YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakan Fidan'a İsrail'den tehdit: Bir sabah arabasında...
Washington Post makalesinde, MİT Müsteşarı’nın İran'’a İsrail hesabına çalışan ajanların listesini verdiği öne sürüldü. Jewish Press ise resmen tehdit etti: “Hakan Fidan bir sabah arabasında özel bir sürprizi hakediyor.”
Hakan Fidan'a İsrail'den tehdit: Bir sabah arabasında...
18 Ekim 2013 / 11:00 Güncelleme: 18 Ekim 2013 / 12:28

İsrail, Hakan Fidan’'a medya yoluyla saldırmaya devam ediyor

Göreve geldiği günden bu yana İsrail kaynaklı imaj zedeleme ve algı operasyonlarına maruz kalan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'’a yönelik uluslar arası kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma saldırılarına yeni bir halka eklendi.

Daha önce Washington Times ve Wall Street Journal’'da yayınlanan ve Fidan’'a yönelik “iftira” olarak nitelenen suçlamalarda bulunan makalelerin devamı niteliğinde bir yazı Washington Post gazetesinde yayınlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'’ın Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'’e “one minute” çıkışını yaptığı panelin moderatörü olan gazeteci David İgnatius imzasıyla yayınlanan makalede, Mit Müsteşarı Fidan’'a yönelik ağır ithamlarda bulunuldu.

ABD iddialara prim vermiyor

MİT Müsteşarı Fidan’'ın, 2012 yılında İsrail adına casusluk yapan İranlıların kimliklerini Tahran'’a verdiği öne sürülen haberde, Amerikan yönetiminin bu iddialara prim vermediği ve Türkiye ile ilişkilerini olumlu mecrada sürdürmeye devam ettiği şeklindeki vurgu da dikkat çekti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'’nun Mavi Marmara konusunda özür dilemekteki tereddütünü bu olayın açıklayabileceği de sözkonusu makalede dile getirildi.

“Turkey blows Israel’s cover for Iranian spy ring” başlıklı makalede, İsrail’'in İran’'a ilişkin casus ağını bu ülkeye sınırı olduğu için rahat hareket edebildiği Türkiye üzerinden kurduğu iddiası yer aldı. Makalede, Türkiye’'nin örtülü İran-İsrail buluşmalarını “agresif sınıriçi takip” sistemi sayesinde kolaylıkla izleyecek imkanlara sahip olduğu vurgusu paylaşıldı.

Reuters'’in Kudüs bürosu

Haberde, İsrail ile Türkiye arasındaki istihbarat ilişkilerinin 50 yıllık geçmişi olduğu hatırlatıldı.

İsrail’'in o dönemki lideri David Ben Gurion’un, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile Ankara’da Esenboğa havaalanında “uçak acil iniş yaptı ve görüştük” formatında gerçekleştirdikleri gizli bir görüşmede “Çevre Paktı” olarak bilinen bir metin imzalanmıştı.

Bu görüşmeler zincirinin bir halkasında İran Şahı Rıza Pehlevi’'nin de bulunduğu ve o dönemde İran-İsrail-Türkiye üçlü bir stratejik zemin üzerinde çalışıldığı analistler tarafından dile getirilen unsurlar arasında.

Kudüs çıkışlı Reuters haberinde ise, bir adım ileri gidilerek, İran’ın 15 kişilik bir İsrail casus şebekesini ortaya çıkardığı şeklindeki açıklamasına atıfta bulunuldu.

Reuters'’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen İsraili bir diplomat ise, “Mart ayından bu yana elde ettiğimiz tek şey, Amerikalılara Erdoğan'’ın uzlaşmaya niyeti olmadığını göstermek oldu,” şeklinde konuştu.Washington Post makalesinin, geçtiğimiz hafta Wall Street Journal’da yayınlanan ve benzeri iddiaları içeren makalenin devamı niteliğinde olması dikkat çekti.

Zamanlama manidar

Star’'a haberi değerlendiren uzmanların tespiti ise şu şekilde:

“Birbiri ardına yayınlanan haberlerin zamanlaması manidar. Öncelikli olarak doğrudan MİT Müsteşarı’'nı hedef alan bir operasyon söz konusu. Ayrıca bu haber eğer doğruysa, MOSSAD'’ın başka ülkelerde örtülü operasyon düzenlemeye kalkışıp, suçüstü yakalandığı sonucu da çıkabilir. Bir diğer sonuç ise, ABD ile Türkiye’'nin arasını açmak isteyen İsrail iddialarının Washington’'da ciddiye alınmadığı ve ABD-Türkiye ilişkilerinin olumlu bir yolda ilerlemeye devam ettiğidir.”

Haberde yeralan iddialar Star'’a konuşan yetkililer tarafından net bir şekilde iftira olarak değerlendirildi.

Davutoğlu yalanladı

Konya’da soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu haberde yer alan iddiaları yalanladı. Davutoğlu, “Aslında Hakan Fidan ile ilgili ortaya konan iddialar gerçek dışı olmanın yanında, sayın Fidan’'ın görevini ne kadar mükemmelen yaptığını da ortaya koyuyor,” dedi.

Kaynak ABD’'ymiş gibi görünsün

İsrail kaynaklı olduğu bariz olan iddiaların, ABD çevrelerinden iyi haber aldığı bilinen David Ignatius’'a ulaştırılmış olmasına dikkat çeken kaynaklar, haberin kaynağının Washington olduğu algısının yaratılmaya çalışıldığını söylediler. Washington Post'’ta yer almasının ardından haberi İsrail’e yakın çevreler dolaşıma sokarken, Reuters ajansının Kudüs bürosu haberi detaylandırarak abonelerine ulaştırdı.

Hakan Fidan'’a tehdit

Bir adım ileri giden “The Jewish Press” adlı internet sitesinde haberle ilgili yayınlanan analizde de MİT Müsteşarı Hakan Fidan şu ifadelerle adeta tehdit edildi:

“Amerikalılara göre, burada suçlanması gereken 50 yılık işbirliğinin ardından Türkiye’nin bunu yapmayacağını düşünmüş olan MOSSAD. Bu da demek oluyor ki, MOSSAD naif davranmış olabilir.

Bir sabah arabasında özel bir sürprizi hak eden varsa o da Türkiye istihbarat şefi Hakan Fidan’'dır.

 

STAR

15:26
 // Rızvan
Emin ol senin mossad bunu yapabilseydi çoktan yapardı ;)...
18 Ekim 2013 15:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler