YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hak-İş ve Türk- İş'ten açıklama
Hak-İş ve Türk- İş'ten açıklama
13 Eylül 2010 13:04
Referandum sonrası hem siyasilerden hem yargı mensuplarından de STK'lardan bir bir değerlendiremler geliyor... Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve TÜSİAD'a konsimatris benzetmesiyle günemde gelen Hak-İş Başkanı Salim Uslu da sonucu değerlendirdi...

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, siyasi partiler ve her bireyin bugünden itibaren ''toplumda kutuplaşmalara zemin hazırlayan her konunun uzlaşma kültürünün öne çıkartılarak çözümlenmesine katkı göreviyle karşı karşıya'' olduğunu belirtti.

Kumlu, halk oylamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yoğun bir gerilim atmosferi içinde yaşanan referandum sürecinin geride kaldığını ifade etti.

Sandığa yansıyan halk iradesine toplumun tüm kesimlerinin saygı duyma zorunluluğunun, demokrasi kültürünün bir gereği olduğunu vurgulayan Kumlu, şöyle devam etti:

''Siyasi partiler ve ülkemizde yaşayan her bir birey, bugünden itibaren toplumda kutuplaşmalara zemin hazırlayan her konunun, uzlaşma kültürünün öne çıkartılarak çözümlenmesine katkı görevi ile karşı karşıyadır.''

Kumlu, referandum kampanyası yürüten siyasi partilerin tüm kırgınlıkları geride bırakarak, demokrasinin daha da geliştirilmesi için el ele vermesini; kendilerini ''evet'', ''hayır'' ve ''boykot'' kutuplaşması içinde bulanların, Türkiye'nin yüksek menfaatleri için kucaklaşmasını beklediklerini kaydetti.

Türk-İş'in, yıllardan beri 12 Eylül Anayasası'nın bir bütün olarak ele alınarak, değiştirilmesi gerektiğini savunduğunu anlatan Kumlu, halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliğinin, toplumun demokratikleşme ihtiyacını karşılamaya yeterli olmadığının herkes tarafından kabul edildiğini ifade etti.

Kumlu, Türk-İş'in, Türkiye demokratik bir Anayasaya kavuşuncaya kadar bu konudaki uyarı ve önerilerini sürdüreceğini belirtti.

USLU'NUN AÇIKLAMASI

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa değişiklik paketinin kabul edilmesiyle, daha özgürlükçü ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye yolunda büyük bir adım atıldığını belirtti. Uslu, ''Halkımız, darbecilerin gasp ettiği onuruna sahip çıkmıştır. Halkımız, her boyutuyla tartışmaları izledikten sonra özgür iradesiyle karar vermiştir'' görüşünü aktardı.

Anayasa değişikliğinin Türkiye'nin dönüşümünün önünü açacak ve AB sürecine ivme kazandıracak, vizyona sahip olduğunu ifade eden Uslu, şöyle devam etti:

''Bugüne kadar görülen krizler, kurumlar arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırılıklar, yaşanılan müdahaleler ve yetki gaspları bundan böyle yaşanmayacaktır. Yani bütün kurumlar, bütün güç odakları demokrasilerde olması gereken sınırlarına çekilecek ve siyasetin, dolayısıyla toplumun gücü ve rolü daha fazla öne çıkmış olacaktır.

Anayasa Değişiklik Paketinde yer alan bu düzenlemelerin kanunlarda da karşılığının oluşturulması gerekmektedir. Hak-İş, ikincil düzenlemelerin yeni anayasaya uygun biçimde, sosyal diyalog yoluyla acilen gerçekleştirilmesini talep etmektedir.''

Uslu, Anayasa değişikliklerini önemsediklerini, ancak yeterli görmediklerini belirterek, açıklamasında ''Mevcut paketin içerdiklerinin sağlayacağı kazanımları olumlu bulmakla birlikte daha iyi ve ileri bir sivil anayasa talebimizi de sürdürüyoruz'' ifadelerine yer verdi.  (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler