamıştı.yargı nedir bilmiyordu.....
03 Ekim 2016 Pazartesi 11:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler