YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakim karşısına çıkıyorlar
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanık, 15 Haziran'da hakim karşısına çıkıyor.
Hakim karşısına çıkıyorlar
11 Nisan 2012 / 13:06 Güncelleme: 11 Nisan 2012 / 13:09

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanık, ''terör örgütü üyeliği'' suçlamasıyla 15 Haziran'da Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, eski Erzincan Başsavcısı olan CHP Denizli Milletvekili Cihaner ile aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanık hakkındaki Ergenekon soruşturması kapsamında düzenlenen iddianameyi kabul etti.

İlhan Cihaner, Erzincan'daki faaliyetleri nedeniyle aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 sanık ile ''Ergenekon terör örgütüne üye olma, resmi belgede sahtecililik, birden fazla kişi ile tehdit, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme'' suçlarından Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde daha önce yargılanmış, Daire, Cihaner hakkında, Hakim ve Savcılar Kanunu'na göre ''izin alınmadan'' soruşturma yapılıp dava açıldığına karar vererek, gerekli iznin alınması için dosyayı Adalet Bakanlığı'na göndermişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), CHP Denizli Milletvekili Cihaner'in, İrtica ile Mücadele Eylem Planı ve Ergenekon iddianamesinde yer alan iddialara dikkati çekerek, Cihaner hakkında kovuşturma açılmasına izin vermişti. HSYK, Cihaner hakkında iddianame hazırlanması için Erzincan'a en yakın başsavcılık olan Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına dosyayı göndermişti.   

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Cihaner'in milletvekili dokunulmazlığının terör suçu için geçerli olmadığına karar vererek dosyayı Yargıtay'a gönderdi.   

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen iddianame, başsavcılık aracılığıyla Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne gönderildi. Daire, Cihaner ve Berk'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkındaki iddianameyi kabul etti.

İlhan Cihaner, aralarında emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 14 kişiyle birlikte 15 Haziran'da Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanacak.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler