YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hainler değil sızdıranlar aranıyor
Genelkurmay, 7 askerimizin şehit düştüğü baskını Heron'un kamerasından izlemekle yetinenlerin yerine, görüntüleri sızdıranı arıyor.
Hainler değil sızdıranlar aranıyor
05 Ağustos 2010 / 07:38 Güncelleme: 05 Ağustos 2010 / 08:01

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütünün 7 Mehmetçik'i şehit ettiği Çukurca Hantepe'deki kanlı baskını, Heron'un kamerasından izlemekle yetinen 30 birimden hesap sormak yerine görüntülerin basına sızmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

SKANDAL İNCELENMEDİ

Sızmalara karşı Heronlar'ın bölgede çektiği görüntülerin ortadan kaldırılabileceği ileri sürüldü.  Genelkurmay, Hantepe baskının canlı yayında izlenmesine rağmen müdahale edilmediğinin ortaya çıkmasının ardından harekete geçti. 7 askerin şehit olduğu baskının 30 ayrı komuta merkezinde izlendiğinin ortaya çıkması sonrasında Genelkurmay, skandalın üzerine gitmek yerine geçmişte olduğu gibi yine görüntüleri ortaya çıkartanın peşine düştü. Heron görüntülerini basına ulaştıranları bulmak için 30 ayrı birimde soruşturma başlatıldı.

'GÖRÜNTÜLERİ SİLİN!'

Olayda 'görüntülerin silinmesi' şeklinde şok bir iddia da ortaya atıldı. Sorumluların "Bunlar ortaya çıkarsa biz biteriz. Kimsenin eline geçmeden bunları silin. Gerekirse hard diskleri değiştirin" dediği iddia edildi. Uzmanlar ise bu tarz skandalların bir daha yaşanmaması için Heron görüntülerinin Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'ndan da izlenmesinin sağlanması, ihmal iddialarının araştırıla bilmesi için de elde edilen görüntülerin asgari 2 yıl arşivlenmesi ve sivil denetime açılması gerektiğini belirtildi.

CANLI CANLI İZLEDİLER

Hantepe baskını 10 gün önce istihbarat birimleri tarafından haber verilmişti. Ardından baskından yarım saat önce saldırı ihbarı yapılmıştı. Heronlar 30 farklı askeri noktadan görüntüleri karargahlara iletmiş ve teröristleri koordinatları ile birlikte vurulmak üzere işaretlemişti. Bütün bunlara rağmen 7 askerimiz şehit olmuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler