YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakim, yeterli şartların sağlanamaması nedeniyle d
Hakim, yeterli şartların sağlanamaması nedeniyle d
Hakim, yeterli şartların sağlanamaması nedeniyle d
20 Ekim 2008 / 11:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılanması izdiham nedeniyle başlanamadı. Daha önce saat 10.25'de başlayacağı duyrulan davaya, hakim yeterli şartların sağlanamaması nedeniyle başlamadan ara verildi.


Ergenekon'da sürpriz gelişme! 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılandığı Ergenekon soruşturması kapsamında açılan davaya, avukatların itirazları üzerine ara verildi.


Ergenekon'' davasının ilk duruşmasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, ''avukatların duruşma salonuna ve kendilerine ayrılan bölüme sığmadıklarını gözlendiğini'' belirterek, içeridekilerden salonu boşaltmalarını istedi.


Tutuklu sanıkların avukatları itiraz etti!


13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün "salon boşaltılsın" kararına tutuklu sanıkların avukatları itiraz etti. Şengül, dava sürecinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesinin bu şartlarda mümkün olmadığını söyleyerek, ara karar için mahkemeye ara verdi. Şengül'ün, davayı daha sağlıklı yapılabilmesi için başka bir tarihe ertelenebileceği belirtiliyor.


İzdiham sabah saatlerinde başladı!


Davanın görüleceği duruşma salonunun bahçesine açılan ''ziyaretçi girişi'', saat 08.00 itibarıyla açıldı. Duruşmayı izleme hakkı bulunan basın mensupları, avukatlar ve bazı sanık yakınları, askerler tarafından ellerindeki listeden isimleri kontrol edilerek içeri alındı.


Bu bölümde, her basın kuruluşundan 2 görevliye, değişik renklerde hazırlanan ''duruşma giriş kartı'' ve ''duruşma binası giriş kartı'' verildi.


Giriş işlemleri sırasında gazetecilerin ses kayıt cihazları, diz üstü bilgisayarları, cep telefonları ve benzeri elektronik eşyası emanet bölümünde muhafaza altına alındı. Üst aramasından geçirilen basın mensupları, yanlarında sadece kalem ve not defterleri olacak şekilde içeri alındı.


İŞÇİ PARTİLİLERDEN GÖSTERİ


İşçi Partisi (İP) ve Türkiye Gençlik Birligi (TGB) üyeleri ile ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e destek olmak isteyen kişilerden oluşan bir grup, davanın görüleceği Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde toplandı. Bu arada, yerleşke karşısında ellerinde ''Atam izindeyiz'' yazılı kaşkol ve şapka ile Türk bayrağı ve su satan seyyar satıcılar bulunması dikkati çekti.


25 CANLI YAYIN ARACI


Öte yandan, dava nedeniyle çeşitli basın kuruluşlarına ait yaklaşık 25 canlı yayın aracının yerleşke karşısında konuşlandığı görüldü.


GİZLİ TANIKLARA ÖZEL BÖLÜM


Toplam 280 kişinin alınacağı duruşma salonunda mahkeme heyeti, savcılar, avukatlar ve sanıklara 200, basın mensupları ve izleyicilere de 80 kişilik yer ayrıldı.


Duruşmada dinlenilecek "gizli tanıklar", salon bitişiğinde oluşturulan ve ses ile görüntülü kayıt sistemi de kurulan bir bölümde, kendisini sorgulayacak hakim ile bulunacak.


Salondaki diğer kişilerce tanınmaması için görüntüsü mozaiklenerek, sesi de değiştirilerek salona aktarılacak tanığa, mahkeme heyeti ve avukatlar da doğrudan soru yöneltebilecek.


İLK DURUŞMA


Duruşma görüntülerinin, salon yakınına kurulan bir LCD ekrandan basın mensupları ve izleyicilere canlı olarak aktarılacak davanın ilk oturumunda, 2455 sayfadan oluşan iddianame ya da bu iddianame yerine geçen belgeler okunacak.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler