YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakim ve savcılara yakın markaj
Hakim ve savcılara yakın markaj
26 Eylül 2010 08:39
YARSAV,17 Ekim'de HSYK üyeliği seçimleri için harekete geçti. Yapılan toplantıda kurula üye adayların isimlerinin karşısına başka isim çıkmaması için asıl ve yedek üyelerin aday olmalarının engellendiği öğrenildi.

HSYK üyeliklerine seçim için 1. sınıf hakim ve savcılar 17 Ekim tarihinde sandık başına gidecekler. Anayasa değişikliği çalışmaları ve referandum sürecinde adliyeleri tek tek ziyaret ederek, paketin reddedilmesi için yoğun çalışma yürüten yüksek yargı temsilcileri, şimdi de HSYK'ya üye seçimi için harekete geçti.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) önceki gün akşam başlayan ve dün de devam eden bir toplantıda biraraya geldi. YARSAV, HSYK üyeliği seçimleri için stratejisini belirledi. Toplantıda, Yüksek Kurula üye adayların isimleri tespit edildi.

BAZI ADAYLARA ENGELLEME

Hemen hemen tüm üyeleri aynı zamanda YARSAV'ın da üyesi olan Yargıtay, Danıştay ve HSYK'nın adliyelerde görev yapan kürsü hakim ve savcılarına baskı kurarak seçimlerde derneğin belirlediği adaylara destek vermeleri istenecek. Toplantıda, yüksek yargı üyeleri tarafından tespit edilen isimlerin karşısına, başka isim çıkmaması ve oyların bölünmemesi için YARSAV yönetim ve denetleme kurulu asıl ve yedek üyelerinin aday olmalarının engellendiği öğrenildi. Derneğin bu kararına üyelerin tepki gösterdiği de gelen bilgiler arasında.

ÖZBEK: BENİM BİLGİM YOK

Yeni Şafak'ın ulaştığı HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, toplantıya katılmadığını söyledi. Özbek, "Ben YARSAV üyesiyim, ancak konumum ve görevim icabı böyle bir toplantıya katılmam söz konusu olamaz" şeklinde konuştu. Özbek, toplantı hakkında da bir bilgisinin olmadığını dile getirdi. (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler