YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hakemlik ona düşmez"
"Hakemlik ona düşmez"
07 Temmuz 2010 10:15
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, siper polemiğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Genelkurmay Başkanı Başbuğ’u “Siyasi görüş beyan etmesi uygun değil” diye eleştirdi

Elitaş, Başbuğ’un Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettikleri mevzilere ilişkin kıyaslaması için de, “Onun hakemliğinin de Genelkurmay Başkanı’na düşmemesi gerekir, hakem millettir” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamalarına Ak Parti’den itiraz geldi. Başbuğ’a, “Siyasi görüş beyan etmesi uygun değil” eleştirisinde bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, konuşma yeri olarak MGK’yı işaret etti. Elitaş, Başbuğ’un Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettiği askeri mevzilere ilişkin kıyaslaması için de, “Onun hakemliğinin de Genelkurmay Başkanı’na düşmemesi gerekir, hakem millettir. Bu olayın polemik yapılması siyasetin ne kadar kısır olduğunun göstergesi” dedi. Elitaş, “BDP’liler dağa çıksın” yorumunu yapan Başbuğ ile ilgili olarak Meclis’te bir grup gazeteciye şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Genelkurmay Başkanı’nın söylediklerinin içeriğine girmiyorum. Ama, Genelkurmay Başkanlarının siyasi polemiklere meydan verecek şekilde görüş beyan etmesinin uygun olmadığını düşünüyorum. Siyasetçilerin muhatabı siyasetçilerdir. Siyasetçiler o konularla ilgili cevaplarını verirler. Genelkurmay Başkanlığı Türkiye’de dış güvenlikten sorumlu bir kurumdur.

Konuşacağı yer belli

Genelkurmay Başkanı da sadece kendi mesleki konularında görüş beyan etmeli. Konuşacakları yerler de bellidir. Görüşlerini MGK’da hükümet yetkililerine ifade eder. Siyasi organ da bu konuda kararlarını alır.” Elitaş, Başbuğ’un Ergenekon davasına ilişkin değerlendirmeleri için de, “Yargı kararlarına da saygı duyması gerekir” dedi.

Bahçeli’yle cevap verdi

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, Başbuğ’un, üstü kapalı olarak dönemin DSP-MHP ve ANAP koalisyon ortaklarının, 1999’da terörist başının yakalandıktan sonra, terörün eylemsizlik kararını “terör bitti” diye yanlış algıladığını ifade ettiğini söyledi. Bozdağ, Başbuğ’un bu yanlış algılama sonucu sağlıklı tedbirlerin alınmadığına yönelik eleştirilerinin ise dönemin koalisyon ortaklarına yönelik olduğunu öne sürdü. Bozdağ, MHP Lideri Bahçeli’nin, sık sık gündeme getirdiği “Sıfır terör teslim ettik” sözlerine, Başbuğ’un “O dönem yanlış algılamasaydık, daha sağlıklık tedbirler alabilirdik” açıklamalarıyla yanıt verdiğini belirtti. (Vatan)

AYIPP
 // CEMİL CE
MİLLET CAN DERDİND EEKMEK AŞ İŞ DERDİNDE SİZ BİZİ YÖNETENLER İSE POST GURUR DERDİNDE...
07 Temmuz 2010 14:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler