YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakan Şükür'ün istifasıyla ilgili kim, ne dedi?
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hakan Şükür’ün AK Parti’den istifasıyla ilgili, 'Bu kararına şahsen üzüldüm.' dedi.
Hakan Şükür'ün istifasıyla ilgili kim, ne dedi?
17 Aralık 2013 / 00:04 Güncelleme: 17 Aralık 2013 / 11:21

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hakan Şükür’ün AK Parti’den istifasıyla ilgili, “Bu kararına şahsen üzüldüm. AK Parti içinde farklı görüşleri ifade etme imkanı var. Son Bakanlar Kurulu toplantısı da buna son örnek" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NTV'de katıldığı programda Hakan Şükür’ün istifasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

“Kızılcahamam'da birlikteydik. Sevdiğimiz, görüşlerini ifade eden ve bunlara önem verilen bir arkadaşımız. Yol arkadaşlıkları önemlidir. Siyaset için de yol arkadaşlığı önemlidir. Keşke dershanelerle ilgili Bakanlar Kurulu'ndaki görüşmeler herkes tarafından izlenebilseydi. Herkes fikirlerini açık şekilde ifade etti ve herkesi rahatlatan bir karar alındı. Bu imkanlar varken, yola çıkılan zeminde tartışmayı tercih ederdik.
Bu kararına şahsen üzüldüm. AK Parti içinde farklı görüşleri ifade etme imkanı var. Son Bakanlar Kurulu toplantısı da buna son örnek."

AB Bakanı Egemen Bağış:

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da katıldığı televizyon programında, AK Parti'den istifa ettiğini açıklayan Hakan Şükür'le ilgili soru üzerine, ''Hakan ile bir konuşmak isterdim. Bilmiyorum ama enteresan geldi ama İdris Bal ile Hakan Şükür'ü aynı kefeye koymak doğru olmaz. İdris Bal, Disiplin Kuruluna sevk edilmişti. Kendi istifa etmesi büyük ihtimalle partiden ihraç edilmesi öncesi bir manevra olarak değerlendirmiştim. Hakan ile ilgili bugüne kadar bir şey yok. Sayın Başbakan da kendisine çok kıymet vermiştir, birçok milletvekiline göstermediği teveccühü, muhabbeti ona göstermiştir. Şaşırdım, üzüldüm. Parti içerisinde birçok kişiye gösterilmeyen hukuk, teveccüh, ilgi kendisine gösterilmiştir. O yüzden şaşırdım. Kendisiyle konuştuktan sonra daha kapsamlı değerlendirme yapmayı tercih ederim'' şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, Haber Türk'te katıldığı canlı yayında Şükür'ün istifasına ilişkin, her görüş ayrılığında istifa olmaması gerektiğini ifade ederek, "Hakan Şükür, geri dönülmez bir yola girmişse kendisi için de çok kolay olmamıştır" dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner:

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de, "Allah yolunu açık etsin. Sayın Başbakan’ın kendisine gösterdiği olağanüstü değeri hiçe sayıyor. Kimseye göstermediği değeri ona gösterdi. Bari bu değerin hatırına susmayı tercih etsin" dedi.

Şükür'ün istifalarla ilgili dershaneleri gerekçe göstermesine ilişkin Metiner, "Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Sayın Başbakanın olduğu hiçbir ortamda cemaat ile KCK eş tutulmamıştır, kıyas bile yapılmamıştır" diye konuştu.

Metiner, Şükür'ün istifasına ilişkin açıklamasını okumadığını ancak hiçbir AK Partilinin KCK ile cemaati bir tutmadığını belirterek, "İstifasına bahane aramasın. Mertçe ve dürüstçe davransın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Başbakanın kendisine gösterdiği olağanüstü değeri hiçe sayıyor. Başbakanın kimseye göstermediği bu değerin hatırına bari susmayı tercih etsin. Başbakanın olduğu hiçbir toplantıda KCK ile cemaati eşdeğer tutmamıştır, kıyaslanmamıştır bile. Bu tür açıklamalar hükümetle cemaatin arasını açmaya çalışan fitne gruplarının değirmenine su taşımaktan başka bir şeye yaramaz" dedi.

CHP Grup Başkan vekili Muharrem İnce:

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ise, Şükür'ün TV'de ücret karşılığı yorumculuk yaptığını hatırlatarak, "Ben daha önce Balgat'ta bir lisede fizik derslerine girmek için TBMM'ye başvurdum. Ücret de talep etmeyeceğimi açıkladım. Ama bana milletvekili derse giremez diye izin vermediler. Hakan Şükür'ün ise televizyonlarda ücret karşılığı yorum yapmasına izin verdiler. Ben hayır işi yapacaktım, o kendine kazanıyor. Bence asıl önemli olan nokta bu. Partisinden istifa edeceğine, televizyon yorumculuğundan istifa etse daha hayırlı bir iş yapmış olurdu. Millete daha iyi hizmet ederdi" şeklinde konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan:

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Hakan Şükür'ün takdir hakkını kullanarak istifa ettiğini söyleyerek, "Yorum yapamam. İstifa kişisel bir karardır. Uzun süredir yaşanan gerilimden rahatsız olmuş, istifa etmiş. Kendi kararıdır" dedi.

Mehmet Ali Şahin:

12. Spor Adamları Ödülleri sonrasında açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Hakan Şükür'e emrettiler partiye katıldı, emrettiler partiden ayrıldı” dedi.

Düzenlenen ödül töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Milletvekili Hakan Şükür'ün partiden istifasını değerlendirdi.

Şahin, Hakan Şükür'ü diğer milletvekilleri gibi 'gördüğüm lüzum üzere partimden ayrılıyorum' şeklinde değil de partiden ayrılış gerekçesini açık bir şekilde dile getirdiği için tebrik ederek, "Zaman zaman milletvekili arkadaşlarımızdan, partilerinden ayrılanlar olmuştur. Bunun son halkası da bizim çok sevdiğimiz, bundan sonra da çok seveceğimiz Hakan Şükür kardeşimiz oldu. Ancak Hakan'ı tebrik ediyorum. Çünkü diğer milletvekilleri gibi 'gördüğüm lüzum üzeri partimden ayrılıyorum' demedi. Niçin ayrıldığını çok açık bir şekilde ayrıldığını ifade etti" şeklinde konuştu.

Hakan Şükür'ün istifasını, "Bana emrettiler, AK Parti'ye geldim. Şimdi emrettiler ayrıldım" diye özetleyen Mehmet Ali Şahin, "Bir siyasi partiye üye olmuşsan, o siyasi partinin yetkili kurullarının, genel başkanının talimatlarına göre hareket ederseniz, siyasette başarılı olursunuz. Yoksa gönül bağınız olan bir takım yerlerle irtibatı devam ettirirseniz, siyasette başarılı olamazsınız. Ona da saygı duyuyorum. Hakan kardeşimizi sevmeye devam edeceğiz. Kendi takdiridir. Takdirinin ötesinde kendisinden böyle bir ricada bulunulduğu anlaşılıyor. Hakan kardeşimizi hangi konumda bulunursa bulunsun sevmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

 

İHA

01:42
 // HADİ GÜLE GÜLE
Böyle adam satan adamlar, lazım değil zaten. Ne sevmesi! Ben sevmeyeceğim. Mert adam ahd'e vefa gösterir. İşi gücü rast gitsin, bizden ırak, dostuna yakın olsun. Hee! Siyaset, futbol zaten! İşine gelmeyince transfer ol. E tabi canım, Hoca Efendi'ye biat etmeyen bizler, kafiriz(!) zaten....
17 Aralık 2013 01:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler