YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hak ve Özgürlükler Platformu olarak tavrımız netti
Hak ve Özgürlükler Platformu olarak tavrımız netti
09 Şubat 2008 15:18
Hak ve Özgürlükler Platformu olarak tavrımız netti


VAN'da kendilerine ‘Hak ve Özgürlük Platformu' adını veren grup 76 haftadan bu yana sürdürdükleri türban eylemine çocuklarını da getirdi.


TBMM'de türban konusunda görüşme sürerken ‘Hak ve Özgürlükler Platformu' türban için eylem yaptı. Eyleme çarşaflı kadınlar, başörtülü minik çocuklar ve erkeklerden oluşan yaklaşık 30 kişilik grup katıldı. Hazırlanan metni ‘Tevhit', ‘Özgürlük', ‘Adalet" sloganları altında Mazlum-Der Van Şube Başkan Yardımcısı Abidin Engin okudu. Türban sorununu çözme konusunda somut adımlar atma girişimleri bulunduğunu ancak, kafa karışıklığı yaratılmaya çalışıldığını ileri süren Engin, MHP'nin AKP'ye destek vermesinin sorunu çözmeye yönelik mi yoksa yasağın Anayasal nitelik kazanmasını mı amaçladığının tam olarak anlaşılmadığını söyledi. Engin, CHP’nin tavrını da eleştirerek şöyle dedi:
‘Hak ve Özgürlükler Platformu' olarak tavrımız nettir. CHP'nin Laiklik sendromu ciddiyetsiz ve mantıksızdır. Toplumu germe ve korkular üretme noktasında, kendinden ve tezlerinden emin olmayan her fikir gibi saldırgan ve eyyamcı tavrı artık prim yapmamaktadır. Toplumun artık adalet ve özgürlüğe olan ihtiyacı, bu tür ayak oyunlarına müsade etmeyecek kadar aciliyet arz etmektedir. Başörtüsüne özgürlük yolunda Van'dan Ankara'ya adalet ve özgürlük yolunda direnmenin yüz aklığı ile binlerce selam ve destek Yolluyoruz. Başörtüsü konusundaki çözümün insanın faal olduğu ve insan olarak tanımlandığı her alandaki haklarıyla, inancıyla, çabası ve düşüncesiyle bütünleşmesi gerektiği ve her tür özgürlüğünün korunması gerektiği talebimizden vazgeçmediğimizi tekrar etmekten onur duyuyoruz.”
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler