YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hak-İş 1 Mayıs'ı Sakarya'da kutlayacak
Hak-İş 1 Mayıs'ı Sakarya'da kutlayacak
28 Nisan 2016 16:08
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Sakarya'da kutlama kararı aldıklarını belirterek, "Taksim ısrarından vazgeçilmesi önemli bir aşama." dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin uzun yıllardır 1 Mayıs'ı, hem tarihsel gelişimine hem dünyadaki uygulamalarına aykırı olarak gerginlik, çatışma, kaos ve ülkenin gündemini uzun süre meşgul eden bir anlayışla kutladığını anlattı.

Hak-İş'in ilk defa 1993'te bütün bu tabuların dışında Taksim'de 1 Mayıs'ı 12 Eylül'den sonra kutlayan ilk örgüt olduğunu, bugünü sadece Taksim'de değil, Türkiye'nin pek çok alanında kutladıklarını anlatan Arslan, geçmiş yıllarda 1 Mayıs'ta DİSK, Türk-İş ve diğer gruplarla ortak kutlamalar yaptıkları hatırlattı.

Hak-İş olarak, Ankara, Karabük, Kayseri ve Konya'da kutlama yaptıklarını hatırlatan Arslan, şöyle konuştu:

"2016'da ise Sakarya'da bu kutlamaları gerçekleştireceğiz. Taksim ısrarının tarihsel bir nedeni olabilir, burasının diğer alanlardan farklı olduğuna inanan bir kısım insanlar olabilir, buna saygı gösteriyoruz. 

Ancak Taksim'in dışında 1 Mayıs kutlamalarının meşruiyetini tartışmayı, mesafe koymayı, onu yargılamayı ve eleştirmeyi de asla doğru bulmadık. 

Bizim için bütün alanlar 1 Mayıs alanlarıdır. Bütün meydanlar Taksim Meydanı'dır bu anlamda. Memnuniyetle ifade ediyorum ki aklı selim galip geldi, Taksim ısrarından vazgeçilmiş olması önemli bir aşama. Geçte olsa aradan 7-8 yıl da geçmiş olsa bugün gelinen nokta önemli."

Arslan, Taksim'deki sembolik kutlamaların devam edeceğini, bu imkanın verildiğini ifade ederek, bu kapsamda cumartesi günü saat 11.00'de Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakacaklarını, daha sonra Taksim Anıtı'na çelenk koyduktan sonra Sakarya'ya gideceklerini söyledi.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler